1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs 2013 soru - cevap tartışmaları / bilemediğiniz sorular

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 11 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. melis demir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    benimde o aklıma geldi şimdi bakıyorum bulursam paylaşırım sizde araştırabilirmisiniz acaba
  2. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tabi bende bakıyım
    c den b ye geçiş 3 yıl b den a ya geçiş 4 yıldı dimi
  3. melis demir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet doğru
  4. melis demir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet dediğimiz gibiymiş tüzük veya yönetmelik derse dikkat
  5. melis demir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    artık buraya girmiycem iyice kafam karışıyo şimdiden hepinize sınavda başarılar diliyorum arkadaşlar hayırlısı olur inşallah hepimiz için.
  6. Elif25 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben yönetmeliğe göre sölemiştim zaten
  7. Elif25 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    nasılmış melis hanım :oops:
  8. Ali Ünal İSGforum Üyesi

:)
  9. dreamon İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cevabı 38 derece olan bir soru vardı acaba bu 38 neyin cevabı bilen var mı aklıma takıldı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Mayıs 2013 ---
    Tutuşma sıcaklığımı yanma noktasımı öyle birşey sanki
  10. Tolga YÜCEL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İşyeri merdivenlerinin mukavemeti metrekarede en az kaç kilogram yük taşımalıdır?
    ( )1500 kg
    ( )100 kg
    (x)500 kg ← Yanlış cevap
    ( )1000 kg

"Ben nerde yanlış yaptımmm" :D
  11. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    500 olması gerekmiyor mu ya emin misisniz?Bide köpük kullanılarak söndürülmesi uygun yangınlara haftalardır kömür yangınları diye cevap verdim şimdi sıcak asfalt ve ağır yağ yangınları diyor.Kömür mü yağ mı lütfen bilen biri cevap verebilir mi?
  12. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

500
  13. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşyeri merdivenlerinin mukavemet katsayısı 4 olacak, metrekarede en az 500 kg. yük taşıyabilecektir.Cevap bu.
  14. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    köpük kullanılarak söndürülmesi uygun yangınlar kömür mü sıcak asfalt ve ağır yağ yangınları mı sorusunu bilen bitanecik kişi bile yok mu?:(
  15. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    sıcak asfalt ve yağ olacak kursta hocamız çömüştü bu soruyu.
  16. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok teşekkür ederim.kafam çok karışmıştı yardımcı oldunuz .Umarım sınavınız çoook iyi geçer.
  17. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    umarım sizinde sınavınız çok iyi geçer.....ben ağustosdakine giricem :)
  18. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ağustos ayı için şimdiden güzel dileklerde bulunmuş oldum:) Teşekkür ederim.Hakkıyla çalışan herkes başarılı olur inşallah.
  19. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok Tehlikeli sınıfta ve 120 kişinin çalıştığı bir işyerinde görev yapabilecek İşyeri Hekiminin yıllık çalışma süresi nedir ?

a. 300 saat
    b. 230 saat
    c. 130 saat
    d. 25 saat
  20. Esra Avci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dersler / İş Sağlığı ve Güvenliğinin Kavram ve Kurallarının Gelişimi

· 1. Aşağıdakilerden hangisi bir kurumun güvenlik kültürünün değerlendirilmesi sırasında dikkate alınması gereken kriterler arasında yer almaz?
    Yönetimin güvenlik konusundaki kararlılığı
    Ekipman bakımlarının düzenli olarak yapılması
    İşyerinin şehir merkezine olan uzaklığı
    Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda yetkin hale getirilmesi için çaba göstermesi
    · 2. Aşağıdakilerden hangisi maruziyet süresinin tanımıdır?
    Zararlı etkene temasın başlamasıyla hastalık belirtilerinin ortaya çıkması için gereken en az süre
    Zararlı mesleksel etkinin sona ermesi ile hastalığın ortaya çıkması arasında geçebilecek, kabul edilebilir en uzun süre
    Bir günlük çalışma süresince zararlı etkene maruz kalınan süre
    Bir aylık çalışma süresince zararlı etkene maruz kalınan süre
    · 3. Meslek hastalığına neden olan zararlı maddelerin vücuda başlıca giriş yolları aşağıdakilerden hangisidir?
    Solunum yolu
    Absorpsiyon
    Sindirim yolu
    Hepsi
    · 4. İşyerlerine ait iş sağlığı ve iş güvenliği bakımından gerekli koşulları ve standartları mevzuatlarla düzenlemek aşağıda verilenlerden hangisinin görevidir?
    İşverenlerin
    Sendikaların
    Devletin
    İşçilerin
    · 5. Aşağıdakilerden hangisi iş kazaları ve meslek hastalıklarının doğrudan maliyetlerindendir?
    İşgünü kayıpları
    Tedavi ve bakım masrafları
    İşgücü kayıpları
    Üretim kayıpları
    · 6. Aşağıda belirtilen durumların hangisinde, işveren veya proje sorumlusunun yapı işine başlamadan önce Çalışma Bakanlığı’nın ilgili Bölge Müdürlüğü’ne bildirimde bulunma zorunluluğu yoktur?
    Yapı işi 20 iş gününden fazla sürecek ve devamlı olarak 20’den fazla işçi çalışacaksa
    Yapı işi 30 iş gününden fazla sürecek ve devamlı olarak 20’den fazla işçi çalışacaksa
    İşin büyüklüğü 500 yevmiyeden fazla çalışma gerektiriyorsa
    İşin büyüklüğü 750 yevmiyeden fazla çalışma gerektiriyorsa
    · 7. Projenin hazırlanması aşamasında, sağlık ve güvenlik koordinatörleri, yapı alanında yürütülen faaliyetleri gözönüne alarak uygulanacak kuralları belirleyen bir …………… hazırlayacak veya hazırlanmasını sağlayacaktır.
    İşyeri güvenlik planı
    Sağlık ve güvenlik planı
    İş güvenliği kuralları planı
    Yüksekte çalışma planı
    · 8. Aşağıdakilerden hangisi çalışanı üretken olamadığı dönemde korumayı amaçlayan sigortalardandır?
    Sakatlık ve yaşlılık
    Kaza ve hastalık
    Analık ve işsizlik
    Hepsi
    · 9. Görevlilerin dışında başkasının yapı alanına girmesini önlemek üzere gerekli düzenlemeleri yapmak aşağıda belirtilenlerden hangisinin asıl görevidir?
    Proje sorumlusu
    Sağlık ve güvenlik koordinatörü
    Hazırlık koordinatörü
    İnşaattan sorumlu ustabaşı

Bana yardımcı olabılır mısınız