1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs 2013 soru - cevap tartışmaları / bilemediğiniz sorular

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 11 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. yarıs mı dediniz,elbette varım...:oops: ve mevzuat aslında çalıştığımız tüm konularda geciyor; örn in, iş ve işçi saglıgı su su madde ya da ağır ve tehlikeli işler yönetmeliğinin su su maddesi,size tavsiyem acele etmeden soruları anlayarak okumanızdır.Bu arada su bölgelerle ilgili kaynağı olan varsa yollayabilir misiniz?Emin olun cıkacak 0-20-22-1 . bölgeler olmak üzere.........
  2. Elif25 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22623
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    .
    TEHLİKELİ YERLERİN SINIFLANDIRILMASI:

Tehlike Bölgeleri (HAZARDOUS AREA) patlayıcı hava-gaz karışımının bulunduğu veya bulunma ihtimalinin olduğu yerlerdir.
    Patlamayı önleme kurallarının uygulanabilmesi için; yanıcı gaz ve buharlarının havaya karışabilme ihtimalinin olduğu sahaların ve bu sahalar içerisinde yanıcı gaz ve buharlarının bulunabilme ihtimallerinin bilinmesine ihtiyaç vardır.
    Bölge 0 : Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın sürekli olarak veya uzun süre ya da sık sık oluştuğu yerler. (Patlama limitlerinin altında, patlama limitlerinde veya patlama limitlerinin üzerinde devamlı olarak veya uzun süreli periyotlarla bulunduğu ya da bulunma ihtimalinin olduğu sahalar.
    Bölge 1 : Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın normal çalışma şartlarında ara sıra meydana gelme ihtimali olan yerler. (Patlayıcı karışımın zaman zaman veya periyodik olarak oluşabildiği veya oluşma ihtimalinin olduğu sahalar.
    Bölge 2 : Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışarak normal çalışma şartlarında patlayıcı ortam oluşturma ihtimali olmayan yerler ya da böyle bir ihtimal olsa bile patlayıcı ortamın çok kısa bir süre için kalıcı olduğu yerler.( Patlayıcı karışımın oluşma ihtimalinin çok az olduğu ortamlar. Bölge 20 : Havada bulut halinde bulunan yanıcı tozların, sürekli olarak veya uzun süreli ya da sık sık patlayıcı ortam oluşabilecek yerler.
    Bölge 21 : Normal çalışma şartlarında, havada bulut halinde bulunan yanıcı tozların ara sıra patlayıcı ortam oluşturabileceği yerler.
    Bölge 22 : Normal çalışma şartlarında, havada bulut halinde yanıcı tozların patlayıcı ortam oluşturma ihtimali bulunmayan ancak böyle bir ihtimal olsa bile yalnızca çok kısa bir süre için geçerli olduğu yerlerdir.
    (Tehlike Bölgelerine örnek son sayfada verilmiştir.)
  3. elif cim ben de sana asagıdaki soruları yolluyorum,tesekkür ederim.:oops:

Ekli Dosyalar:

4. Elif25 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22623
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    .
    rica ederim ne demek; ben teşekkür ederim ebru hanım çok naziksiniz
  5. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Zaten burada cozulen sorularin cogu tuzuklerden ya da yonetmeliklerden vs.yinede ne kadr cok soru paylasirsak okadar iyi tabi.bende teknik kismi merak ediyorum
  6. Hakan Başaran_ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71006
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

sadece forumda ben varım zannedıyordum bu saatte megersem sızler burdaymıssınız.oncellıkle ıyı geceler herkese.

mevzuat hakkında acelecı degılım.tum sorularıda tek tek okuyorum merak etmeyın.ancak sunu da soyleyeyım soru paylasan herkes ıcın.cevapları paylasmayınca cok anlamlı olmuyor bence.(paylasmayan veya paylasamayanlar ıcın soyledım.) eger konu paylasmaksa bende 9 gb verı var. 2 yıl boyunca paylasır dururum :)

ben ızmırden martı dan egıtım aldım.muhtemelen buradakı arkadaslardanda orada egıtım alan vardır. zaten paylasılan seyler asagı yukarı aynı seyler.yanlıs gormedıysem.dedıgım gıbı bence asıl onemlı olan cevapları olan ve sureklı aynı soruları tekrar etmeyen seylerı paylasmak. bu arada ek bır bılgı bızım cok degerlı bır hocamız vardı Murat ETÖZ kendısı www.muratetozhoca.com dıye bır sıte actı oradan aksamları 8 30 gıbı canlı olarak egıtım vermekte tamamen ucretsız. gercekten 10 numara bır adam. her aksam 8 :30 da olmuyor ama bazen tutturmak lazım yanı :)

bılgınız olsun. ınternetten bahsettıgım kısıyı aratıp kım olduguna bakabılırsınız. Umarım herkes bu sınavı gecer.benı asıl dusunduren mevzuat cunku tamamen ezber. yorum yok.

herkese ıyı geceler tekrar.

Paylasımlar ve bılgılendırmeler ıcınde tesekkurler.
  7. Elif25 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22623
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    .
    bunu da eklemek istedim

UYULACAK KRİTERLER:
    Risk değerlendirmesine göre hazırlanan Patlamadan Korunma Dokümanında aksi belirtilmemesi halinde, patlayıcı ortam oluşabilecek tüm yerlerdeki ekipman ve koruyucu sistemler “Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemlere İlgili Yönetmelik’de belirtilen kategorilere göre seçilecektir.
    Özellikle gazlar, buharlar, sisler ve tozlar için bölgelere göre ;
    Bölge 0 veya Bölge 20 : Kategori 1 ekipman,
    Bölge 1 veya Bölge 21 : Kategori 1 veya 2 ekipman,
    Bölge 2 veya Bölge 22 : Kategori 1,2 veya 3 ekipman kullanılacaktır
  8. Şahin SARIÇOBAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21613
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1-Basınçlı kaplarda emniyet valfi hangi basınçta açılır?
    2 Basınçlı kap deneyleri hidrostatik ve pnömatik testlerin ikisi ile de yapılır mı?
    3-Ağır ve tehlikeli işlerde K ve Gİ işaretlernin olduğu kısımlarda kadın ve genç işçilerin çalıştırılmaları yasak mı?
    Bu konularla ilgili farklı yerlerde farklı cevaplarla karşılaştım.hangisinin doğru olduğunu karıştırır oldumDoğru cevapları bilen varsa yazarsa memmun olurum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Nisan 2013 ---
    1-Basınçlı kaplarda emniyet valfi hangi basınçta açılır?
    2 Basınçlı kap deneyleri hidrostatik ve pnömatik testlerin ikisi ile de yapılır mı?
    3-Ağır ve tehlikeli işlerde K ve Gİ işaretlernin olduğu kısımlarda kadın ve genç işçilerin çalıştırılmaları yasak mı?
    Bu konularla ilgili farklı yerlerde farklı cevaplarla karşılaştım.hangisinin doğru olduğunu karıştırır oldum. Doğru cevapları bilen varsa yazarsa memmun olurum.
  9. EMRE İÇYER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kapalı kap içinde kaynak öncesi Patlayıcı ve zehirli gaz ve normal hava kontrolündeki
    oksijen oranı % kaç olmalıdır ?
    a) % 11 b) % 32 c) % 42 d) % 21
  10. Hakan Başaran_ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71006
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    d şıkkı
  11. A diye düşünüyorum;yani %19 dan asgı olmalı.
  12. EMRE İÇYER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar cevap c şıkkı yani %42
  13. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    nasıl % 42 nerde geçmektedir bu?
  14. EMRE İÇYER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    3. Dünyada en yaygın şekilde benimsenen ve uygulanan iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi hangisidir?

a) OHSAS 18001
    b) NPR 5001
    c) OSHA AS/NSZ 4360
    d) BS 8800
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Nisan 2013 ---
    ts 18001 standardında geçer çağla hanım
  15. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  16. EMRE İÇYER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhabalar,tabiki bakalım sonuçta bende yanlış öğrenmiş olabilirim..
  17. EMRE İÇYER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    herkezden özür diliyorum.cevap d gözüküyor notlarımda...saolun çağlar bey,yeniden notlarıma döndüm bu sayede,bu arada sizin gönderdiğiniz tabloda % 21 diyor.
  18. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Mühim olan doğruyu bulmak hocam, özür dilenecek bir şey yok. Selamlar.
  19. EMRE İÇYER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    olsun yanlış bilgi vermenin vebali büyüktür...
  20. Şahin SARIÇOBAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21613
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İsg uzmanının ve işyeri hekiminin yenileme eğitimi kaç saat ve yenileme eğitimi en geç kaç yılda bir yapılmalıdır.