1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs 2013 soru - cevap tartışmaları / bilemediğiniz sorular

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 11 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sorular...

Ekli Dosyalar:

2. rica ederim,evet,lütfen cevapları hep beraber rice edelim...
  3. Hicaz erdem salık İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    2 dosya bırbırıne bağlantılı degılmı yaı cevaplarıda o degılmı yanındakı
  4. Gözde kabtan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hangisi doğru arkadaşlar ?

1973 yılında kabul edilen 138 nolu ilo sözleşmesinde çocukların çalışabileceği en küçük yaşın 15 olması kabul edilmiştir. ILO nun 182 numaralı en küçük çalışma yaşı 14 olarak belirlenmiştir
  5. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Cevaplar: ( gerçi çağla arkadaşımız paylaşmış, teşekkürler)
    gecikme için kusura bakmayın a arkadaşlar.
    1-D 6-C 11-A 16-B 21-C
    2-C 7-B 12-C 17-B 22-C
    3-D 8-B 13-C 18-B 23-C
    4-B 9-A 14-A 19-C/D 24-A
    5-D 10-D 15-D 20-D 25-B
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Nisan 2013 ---
    14 olması gereklidir. (bilgilerim beni yanıltmıyorsa)
  6. Gözde kabtan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    birde bu genç işçilerde 16 yaş üzerimi 15 yaşmı ben 16 olarak biliyorum fakat bazı kaynaklarda 15 olarak gördüm şaşırdım
  7. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yönetmelik şunu der; ÇOCUK VE GENÇ İŞÇİLERİN ÇALIŞTIRILMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK Madde 4:
    Genç işçi : 15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış kişiyi,
    Çocuk işçi : 14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış kişidir.
  8. Gözde kabtan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ILO 138 nolu sözleşme
    • Bu maddenin 1 inci fıkrasına göre belirlenen asgari yaş sınırı, zorunlu öğrenim yaşının bittiği yaşın, altında ve her halükarda 15 yaşın altında olmayacaktır.

• Ekonomisi ve eğitim olanakları yeterince gelişmemiş olan, her üye bu maddenin 3. fıkrası hükümlerini dikkate almaksızın varsa ilgili iş veren ve işçi örgütlerinin görüşünü aldıktan sonra, asgari yaşı başlangıçta 14 olarak belirleyebilir.

peki biz şimdi hangisini kabul edicezz??
  9. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  10. Hakan Başaran_ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71006
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ya arkadas mevzuatta o kadar kafa karıstırmak ıcın yapılmıskı sankı. 15 yasını doldurmus dıyor.16 demıyor sonra soruda sorulunca hem 15 sıkkı hemde 16 sıkkı varsa mıllet 15 i işaretler.

yanlışmıyım.

boyle bır soru gelırse genc ıscı kaç yasındakı kısılere denır dıye 16-18 (doldurmamıs) işçilere denir dıeyecegız dımı?

en azından ben oyle bılıyorum.
  11. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    aynen öyle hocam aynen öyle yap yapalım yani=) 23 nisan!a manidar oldu bu konuşma da...
  12. benim kitabımda 15 yasını doldurmus 18 yasından gun almamış diye ve çocuk işçi için 14 yasını doldurmus 15 yasından gun almamıs diye bahsetmekte.....
  13. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tamam işte yanı şeyi söylüyor, senin kitapta.
  14. Hakan Başaran_ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71006
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tamam ıste ebru hanım 15 yasını doldurmus artık 16 olmus dımı caglar bey :)

bu arada caglar bey 3-4 gundur goruyorum fotografınızı , o elınızdekı her ne ise yiyin artık :)) her seferınde canım bıseyler cekıyor bende gıdıp yıyorum :)))
  15. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bu yaş olayı garip hocam=) 15 ını dolduran biri 16 dan gün almış oluyor oluyor=) herkes yaşını gizliyor=) bu arada o elimdeki fıstıktır, bira ile iyi gidiyor, ben de ye ye bitiremedim=)
  16. Hakan Başaran_ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71006
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    biranın mevısımı gelmedı daha bence azcık sıcaklar gelsın ozaman guzel gıder. afıyet olsun.

ıyı aksamlar.
  17. Gözde kabtan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

şimdide çalışma sorularında bunu buldum :D
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Nisan 2013 ---

+
    5. ________yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır.

Onbeş

+
    6. ________yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocuklar, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler.

Ondört
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Nisan 2013 ---
    sanıyorum doldurmuş doldurmamış olayı biraz karmaşa yaratıyor insanın kafasında :/
  18. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kaynağı duvarında paylaştım.
  19. Gözde kabtan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Az tehlikeli grupta bulunan 150 işçinin çalıştığı bir iş yerinde, iş yeri hekimi ayda en az kaç saat çalışmalıdır?
    a)20,20
    b)12,38
    c,)25,15
    d)37,53
  20. EMRE İÇYER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    1. Aşağıdaki kaynaklardan hangisi İş Hukuku’nun resmi kaynaklarından değildir?
    1. 4857 sayılı İş Kanunu
    2. Anayasa
    3. İş sözleşmesi
    4. Çok taraflı anlaşmalar