1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs 2013 soru - cevap tartışmaları / bilemediğiniz sorular

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 11 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    115 dB için en fazla maruz kalma süresi 15 dakkadır. Diğerleri saat olduğuna göre burda en düşük görülen 1/8 oluyor o da sanırım 7,5 dakikaya denk geliyor.
  2. Hakan Başaran_ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71006
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    butun subelere yatırabılırsın.sız ıs guvenlıgı ıcın sınav harcı yatırcam deyın.gorevlı anlar zaten.halkbanka gıt bence sıra olmuyor genelde.
  3. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu bankalardan herhangi birine gidin iş güvenliği uzmanlığı için para yatırcam diyin ve gerisi onlara bırakın
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Nisan 2013 ---
    Ben arkadaşların sorularından çok fayda gördüm.En önemlisi ise bu kadr insanın gireceği bi sınavda bu kadar paylaşımcı olabilmek en güzeliydi.Herkesin emeğine sağlık..Buyrun arkdaşlar...

Ekli Dosyalar:

4. EMRE İÇYER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    çok teşekkür ederim.
  5. Hakan Başaran_ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71006
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  6. Mehmet Hayri Cüneydi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gülçek Tekstil
    Dün Ziraat Bankasına ilgili programdan sınav için parayı yatırmaya gittim.İşlemin gişeden değil ATM'den halledildiğini söylediler.Para yatırılan ATM ye geçerseniz kartsız işlemlerden 5 dakikada TC No nuzu girerek halledebiliyorsunuz.
  7. EMRE İÇYER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    saolun mehmet bey bunu duymak daha iyi oldu..
  8. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bugün vakıfbanka yatırdım, iş güvenlik sınavı diye söyledim . sorun yok yani.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Nisan 2013 ---
    teşekkürler,

yani gerçek cevap şıklarda yok o zaman.
    bu standart nerde bir türlü bulamadım ben.
  9. Mehmet Hayri Cüneydi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gülçek Tekstil
    Rica ederim.Hayat paylaşınca güzel. (Reklam gibi oldu ama neyse çaktırmayalım. :) )
  10. EMRE İÇYER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ewet hayat paylaşınca güzel :) :D
  11. Gözde kabtan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    850 işçinin çalıştığı bir iş yerimde yıl içerisinde toplam 100 adet iş kazası meydana gelmiş ve kaybedilen iş günü toplamı (yıllık izin+ işe gelmeme+hastalık+iş kazası) 40.000 olduğuna göre kaza sıklık oranı nedir?
  12. S.Güler İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet bende ısrarla havalandırma diyorum ancak bu çıkmış bi soru ve düzeltilme yapılmamış
  13. sedem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    850 işçinin çalıştığı bir işletmede, bir yıl içerisinde 100 iş kazasının meydana geldiği ve kaybedilen iş günü toplamının ise ( yıllık izin, işe gelmeme, hastalık ve kaza gibi) 40.000 olduğu varsayılsın. (1 yıl içerisinde 300 iş günün bulunduğu ve 1 iş gününde 7.5 saat çalışıldığı kabul edilmektedir. )
    Bu durumda kaza sıklık oranları, aşağıdaki formüle göre hesaplanacaktır:
    KSO= Toplam Kaza Sayısı / Toplam insan saat çalışma sayısı x 1000000
    KSO= 100 / (850 x 300 x 7.5) – (40.000 x 7.5) x 1.000.000
    KSO= 62.01
  14. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu soruları hazırlayanların hangi kafa ile hazırladıklarını merak ediyorum.zor soru hazırlayacağız diye ne sorduklarınıda unutuyolar bence, allah hepimize bol sabır ihsan eyler inş. bu arada arkadaşlar ders çalışırken forum da dolaşmak fena motive ediyor teşekkürler...
  15. birol sarı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    20- Bir iş makinesi park edildiğinde ne yapılmaması gerekir?
    a) Basıncı boşaltır
    b) Motor stop edilir
    c) Boşa alınır
    d) Frenleri çekilir
  16. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  17. birol sarı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    birkaç yerde karşılaştım bu soruyla hepsi farklı cevaplar vermişti.Basıncın boşaltılması doğru bir uygulamamıdır
  18. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Genel olarak , hiç bir araç boşta park edilmez, kayma riski olur... Ve frenlerin sağlamlığı açısından basıncın boşatılması var dıye biliyorum=)
  19. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    fatma kocaer dedi:
    iş yerinin büyüklüğü acil çıkış kpısı sayısını etkiler yanlış bir soru​
    İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik*

4.3. Acil çıkış yolları ve kapılarının sayısı, boyutları ve yerleri yapılan işin niteliğine, işyerinin büyüklüğüne ve çalışanların sayısına uygun olacaktır.
  20. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş makinesi park edeceği zaman ; kepçe ve bağlantı yere indirilmeli,vites boşa alınmalı,motor
    kapatılmalı,anahtar alınmalı , park freni çekilmeli, düz yere park edilmeli,eğimli sahada dikey
    açıda park edilmeli,eğimli yerlerde tekerler bloke edilmeli diyor elimdeki kitap bua göre basınç boşaltılması oluyor doğru seçenek . hem basınç boşaltılması nedir ya?