1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs 2013 soru - cevap tartışmaları / bilemediğiniz sorular

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 11 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Aşağıdaki tehlikelerden hangisi madde ve müstahzarların fizikokimyasal özelliklerinden kaynaklanır?

a)kanserojen
    b)zararlı
    c)toksik
    d)patlayıcı
  2. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    İş makinaların azami hız değeri 10km/h dir çok değişik kaynaklar kafa karıştırmasına neden oluyorlar.
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Zeynep ablam herşey mevzuat dan ibaret değildir diyor aslında İş Güvenliği Kanunu (No:6331) ne denmi proaktif temeller üzerinde inşa edildi de o yüzden yani tehlikeyi tesbit et risklerini hesapla ve önlem al diyo kanun özetle..10 muş 20 miymiş bu senin tehlikeyi nasıl algıladığın ve geliştireceğin kontrol önlemleri ile alakalı bir sonuçtur.şantiyede yıllarımı geçirdim hep 20km/h levhaları vardı bende tecrübe ederek hep bu levhayı kullandım azıcık düşünürsek 10 km/h araç kullanmak işi gücü bırak git demek gaza basmadan duayla araba gitsin demek..olsa olsa ekskavatör 10 km/h hızla gider hatta daha yavaş..:)
  4. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Aşağıdakilerden hangisi AB'nin tehlikeli kimyasal sınıflandırmasında yer almaz?
    a)patlayıcı
    b)yanıcı
    c)kanserojen
    d)aşındırıcı
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    iş makinelerinde paletli olanlar bu hızla gider,kamyonlar için yol vardır geliş gidişleri kontrollüdür ve günlük atacakları hafriyat vardır..kimse kandırmasın kendini..ben önlemi mi alırım gerekirse 40 la 50 ile giderler..aldığımız önlem ve tedbirler üretimi durdurmamalı..
  6. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Normal şartlarda sıvı olan sinir sistemini etkileyen metal aşağıdakilerden hangisidir?
    a)nikel
    b)civa
    c)krom
    d)Arsenik
  7. Zeynep S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    haklısınız Erkan Bey, yani şuan sadece sınav odaklı bakıyoruz. Kesin olmasını istiyoruz. Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler.
  8. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    a) alifatik-aromatik
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Nisan 2013 ---
    b)yanıcı
    b)civa
    d ) patlayıcı
  9. Zeynep S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B, cıva
  10. b
  11. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Soru
    Makine ve tezgâhlarda oluşabilecek elektrik kaçaklarından çalışanları korumak için uygulanan
    aşağıdaki yöntemlerden hangisi sakıncalıdır?
    a) Sıfırlama b) Kaçak akım rölesi kullanma
    c) Küçük gerilim kullanma d) Topraklama
  12. melis demir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    b
    Kaçak akım rölesi kullanma
  13. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    a sıfırlama
  14. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Sıfırlama, gerilim altında olmayan bütün tesisat kısımlarının,şebekenin sıfırlama hattına (topraklanmış nötr
    hattına) veya ayrı çekilmişkoruma iletkenine bağlanmasıdır. Ancak sıfırlamanın bazı sakıncaları vardır. Giriş faz nötr
    iletkenleri eğer yer değiştirilirse, alıcılar üzerinde faz verilmişolur. Normalde nötr hattında enerji bulunmamalıdır; ancak
    şebeke hatlarının dengesiz yüklenmesi sonucu olaraknötr hattında da enerji olabilir. Küçük değerdeki kaçaklar, sigorta
    tarafından algılanmayacağıiçin cihaza dokunan kişiler için de her zaman potansiyel tehlike oluşturur.
    Cevap: a
  15. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aşagıdakiierden hangisi seyyar elektrikli cihazlarda alınması gereken önlemlerden değildir?
    a)Nötralizasyon yapılmalıdır.
    b)Kaçak akım rölesi kullanılmalıdır.
    c)Çalışanlar, bol ve etekleri genişelbiseler giymemelidir.
    d)Sürekli basılması gereken yaylı devre kesicileri bulunmalıdır
  16. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  17. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  18. Özlem Kocaman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman