1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs 2013 soru - cevap tartışmaları / bilemediğiniz sorular

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 11 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve
    Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

İş güvenliği uzmanlarının yetkileri
    MADDE 11 – (1) İş güvenliği uzmanının yetkileri aşağıda belirtilmiştir:
    a) İşverene yazılı olarak bildirdiği iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden, hayati
    tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu Bakanlığa bildirmek.
    b) İşyerinde belirlediği hayati tehlikenin ciddi ve önlenemez olması ve bu hususun acil müdahale
    gerektirmesi halinde mümkünse işveren veya işveren vekilinin onayını alarak geçici olarak işi durdurmak.
    c) Görevi gereği işyerinin bütün bölümlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda inceleme ve araştırma
    yapmak, gerekli bilgi ve belgelere ulaşmak ve çalışanlarla görüşmek.
    ç) Görevinin gerektirdiği konularda işverenin bilgisi dâhilinde ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişime
    geçmek ve işyerinin iç düzenlemelerine uygun olarak işbirliği yapmak.
    (2) Tam süreli iş sözleşmesi ile görevlendirilen iş güvenliği uzmanları, çalıştıkları işyeri ile ilgili mesleki
    gelişmelerini sağlamaya yönelik eğitim, seminer ve panel gibi organizasyonlara katılma hakkına sahiptir. Bu gibi
    organizasyonlarda geçen sürelerden bir yıl içerisinde toplam beş iş günü kadarı çalışma süresinden sayılır ve bu
    süreler sebebiyle iş güvenliği uzmanının ücretinden herhangi bir kesinti yapılamaz.
  2. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tamamdır baskan. eywallah
    mümkünse ...
  3. İkisi hükümet delegesi diğer ikisi ise her üye ülkenin çalışanlarının ve işverenlerinin her birini
    temsilen katılan delegelerden olmak üzere üye ülkeler 4’er delege ile temsil edilir.
  4. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence kesinlikle b şıkkı olmalı
  5. yusuf aydın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isg uzmanının iş durdurma yetkisi yoktur diye biliyorum. Ama bu soruya göre cevap C gibi görünüyo...
  6. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    isg uzmanın işi durdurma yetkisi var ama işverene ve işveren vekilinin onayını aldıktan sonra yönetmelikte oyle yazıyor
  7. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yönetmelikte ''mümkünse '' diye bir ifade var. Garip olmuş biraz, ne yapacak yani, iletişim açısından ulaşabilirse hemen diye yorumladım ben.
  8. ulusal isg konseyi 25 kişiden olusmaktadır.diğeri de A secn
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Nisan 2013 ---
    bu arada yangın tatbikatı 6 ay mı 1 yıl mı karıstı,inanın!
  9. Hicaz erdem salık İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  10. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    seyyar yangın tüplerinin kontrolü 6 ay.
  11. peki,tesekkürler ben yine de kursa gidip sırf bunun için konusacagım hocalarla...
  12. Hicaz erdem salık İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    notlarıma baktımda egıtım yılda 1 tatbıkatta 6 ayda bır yazmışım tüzüğe bakıcam yanlış bılgıyse duzeltırım
  13. 2.Amonyak için aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
    a. Solunum sisteminde felce neden olabilir.
    b. Maruz kalma limit değeri karbon monoksitin limit değerinden düşüktür.
    c. % 15'i aşan değerlerde patlayıcıdır.
    d. Keskin bir kokusu vardır.
  14. b diyor bende a yaptım:(
    6.Aşağıdakilerden hangisi "Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları
    Hakkında Yönetmelik"te belirtilen eğitim konuları arasında yer almaz?
    a. Ekranlı ekipmanlarla çalışma
    b. Bakım işlerinde güvenlik
    c. Temizlik ve düzen
    d. Uyarı işaretleri
  15. bence binaların yangından korunması yonetmeliğine göre tatbikatlar yılda 1,seyyar olanlarda 6 ay evet;son sozum budur...:oops:
    aslında iyi okursak soruları mantık yürüterek olacak,evet karbonmonoksit çok zehirli,NH3 yakıcı daha çok...
  16. 10.Gaz ihbar telefon numarası aşağıdakilerden hangisidir?
    a. 187
    b. 112
    c. 190
    d. 110
  17. 6. soru A mıdır?
    187 ama ne olur bu kadar ayrıntı gelmesin!
  18. b diyor :(