1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs 2013 soru - cevap tartışmaları / bilemediğiniz sorular

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 11 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    13 MAYIS 2012 SINAV SORUSU
    85.KÖMÜR OCAĞINDA BİR AYAKTA ÇALIŞMALAR SIRASINDA DEVAMLI OLARAK 2,4 GR/DK TOZ OLUŞMAKTADIR.DÖNÜŞ HAVZASINDA TOZ ORANININ 5MG/M3 Ü GEÇMEMESİ İÇİN AYAĞA NE KADAR TEMİZ HAVA GÖNDERİLMELİDİR...
    A-8 METREKÜP/SANİYE
    B-8,75 METREKÜP/SANİYE
    C-6,25 METREKÜP/SANİYE
    D-10,50 METREKÜP/SANİYE

hesap
    (2,4gr/dk)*(1dk/60sn)*(1000mg/gr)*(m3/5mg) : 8m3/sn
  2. Muharrem POLAT İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97702
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölümü
    Merhaba o soruda metan gazı bariz bir şekilde duruyor. cevap a olmalıdır. Fiziksel risk etmenleri içerisinde Radyasyon konusu incelenir. Radyoaktif tozlar kimyasal risk etmenlerinden değildir. Bildiğim kadarıyla...
  3. Hakan Başaran_ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71006
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

bu soru ve 49 uncu syf da paylastıgınız dıger sorularn cvplarını paylasırmısınız?

tesekkurler.
  4. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Mayıs 2013 ---
  5. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SORU 29: Ağır ve tehlikeli işlerle ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?
    A) Kadın işçiler genç işçilerin çalıştırılmasına izin verilen tüm ağır ve tehlikeli işler çalıştırılabilirler
    B) Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğine ekli listedeki “su altı ve toprak altı işleri” karşısında “K” harfİ bulunmasa da
    maden mühendisi bir kadın işçi burada çalışabilir.
    C) Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçinin çalıştığı işle ilgili almış olması gereken mesleki eğitim İş Kanunu madde
    77 ‘de düzenlenen iş sağlığı ve güvenliği eğitimidir.
    D) Ay hali günlerinde kadınlar, çalıştırılmaları mümkün olan ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılam

MESLEKİ EĞİTİM OLACAK =UZMAN- TEKNİSYEN -TEKNİKER-MÜHENDİS- VBG
  6. 1-K HARFİ BULUNMASA DA KADIN İŞÇİ NASIL CALITIRILIYOR?
    2-(baska bir sorudan) İŞ YERİNDE KULE VİNCİN DEVRİLMESİ ;İŞ KAZASI SAYILMIYOR NEDEN
    3-FORUM 004 O PROBLEMİ PAYLAŞTIGINIZ İÇİN TSSKKR EDERM.
  7. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    mühendis teknik işlerden sorumlu çalışmasında sakınca yok bedeni yoracak eylem de bulunmuyor
    kule vincin devrilmesinde herhangi bir kişi zarar görmüyorsa iş kazası değildir, iş kazası olması için kişinin ruhen ve beden yaralanması hatta ölmesine sebep olması gerekir
  8. Hakan Başaran_ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71006
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bakım ve onarım işlerinde aşağıdaki sebeplerden hangisi kaza meydana gelmesinde en çok yüzdeye sahip
    etkendir?
    A) Çalışma izni alınmaması, uygun olmaması veya uygulanmaması
    B) Kişisel koruyucu donanımların bulunmaması, uygun olmaması veya kullanılmaması
    C) Çalışılan yerin uygun şartlarda olmaması
    D) Yeterli eğitimin verilmemesi, yeterli denetim ve gözetim yapılmaması

ben c dıycem. a ıle c arasında kaldım aslında.

Suat bey sorular ve caplar ıcın tesekkurler yukarıda yazdıgım sorunun cevabını koyu yapmamıssınız onuda verırmısınız? bu arada yazdıgınız sorular cok zor. Allahtan soruları sız hazırlamıyorsunuz :)
  9. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    zor soru da olacak mutlaka ben hazırlasaydım http://www.isgforum.net paylaşırdım önceden :D
  10. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    AĢağıdakilerde hangisi iyonlaĢtırıcı radyasyondan korunmak için alınması gereken önlemlerden biridir? A)Koruyucu krem kullanılması B)Çalışırken dozimetre kullanılması C)Aşılama yapılması D)Aspirasyon sisteminin kurulması
  11. Muharrem POLAT İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97702
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Suat bey son sorunuzun cevabında bir yanlışlık var. doğru cevap hiçbirisi değil çünkü.
  12. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    hangisinde
  13. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    a
  14. Muharrem POLAT İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97702
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    iyonlaştırıcı radyasyondan korunmak için alınması gereken önlemler sorusu
    radyasyondan korunmada üç temel ile vardır.
    1- radyasyon ile aramızda uygun kalınlık ve malzemeden engel koymak,
    2- Radyasyon kaynağı ile aramızda mesafenin bulunması,
    3- radyasyon kaynağı ile mümkün olan en kısa zamanda maruz kalmak. Yani zamanı kısa tutmak
  15. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    ĠġÇĠ SAĞLIĞI VE Ġġ GÜVENLĠĞĠ TÜZÜĞÜ Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi: 4.12.1973 - No: 7/7583 Resmi Gazete Tarihi/No: 11.1.1974 / 14765 ÜÇÜNCÜ KISIM BEġĠNCĠ BÖLÜM Fizik ve mekanik Nedenlerle Ortaya Çıkabilecek Meslek Hastalıklarına KarĢı Alınacak Özel Tedbirler Madde 83 - RADYASYONLU ÇALIġMALARDA ÖNLEM: Tabii veya suni radyoaktif ve radyoinizan maddeler veya diğer korpüsküler emanasyon kaynakları ile yapılan çalıĢmalarda aĢağıdaki tedbirler alınacaktır: 1) Her çalıĢma için gerekli radyoaktif maddenin, zararlı en az miktarı kullanılacaktır. 2) Kaynak ile iĢçiler arasında, uygun bir aralık bulunacaktır. 3) ĠĢçilerin, kaynak yakınında mümkün olduğu kadar kısa süre kalmaları sağlanacaktır. 4) Kaynak ile iĢçiler arasına,uygun koruyucu bir paravana (ekran) konulacaktır. Bu paravanalar,gama ve (x) ıĢınları için,kurĢun,beton ve benzeri beta ıĢınları ve nötronlar için plastik ve benzeri malzemeden yapılmıĢ olacaktır. 5) ĠĢçilerin ne miktarda radyasyon aldıkları, özel cihazlarla ölçülecek ve bunlar en geç, ayda bir defa değerlendirilecektir. Alınan radyasyon,izin verilen dozun üstünde bulunduğu hallerde, iĢçi bir süre için,bu iĢten uzaklaĢtırılacak, yıllık total doz korunacaktır. 6) ĠĢyerinde uygun aspirasyon sistemi kurulacak, boĢaltılan havanın radyasyon yönünden süzülmesi sağlanacak, temizlik sırasında, özel maskeler kullanılacaktır. ĠĢyeri ve iĢçinin temizliğine dikkat edilecek, radyoaktif atıklar, usulüne uygun bir Ģekilde yok edilecektir. 7) TaĢınabilen radyoaktif malzemeler uygun ve özel kutularda bulundurulacaktır. 8) Tabii veya suni radyoaktif ve radyoinizan maddeler veya diğer korpüsküler emanasyon kaynakları ile çalıĢacak iĢçilerin, iĢe alınırken genel sağlık muayeneleri yapılacak ve özellikle sinir,kan ve kan yapıcı sistemi incelenecek,sinir ve kan hastalıkları ile ilgili bozuklukları görülenler,bu iĢlere alınmayacaklardır. 9) Tabii veya suni radyoaktif ve radyoinizan maddeler veya diğer korpüsküler emanasyon kaynakları ile çalıĢan iĢçilerin, periyodik olarak genel sağlık muayeneleri yapılacak ve özellikle sinir ve kan hastalıkları ile ilgili bozuklukları görülenler,çalıĢtıkları iĢlerden ayrılacaklar,kontrol ve tedavi altına alınacaklardır.
  16. Muharrem POLAT İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97702
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    önünde hangi ifade olursa olsun krem kullanılarak radyasyondan korunulmaz.
  17. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    cvp d şıkı zaten a demedim ki neden d olduğunuda açıkladım
  18. Hakan Başaran_ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71006
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

ozaman dozimetre de uygun olmuyormu madde 5 e gore.

yanı alınması gereken onlemlerden biri.
  19. Muharrem POLAT İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97702
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    tabi bazı yönetmelikler de çelişen farklı uygulama ve değerlendirmeler var. mantık ve bilimsel gerçeklere göre değil hazırlanmış yönetmeliklere göre cevap istenir ise ve bu sorunuzda olduğu gibi "aşağıdakilerden hangisi" diye olunca seçenekler içinde d şıkkı da olabilir cevap. ama radyasyondan korunmada temel ilkeler içerisinde değildir. Havanın aspire edilmesindeki amaç farklıdır.
  20. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    Dozimetre kullanması önlem değildir, tespitir