1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs 2013 soru - cevap tartışmaları / bilemediğiniz sorular

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 11 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yükseklik kavramı aşağıdakilerden hangisi ile tanımlanır?
    A.Araç kullanmadan çıkılabilen en az 7 metre yüksekliğe yüksek denir.
    B.El ile tutularak çıkılan ve düşme tehlikesi bulunan yerlere yüksek denir.
    C.Tek adımda kolayca çıkamayacağımız yerler yüksek olarak tanımlanabilir.
    D.Başkalarının yardımı ile çıkılabilen 5 metre yüksekliğe yüksek denir.

b ile c arasında kalmıstm.cevap c verilmiş doğrumudur sizce de?
  2. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet c diolar bu soruya ama mantığm almıyo benmde
  3. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Elle taşımadan kaynaklı yaralanma riskleri göz önüne alındığında en hafif yükler hangi seviyede olmalıdır?
    A.Dirsek-parmak eklemi yüksekliği arasında
    B.Dirsek-omuz yüksekliği arasında
    C.Omuz yüksekliğinden yukarıda
    D.Parmak eklemi-alt bacak ortası yüksekliği arasında
  4. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    c :)
  5. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ewt ama mantıklımı?:)
  6. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  7. Bervan KAHYAOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    430.Aşağıdaki işlerden hangisinde kadın işçi çalıştırılabilir?
    a. Gaz, petrol, su ve benzeri maddelerin her çeşit boru vasıtasıyla taşınması ve bu nakil
    hatlarında yapılan bakım, onarım, tamirat ve benzeri işler
    b. Elektriğin üretimi, nakli ve dağıtımı işleri, elektrik bakım ve onarım işleri
    c. Kara, demiryolu, deniz ve göl taşıt araçları için bakım, ikmal, onarım ve park yerlerinde
    yapılan işler
    d. Posta, telefon, telgraf, telsiz, radyo, televizyon gibi iletişim araçları için yapılan her türlü
    yapım, bakım ve onarım işleri
  8. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  9. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    c
  10. Bervan KAHYAOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    438.Kıvılcımın tehlikeli olduğu yerlerde ve işlerde kullanılan el aletleri hangi malzemeden
    yapılabilir?
    a. Sert lastik
    b. Hepsi
    c. Ağaç
    d. Bakır
  11. Bervan KAHYAOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sporculara uygulanmaması gerekmiyo mu o zaman??
  12. aysegul gurbuz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    cevap d mı acaba
  13. Bervan KAHYAOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    cevap B olarak verilmiş
  14. Bervan KAHYAOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    516.İş sağlığı ve güvenliği eğitiminin amacı aşağıdakilerden hangisi değildir?
    a. Güvenli çalışma ortamı temin etmek
    b. İş sağlığı ve güvenliği bilinci oluşturmak
    c. İş kazalarını azaltmak
    d. İşyerinde verimliliği artırmak
  15. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    336. A şağıdakilerden hangisi, i şyeri hekimlerinin, yönetmelik kapsamında görevlerini yerine getirebilmek için tanımlanan görev süreleri için doğrudur?
    a)Az tehlikeli sınıfta yer alan i şyerlerine; sa ğlık gözetimi için ayda en az 24 saat,buna ilave olarak i şe giri ş ve periyodik muayeneleri ile e ğitim için on i şçi ba şına yılda 30 dakika
    b)Tehlikeli sınıfta yer alan i şyerlerine; sa ğlık gözetimi için ayda en az 24 saat, buna ilave olarak i şe giri ş ve periyodik muayeneleri ile e ğitim için on i şçi ba şına yılda 60 dakika
    c)Tehlikeli sınıfta yer alan i şyerlerine; sa ğlık gözetimi için ayda en az 24 saat, buna ilave olarak i şe giri ş ve periyodik muayeneleri ile e ğitim için on i şçi ba şına ayda 60 dakika
    d)Çok tehlikeli sınıfta yer alan i şyerlerine;sa ğlık ve gözetimi için ayda en az 36 saat, buna ilave olarak i şe giri ş ve periyodik muayeneleri ile e ğitim için on i şçi ba şına ayda 90 dakika
    cevap b.. açıklayabilir misiniz:(
  16. aysegul gurbuz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu konuyla ılgılı hıcbır bılgım yok fakat hıc mantıklı gelmedı b sıkkı o_O anlamadım :(
  17. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

iş yeri hekimi çalışma saatleri aşağıdaki gibi.. ama yukarıda belirtilenler nedir bilmiyorum:eek:
    a) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine; sağlık gözetimi için ayda en az 10 saat, buna ilave olarak işe giriş ve periyodik muayeneleri ile eğitim için işçi başına yılda en az 20 dakika,

b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine; sağlık gözetimi için ayda en az 15 saat, buna ilave olarak işe giriş ve periyodik muayeneleri ile eğitim için işçi başına yılda en az 25 dakika,

c) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine; sağlık gözetimi için ayda en az 20 saat, buna ilave olarak işe giriş ve periyodik muayeneleri ile eğitim için işçi başına yılda en az 30 dakika.
  18. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çözümlerini paylaşabilirmisiniz
  19. Gözde kabtan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1) her ölüm işin 7500gün ve her sürekli iş görememezlik için 75 gün yani
    7500+75+75+48=7698gün

2)(20*225000)/22500=200

3)(48*1000000)/12000000=40

4)(20*225000)/x=25 x=180000
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Mayıs 2013 ---
    sizin belirttikleriniz 6331 sayılı kanunun süreleri yani şuanda bizi ilgilendirmeyen süreler sorudakiler 4857 sayılı kanuna ait süreler
  20. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

SORU 1 = Günde 8 saat çalışılan bir işyerinde iş kazası sayısı 20'dir.Tam gün çalışan her 100 kişi arasında iş kazası sıklık hızı 25 ise prime tahakkuk edilen gün sayısı kaçtır?

Kaza Sıklık Oranı = ( Kaza sayısı X 225000 ) / ( PTEGS X 8 )

PTEGS = 20 X 225000 / ( 8X25 ) = 22500

SORU 2 = Günde 8 Saat çalışılan işyerinde prime tahakkuk edilen gün sayısı 1200000 olup,iş kazası sonucu toplam gün kaybı 48'dir.İş Kazası ağırık hızı kaç olmalı ?

İş Kazası ağırlık hızı : ( Toplam gün kaybı X 1000000 ) / ( PTEGS X 8 )

48 X 1000000 / 1200000 X 8 = 5

SORU 3 = Bir işyerinde yıl içinde 1 ölümlü,2 sürekli iş göremezlik ve toplam 48 iş günü gecici iş göremezlikle sonuçlanan kazalar meydana gelmiştir.Bu işyerinin iş kazası nedeniyle o yıl içinde toplam gün kaybı nedir ?

Toplam gün kaybı = ( Gecici iş göremezlik ) + ( sürekli iş göremezlik X 75 ) + ( Ölümlü vaka sayısı X 7500 ) =7698

SORU 4 = Günde 8 saat çalışılan bir işyerinde prime tahakkuk edilen gün sayısı 22.500 ve iş kazası sayısı 20 ise tam gün çalışan her 100 kişi için iş kazası sıklık hızı nedir ?

= 20 / (22.500 X 8 ) X 225000 = 25