1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs sınavında iptal edilsin dediğiniz sorular ?

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Cihan Yılmaz tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Arkadaşlar tartışmaya açık , ve birden fazla cevabı olduğunu düşündüğünüz sorular olduğunu düşünerek böyle bir konu açma ihtiyacı duydum. Sorular ve cevaplar açıklandığında biraz daha netleşicektir herşey ama ben tam aksine tartışmaların daha fazla artacağını düşünüyorum.

Ve başlıyorum. ( Unutmayalım arkadaşlar , iptal olması gerektiğini düşündüğünüz soruyu sizler doğru yapmış olabilirsiniz , denk gelmiş olabilir cevap anahtarıyla.Sizlerin itirazlarıda önemli çünkü sınırda kalan arkadaşlar olacaktır illaki bunları düzletebilirsek sizlere dezavantaj getirmez ama soruyu yanlış cevaplayanlara avantaj sağlar. )

Alıntıdır.( Başka bir forumdan bir arkadaşımızdan alıntıdır)

ÖRNEK OLARAK SORU ?

Ce işaretiyle ilgili sorudada 2 doğru cvp vardı.Ürünün üzerine ve / veya ambalajına ve beraberindeki belgeye '' CE '' işareti iliştirilir ve piyasaya arz edilir.

http://www.tse.org.tr/hizmetlerimiz
    Ürünün üzerine yada beraberindeki belgeye iliştirilir şıklarda her ikiside vardı.
  2. ali46tunc İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    sağlık bakanlığı
    TEHLİKELİ DURUMA ÖRNEK
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Mayıs 2013 ---
    1- iş yeri düzeni
    2- prüzlü ve kaygan zemin
  3. Sercan Öztürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32659
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şerit testere sorusunda birim verilmemiş mm,cm,m hangisi o soruda iptal edilmelidir diye düşünüyorum
  4. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Ben sınava girmedim soruyu da tam bilmiyorum ama ;acil çıkış ve ilk yardım işaretiyle ilgili soruda %50 yi sormuş. Yeşil zemnin üzerine beyaz piktogram (yeşil kısımlar işaretli alanın %50 sin,i kapsayacak biçimde olacak). Bu durumda diğeri de %50 olur.Cevaplarda 2 side varmış?
  5. Gülnaz Tercan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynen katılıyorum.
  6. KARTAL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sınav kitapçıkları yayınlandı. Konu ile ilgili birikimi olan arkadaşlar soruları inceleyip, yanlış olabilecek sorularla ilgili biz adayları bilgilendirirlerse çok memnun olurum. İyi çalışmalar.
  7. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
    Katılıyorum,% kaçı diye sorsa idi daha mantıklı olurdu.Aslında yönetmelikte %50'si yeşil olarak geçmekte.Doğru.Fakat %50'si nedir diyerek soru mantıksız hale gelmiş.Bu sebeple şıklarda ya yeşil olacaktı ya da beyaz.Ama her ikisi de olması yanlış olmuş.
  8. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İptal edilmesi gereken A kitapçığı 26. numaralı sorudur. QS 9000 isg yönetim sistemi değildir.

Testere tezgah yüksekliği sorusu ise 85-90 cm diye verilmiş. Muallak.

işyeri düzensizliği tehlikeli durum ise bir risk analizinde bu durumun riski hesaplanırken ve alınacak önlemleri yazılırken nasıl çözülür
  9. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence olduğu gibi sınav iptal edilmeli...
  10. Fatma Gül ES İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16594
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet, mantıken boşluğa beyaz da gelebilirdi ve ben de ikilemde kalmıştım bu soruda. Fakat direkt olarak yönetmelikte geçen ibareyi istiyordur diye düşünerek "yeşil"i işaretledim.. Ama şaşırtmaca yapalım derken biraz abartmışlar sanki..
  11. İrem Bengisu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Soruda birim bile yok ki 90 santimetre mi? Metre mi? elma mı armut mu?

evet aslında cm olacağını hepimiz mantıken düşünebiliyoruz ama çok kalitesiz bu sorular yahu!
  12. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    kaynakdan kaynaklanan yangınlarda hangi tür yangın söndürücü olarak su demiş bence yanlıs hepsi olabilir.kaynak işlerinde arkların düştüğü yerlerdeki kağıtlarda yanabilir yani herşey yanabilir.ben halon dedim halon ise zehirliyicidir.maskesiz kullanılmaz.yangının nasıl olduğunu belirtmemiş.birde 7,5 saatten az mi demiş çok mu demiş anlam eksikliği var.cvp olarak montaj işleri denilen soruda
  13. yusuf aydın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    CE işareti ile ilgili soru sizce hatalı değil miydi arkadaşlar ?
  14. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    88. Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır
    a) 80
    b)90
    c)100
    d)110

birim yok / cm?/ m ?/ dm ?/ inç ?
  15. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Genç ve çocuk işçilerin çalıştırılması temel eğitimini sağlamış okula gitmeyen kişilerin çalışma saatleri haftada en cok kac saat olabilir diye bir soru var? cevap :35 diyor.

Çocuk Ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik

Temel eğitimini tamamlamış ve okula gitmeyen çocukların çalışma saatleri günde yedi ve haftada otuzbeş saatten fazla olamaz. Ancak, 15 yaşını tamamlamış çocuklar için bu süre günde sekiz ve haftada kırk saate kadar arttırılabilir.
  16. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    55319
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ce işareti ile ilgili olan soruda muhtemelen hatalı idi diye düşünüyorum..kursta kalite belgesi olarak değil avrupa standartı olarak kabul edilir dediler.şayet soru doğru ise kursa dava açmak gerekir diye düşünüyorum.1 soru veya cevap çok şeyi değiştiriyor
  17. Sercan Öztürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32659
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu soru kesinlikle iptal olmalıdır
  18. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SINAV İLE İLGİLİ İTİRAZLAR
    Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının
    http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından
    itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne
    yapabileceklerdir.4
    Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner
    Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540
    5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil)
    “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul
    edilecektir.
    Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı
    No:42 Emek-ANKARA’dır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Mayıs 2013 ---
    Burda tartışıyor ediyor,ama;nasıl olsa bu soruya da bi itiraz edip dilekçe veren çıkar..evet çıkabilir ama herkes duyarlı olsun,hatalı gördüğünüz iptal olması gerektiğini düşündüğünüz sorulara dilekçe ile itiraz yapılmalı yoksa sonuç alınmaz

İTİRAZ EDİLECEK SORULARI
    İTİRAZ NEDENLERİYLE BAŞVURMALI SÜRE KISITLI
    AYRICA İYİ BİR İTİRAZ METN HAZIRLANMALI
  19. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2011 itirazında değişen sorular 7 soru iptal olmuş 2 soru şıkkı değişmiş.

C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI:
    A kitapçığında 4, 32, 34, 40, 58, 72 ve 97 nolu soruların iptali.
    B kitapçığında 5, 7, 13, 31, 45, 70 ve 77 nolu soruların iptali.
    A kitapçığında 29 nolu sorunun cevap şıkkının (a) yerine (c) olarak düzeltilmesi.
    A kitapçığında 94 nolu sorunun cevap şıkkının (a) yerine (b) olarak düzeltilmesi.
    B kitapçığında 2 nolu sorunun cevap şıkkının (a) yerine (c) olarak düzeltilmesi.
    B kitapçığında 67 nolu sorunun cevap şıkkının (a) yerine (b) olarak düzeltilmesi.
  20. Bence iptal nedeni değil tezgah ne olabilir ki