1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs sınavında iptal edilsin dediğiniz sorular ?

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Cihan Yılmaz tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Okan Karaçoban İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kimsenin bahsetmediği ama benim aklıma takılan bir soru var. A kitapçığı 3. soruda ''çağdaş iş sağlığı anlayışı bakımından hangisi yanlıştır şeklinde.'' O soruda A şıkkı, isg çalışmaları bütün çalışmaları kapsar şeklinde bir cevap var. Bu şık yanlış değil midir. Hava ve denizcilik vs vs gibi birçok uygulanmayan alan yok mudur ?
  2. yaşarsalur İSGforum Üyesi

a sınıfı ve b sınıfı sınavları daha kolay gıbı geldı :)
  3. Didem S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, öğleden sonraya yetiştiriyorum. APS yarın ulaştırır mı, bilgisi olan var mı?
  4. OMER OZTURK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71264
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    setas kımya
    KARGO DAHA İYİ OLUR İLE BİR GÜNDE İLÇEYE İKİ GÜNDE İLETİLİYOR DİYE BİLİYORUM..
  5. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    önemli olan bu 3 gün icerisinde kayıtlı posta ile yollaman çarşambadan sonrada ulaşsa önemli değil.
  6. ferit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kardeşim a kitapçığı 88. soru daire testere sorusu . soruda hem birim belirtilmemiş hem de yönetmelikte 85-90 cm diyor yani kesin bir ifade yok, olabilir demeliydi. Yine A kitapçığı 28. soru banyo-temizlik hakkında ki soru b şıkkın da 15 günde bir dezenfekte edilecek diyor ama yönetmelik derki her gün temizlenecek 15 günde bir tam dezenfekte edilecek dolayası ile bu soruda da 2 şık yanlış oluyor. metin60 kardeş ben Bileceğin ilçesinde çalışıyorum şimdi kargo gelmez buraya akşamda versem yağrına yetişmez madem sen Ankara da sın dilekçelerine bunu da eklersen ben sana hesap numarana ücretini yollarım ve kocaman bir teşekkür etmiş olurum. tel:05437484530
  7. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    APS veya kargo ile kayıtlı posta ile yollaman lazım, itiraz süresi içerisinde yollar ve süre sonrası ulaşırsa almak zorundalar ama senin 1 hafta abartılı en fazla 3 günde gidiyor.Bir de yollarken acil veya ucakla gitsin derseniz gün içinde ulaşır zaten başkent olduğundan posta takılmaz hızlı gider sürekli posta akışı olduğu için.
  8. ferit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

kardeş bu gün isg genel müdürlüğü aradım yağrına kadar elimize geldi geldi- gelmedi hakkınız öldü diyor. bir hafta abartılı tamam da beni il dışında çalışıyom kargo yok. akşam da versem yarına yetişmez. burada ankaralı arkadaşlara fedekarlık düşüyor. onlar benim yerime kendi dilekçelerine keler yollarlarsa ben masraflarını hesabına yollarım
  9. beril aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben de sınırı geçtim ama sınırı geçemeyen arkadaşlara yardımcı olacaksa dilekçe veririm.Biri itiraz edilecek soruları toparlasa yada verilecek dilekçeyi hazırlasa anladığı kadarıyla fazla vakit yok itiraz için
  10. yuriçi kargo daha iyi
  11. metin60 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    dostum malesef bende ankarada değilim o yüzden diğer üyelerden yakın olan arkadaşlardan rica edelim göndersinler
  12. Hasan GULEC İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben Ankaradayım. gozlemci@msn.com mail adresim. Mail atın ben teslim ederim elden.

Yarın işyerimden izin alıp dilekçemi elden vereceğim.
  13. ferit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kardeş ben sana mail atacam bi cep telefonu verebilirsen veya hesap numaranı verirsen parasını yollayayım
  14. Hasan GULEC İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İTİRAZ 2- A Kitapçığı- 50. Soru;
    Aşağıdakilerden hangisi bir Orta Gerilim(OG) havai hattında bakım ve onarım çalışmasında İş Sağlığı ve Güvenliği için gerekli değildir?
    A. Orta Gerilim(OG) hattın elektriği hattı besleyen trafo merkezindeki OG kesici açılarak kesilmelidir.
    B. Trafo merkezinin kesici tarafından açılan Orta Gerilim(OG) hattı seksiyoner kolu topraklama tarafına doğru kapatılarak topraklanmalıdır.
    C. Bakım onarımı yapılacak hattı taşıyan direğe çıkmadan hatta gerilimin olmadığı kontrol edilmelidir. Gerilimin yokluğu, direğe çıkılmadan bomlu bir araç üzerinden neon lambalı bir Orta Gerilim(OG) ıstakası vasıtası ile kontrol edilmelidir.
    D. Bakım onarımı yapılacak hattın gerilimi kesildikten sonra hattın trafo merkezi tarafındaki ucundaki seksiyoner kolu açılmalı ve bunun ardından da trafo merkezinden beslenen diğer köy ve kasaba fiderlerine elektriğinin tekrar verilebilmesi için trafo merkezindeki OG kesici tekrar kapatılmalıdır.
    Cevap: D
    Gerekçe: Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliğinin 4. Maddesinde yapılan tanımlamalarda orta gerilim diye bir ifade yoktur. Alçak gerilim ve Yüksek gerilimin tanımlaması yapılmış olup orta gerilimle ilgili mevzuatımızda herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Bu yüzden sorunun iptal edilmesi gerekir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2013 ---
    İTİRAZ 4. A Kitapçığı 26. Soru;
    I- BS 8800
    II- QS 9000
    III- ISO 9000
    IV- OHSAS 18001
    Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim sistemidir?
    A) Yalnız IV
    B) II ve III
    C) I, II ve IV
    D) I, II ve III
    CEVAP: C

Gerekçe: Verilen cevaba göre QS 9000 İSG yönetim sistemi olarak kabul edilmiştir. Hâlbuki QS 9000 kalite yönetim sistemidir. Bu yüzden sorunun iptal edilmesi gerekir.
  15. handan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    1)-A Kitapçığı Soru 26 : (B Kitapçığı Soru. 45 )
    Doğru yanıt C seçeneği olarak belirtilmiştir. Bu seçenekte “II-QS 9000” İSG yönetim sistemi olarak kabul edilmiştir. QS 9000 Otomotiv Yönetim Sistemidir. Dolayısıyla seçeneklerde I, IV içeren yanıt olmadığı için doğru yanıt yoktur. Sorunun iptali gereklidir.

2)- A Kitapçığı Soru 86 : (B Kitapçığı Soru 97 )
    Doğru yanıt D seçeneği olarak belirtilmiştir. B seçeneği de doğrudur. B seçeneğinde “CE işareti ürünün belgelerine iliştirilmelidir.” Şeklindedir.
    23 Şubat 2012 PERŞEMBE tarih ve 28213 sayılı resmi gazetede yayımlanan “CE” İŞARETİ YÖNETMELİĞİ 9/c-3 maddesinde Ürüne veya bilgi plakasına veya ürünün yapısı gereği bunun mümkün olmadığı veya kalıcılığının garanti edilemediği durumlarda ambalajına ve ilgili teknik düzenlemenin öngördüğü ürün beraberindeki belgelere görünür, okunabilir ve silinmeyecek şekilde konulur” hükmü yer almaktadır.
    Bu durumda seçeneklerde 2 doğru yanıt yer almaktadır. Sorunun iptali gereklidir.

Ayrıca A Kitapçığı Soru 88 : (B Kitapçığı Soru 99 )
    soruya teknik olarak itiraz edilebilir. Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır? Bu soruda yüksekliğin birimi cm-mt belli değil. Birim hem soruda hem de seçeneklerde belirtilmemiştir.
  16. Ark.lar kurs eğitim kurumlarından A kitapcığı; 2-26-61-80-83-86-88 inci sorularina itiraz hazırlıklarını yaptıklarını söledıler. bunların dısunda varsa sorularınız, onları gönderin... bakanlıgı zengın etmeyelim.. :( bunun dısında kesin iptal olacak 26-86-88 kesin iptal !
  17. Hasan GULEC İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    numaramı yazdım ferit mail ile
  18. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    A30u da ekler misiniz? Ben işten izin alabilirsem yarın bakanlığa gidicem ama sizde de olsun lütfenn
  19. A43... bunu bi degerlendirin. ends. hijyen kelimesi nerden cıkıyor??:eek:
  20. kimo İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2)- A Kitapçığı Soru 86 : (B Kitapçığı Soru 97 )
    Doğru yanıt D seçeneği olarak belirtilmiştir. B seçeneği de doğrudur. B seçeneğinde “CE işareti ürünün belgelerine iliştirilmelidir.” Şeklindedir.
    23 Şubat 2012 PERŞEMBE tarih ve 28213 sayılı resmi gazetede yayımlanan “CE” İŞARETİ YÖNETMELİĞİ 9/c-3 maddesinde Ürüne veya bilgi plakasına veya ürünün yapısı gereği bunun mümkün olmadığı veya kalıcılığının garanti edilemediği durumlarda ambalajına ve ilgili teknik düzenlemenin öngördüğü ürün beraberindeki belgelere görünür, okunabilir ve silinmeyecek şekilde konulur” hükmü yer almaktadır.
    Bu durumda seçeneklerde 2 doğru yanıt yer almaktadır. Sorunun iptali gereklidir.

handan hanım 23 Şubat 2012 PERŞEMBE tarih ve 28213 sayılı resmi gazetede yayınlanmışsa eğer bu yönetmelik bakılmaz sanırım daha önceki yönetmelikte ne yazıyor acaba