1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs sınavında iptal edilsin dediğiniz sorular ?

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Cihan Yılmaz tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    A43 çalışanın işine konsantre olması = Psikolojik danışmanlık
    pozisyonu ayarlama = ergonomi
    ben hala bu soru nasıl olurda endüstriyel hijyen yanlış olur anlamadım

A36 Kanserojen ve Mutajen maddelerle çalışma sorusu
    Nasıl olurda burda çalışan işçilere verilen eğitimde Kanserojen ve mutajen maddelerin sebep olduğu hastalıklar anlatılmaz
    Böyle yönetmelik mi olur? Yazık günah şimdi itiraz etsek yönetmelik böyle diyecekler. Ne bu vahiy mi? Bariz hatalı işte
    sen tut adamı kanserojen madde ile çalıştır sonra ona bu maddelerin sebep olduğu hastalıkları anlatma :)) anca bizim ülkede olur böyle şeyler
  2. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Arkadaşlar itiraz için dilekçemi paylaşıyorum. Birisi paylaşsın yardımcı olalım bizde diyen arkadaşlara hitaben.

saygılar

Ekli Dosyalar:

3. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İtiraz dilekçelerini word olarak ekledim
    Hepsini indirip size uygun olanı kullanırsınız.

DUŞLAR 15 GÜNDE

EMNİYET KEMERİ

DOĞAL AFET

GÜRÜLTÜ KONTROLÜ

DAİRE TESTERE

QS 9000

FİZİKSEL RİSK

İŞYERİ HEKİM GÖREV

CE İŞARETİ

DOZİMETRE

AYDINLATMA -CANDELA

OKSİJEN

ÇOCUK SAAT

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

Ekli Dosyalar:

4. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Mantık oyunlarıyla dolu bir sınav.
    Asetilen -> sarı
    Oksijen -> mavi
    Azot -> yeşil
    1 hatalı cevap olması gerekirken
    Diğerleri -> yeşil

iyi güzel peki bu soruyu okuyup diğerleri içine Azotun dahil olup olmadığını söyleyebilecek biri varmı? Azot da sonuçta belirtilmemişse oda diğer tanımının içindedir. bu soruda da mantık hatası var.
    Yapın 3 doğru 1 yanlış bulalım bu nasıl hazırlanmış bir soru
    A49
  5. serakent İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    SORU 88 : Daire testere tezgâhlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
    A) 80 B) 90 C) 100 D) 110
    Testere tezgah yüksekliği sorusu ise 90 diye verilmiş.85 cm -90 cm BİRİMLİ YAZILMALIYDI BELİRTİLMEMİŞ.
    birim yok / cm?/ m ?/ dm ?/ inç ?
    SORULAR: A kitapçığında 36. Soru, 43. Soru, değiştirilmesi gereken sorulardır.
    SORU 26I- BS 8800 II- QS 9000 III- ISO 9000 IV- OHSAS 18001
    Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim sistemidir? A) Yalnız IV B) II ve III C) I, II ve IV D) I, II ve III
    DAYANAKhttp://www.belgelendirme.com.tr/belgelendirme-standartlari/qs-9000-standart/273-qs-9000-nedir
    OYSA:
    BS 8800 : BS 8800:2004. Occupational health and safety management systems.
    QS 9000: OTOMOTİV KALİTE STANDARDI (İPTAL OLMUŞTUR)
    ISO 9000: KALİTE YÖNETİM SİSTEMLERİ - Temel esaslar, terimler ve tarifler
    OHSAS 18001 :
    İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri - Şartlar
    BU SORUNUN CEVABININ C OLMASI İÇİN QS 9000 STANDARDININ İSG YÖNETİM SİSTEMİ KAPSAMINA GİRMESİ GEREKİR.
    QS 9000 OTOMOTİV SEKTÖRÜ KALİTE STANDARDIDIR. BU STANDARDIN İÇERİSİNDE 4.1.4 - MADDESİNDE - Sağlık güvenlik ve çevre konuları kısmen ele alınır. ANCAK BU STANDART
    1- İPTAL EDİLMİŞ BİR STANDARTTIR.
    2- İSG YÖNETİM SİSTEMİ DEĞİLDİR. OTOMOTİV SEKTÖRÜ İÇİN KALİTE STANDARDIDIR.
    SORU İPTAL EDİLMELİ
    QS 9000 isg yönetim sistemi DEĞİLDİRSORU 87: İşçilere kullandıkları iş ekipmanı ve kullanımına ilişkin verilen yazılı talimatta aşağıdakilerden hangisinin bulunması zorunlu değildir?
    A) İş ekipmanının önceki kullanım deneyiminden elde edilen sonuçlar B) İş ekipmanında öngörülen anormal durumlar
    C) İş ekipmanının kurulumu ile ilgili çizimler ----CEVAP D) İş ekipmanının kullanım koşulları
    İş ekipmanının önceki kullanım deneyiminden elde edilen sonuçlar vermek zorunda mı ?
    El aletlerinin kullanım talimatı olmalı ancak bir önceki kullanımdan kaynaklı sonuçlar olmamalıdır.
    SORU 24: Gürültü kontrolünde uygulanan “gürültüye maruz kalma süresini azaltmak” ne tür bir risk kontrolüdür?
    A) Gürültünün alıcıda kontrolü B) Planlama ile gürültü kontrolü C) Gürültünün kaynağında kontrolü
    D) Gürültünün kaynak ile alıcı arasında kontrolü
    Gürültüye maruz kalma süresi genellikle ilk öncelikli olarak kaynakta kontrol yapılmalıdır. Alıcıda kontrolde kulak koruyucu olmalıdır ki sonraki yapılması gereken bir iştir.
    SORU 80: Emniyet kemeri ile ilgili olarak aşağıdakiler-den hangisi yanlıştır ?
    A) Çıkılan yükseklikteki işin durumuna göre; çalışanın bulunduğu noktayı değiştirebilmesi için, emniyet kemeri bağlandığı sabit noktadan geçici olarak sökülebilir.
    B) Emniyet kemerlerini kullanacak kişinin vücut ağırlığı her altı ayda bir kontrol edilmeli ve gerekirse bu ağırlığa uygun yeni bir emniyet kemeri verilmelidir.
    C) Düşme ve kayma tehlikesi olan çatı gibi yerler-de düşme tutucu aparatları olan “paraşüt tipi emniyet kemerleri” kullanılmalıdır.
    D) Emniyet kemerleri ve müştemilatı “her çalış-maya başlamadan önce” iyice kontrol edilmeli, en ufak bir arıza ve bozukluk hâlinde kullanıl -mamalıdır. Emniyet kemerini çıkardığın zaman düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalırsın ki verilen cevap yanlış olup doğrusu Adır.
    SORU 2: Aşağıdakilerden hangisi işyeri hekimliği hizmetlerinin temel uygulamaları arasında
    değildir?A) Çalışanların sağlık gözetiminin yapılması
    B) Çalışanlara sağlıkla ilgili konularda eğitim yapılması
    C) İşyerlerinde iyileştirici sağlık hizmetleri sağlanması
    D) Kişilerin niteliklerine uygun işte çalışmasının sağlanması
    Çalışanlara İSG kapsamında her ay sağlıkla ilgili eğitimler verilir. Ancak niteliklerine uygun derken kişilerin nitelikleri özgeçmişleridir ki eğitim ve deneyimleridir ki burada sağlıktan bahsedilmemiştir. Soru cevabı genel olarak D şıkkı olmalıdır.
    Soru 3 : Çağdaş iş sağlığı anlayışı bakımından aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır.
    A) İş sağlığı çalışmaları bütün çalışmaları kapsar.
    B) çalışanların sağlığı ile ailelerin sağlığı arasında yakın ilişkiler vardır.
    C) İş sağlığı hizmetleri işverenin sorumluluğundadır.
    D) iş sağlığı hizmetlerinde başarılı olan ülkelerin hizmet modelleri bütün ülkelerde aynı şekilde uygulanabilir.
    Burada da b şıkkında çalışanların sağlığı ile ailelerin sağlığı arasında arasında yakınbir ilişki vardır derken örneğin sağlıklı bir ailede yetişmiş ailede sağlık sağlık problemi olmayan bir çalışan kanserojen bir ortamda çalışıp kansere yakalanırsa nasıl bir ilişki kurulabilir. Ama başka ülkelerin modellerini uygulayabiliriz.
  6. A. 2-26-43-61-80-83-86-88
    İptal olsun bence ! !
  7. oğuz alpman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    B grubu 28-45-99 numaralı sorulara itiraz dilekçesini yarım saat önce gönderdim. Bodrumdan yaptım gönderiyi. Yurtiçi kargo VIP servisi varmış yarın sabah orada olur dediler.bakalım takip numarasıyla takip edicem.
  8. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İTİRAZ-

KAYNAK RENK-

TEHLİKELİ DURUM-

DAİRE TESTE-

HALON GAZI-

QS9000

Ekli Dosyalar:

9. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Gece çalışması 20.00-06.00 ya kadar devam eder ama seçenek
    en erken 06.00ya kadar devam eder diyor burda bi tuhaflık yokmu? ben burdan 7 -8-9 a kadar devam edebilir oz aman diye anlıyorum
  10. serakent İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ARKADAŞLAR SERAKENT OLARAK YAZILMIŞ OLAN MSJDAKİ SORULARA BAKARMIISNIZ DEĞERLENDİRİRDSENIZ IYI OLUR
  11. seher çam İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    gönderdiniz mi söylediğiniz soruları
  12. serakent İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hayır bende yarın göndereceğim yetiştirebilirsem tabıkı
  13. emrah koç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar b gurubu 67. soruda yanlış değil mi ya hidrojende yanıcıdır .
    hidrojenin özellikleri:
    Hidrojenin Fiziksel Özellikleri

· Renksiz

· Kokusuz

· Doğadaki en basit atom yapısına sahip

· -252.77°C'da sıvı hale getirilebilir

· Havadan 14.4 kez daha hafif, yoğunluğu havanın 1/14 ü, doğal gazın ise 1/9 u, sıvı halede benzinin 1/10 dur.

· Sıvı hidrojenin hacmi gaz halindeki hacminin sadece 1/700'ü kadardır.

· Hidrojen bilinen tüm yakıtlar içerisinde birim kütle başına en yüksek enerji içeriğine sahiptir.

· 1 kg hidrojen 2.1 kg doğal gaz veya 2.8 kg petrolün sahip olduğu enerjiye sahiptir.

· Hidrojen petrol yakıtlarına göre ortalama 1.33 kat daha verimli bir yakıttır.

Hidrojenin Kimyasal Özellikleri

· Hidrojen doğada serbest halde bulunmaz, bileşikler halinde bulunur.

· Yakıt olarak kullanıldığında atmosfere atılan ürün sadece su ve/veya su buharı olmaktadır.

· Hidrojenin çekirdeğinde bir proton ve çevresinde yalnız bir elektron bulunur.

· 5000 hidrojen atomunun birinin çekirdeğinde birde nötron bulunur.(döteryum)

· Çekirdeğinde iki nötron bulunan izotopu (tridyum) hidrojen bombası yapımında kullanılır.
  14. serakent İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    O2 doğru cevaptır
  15. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Hidrojen yanıcı olmaz olurmu emrah, 1900lü yıllarda Lindenburg faciası He yerine balona H2 doldurulmasıyla oldu ve uçağın alternatigi olan Zeplinler tarihe karıştı havada infilak ve boom
  16. yaşarsalur İSGforum Üyesi

dalga mı gecıyolar adam mı secıyolar
  17. metin60 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş yeri hekiminin görevleri sorusunda c ve d şıkkındada sağlamalıdır ibaresi war. iş yeri hekimi sağlamaz tawsiye ve uyarılarını yapar sağlama işini işveren yapar diye biliyorum, iki şıkta yanlış geldi bana itiraz edilmelimi acaba
  18. emrah koç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bende aynısını diyom kardeş hidrojen yanıcıdır. cevapta yanıcı değil demiş ya
    ondan diyom hatalı soru
  19. isgbaris33 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar kesin yüzde yüz iptal olması gereken 3 soruyu eğitim gördüğüm kurum yolladı mailde
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2013 ---
    18 MAYIS 2013 İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVINDA HATALI BULUNAN SORULAR VE GEREKÇELERİ​

1) A Kitapçığı/Soru_3

D seçeneğinin doğru olduğu yönünde Avrupa Birliği direktiflerinin ülkemizde uygulanmak olduğu örnek gösterilebilir. D şıkkında uygulanabilir yazdığı için kesin yanlış denilemez. Uygulanabilir yerine uygulanır kullanılsaydı D şıkkını yanlış kabul edebilirdik.

2) A Kitapçığı /Soru_26

BS 8800, bir İSG yönetim sistemi standardı olmayıp, BS 8750 İSG Yönetim sistemi Standardının kullanım kılavuzudur.
    QS 9000: Otomotiv sisteminde kalite yönetim sistemidir.
    İSO 9000 : Kalite yönetim sistemidir.
    OHSAS 18001 :İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemidir.

Soruda hangisi İSG yönetim sistemidir diye sorulmuştur. Cevap şıklarında cevap yalnız (IV) olmalıydı.

3) A Kitapçığı /Soru_86
    D şıkkında yazım yanlışı vardır.
    CE işareti, boyutları uygun olduğu taktirde ürünü değil, ürüne iliştirilmelidir.

4) A Kitapçığı /Soru_88
    Soruda birim belirtilmemiştir.

………..yerden yüksekliği kaç cm olmalıdır? şeklinde sorulmalıdır.