1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs sınavında iptal edilsin dediğiniz sorular ?

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Cihan Yılmaz tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    10 GÜN İÇİNCE CEVAP VERİLİR DİYOR SİTEDE
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2013 ---
    Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.
    Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.
    Sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.
    Adayların sınav uygulamasına ve sonuçlara (bilimsel içerikli itirazların sonuçlandırılıp kesin sonuçların ilanından sonra) dair itiraz başvuruları; MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası Şubesi Başkent/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile 10 TL (KDV dahil) “sınav sonuçlarına itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.
    Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır. İtiraz başvuruları topluca, İSGGM tarafından
  2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  3. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  4. ibrahimm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    eğitim aldığım kurumun itiraz dilekçesi

Ekli Dosyalar:

5. Güven Güneysu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    C sınıfı Uzmanlık sınavında B kitapçığında 11-39-45-49-86-99-91 nolu sorular Eğitmen Mustafa ÜREDİ tarafından incelenmiş olup yanlış olduğu tespit edilmiştir .
    SINAV İLE İLGİLİ İTİRAZLAR
    Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.
    Sınav sorularına ilişkin itirazlar gerekçeleriyle birlikte yapılacaktır .
    Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN No’lu hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.
    Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.

Sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

Arkadaşlar resmi kurumlara posta ile yapılan müracaatlarda adi posta veya kargo yolu seçilirse müracaat kuruma intikal tarihinde yapılmış sayılır ...Ama taahütlü posta ile gönderilirse postaya veriliş tarihi müracaat tarihidir.İtirazlarınızın red edilmemesi için dikkatinize...

Arkadaşlar ister umursayın, ister umursamayın ama fırsatçılık yapmayın!
    Diğer arkadaşlar itiraz etsin benim cebimden para çıkmasın, onlar sayesinde bende sınavı geçerim demeyin!
    Herkes taşın altına elini koyarsa itirazlar daha da ciddiye alınacaktır... Eğer bu sınav için cebinizden çıkıcak 50-60 tl nin hesabını yaparsanız Ağustos ayında ki sınava girmek için yapacağınız masraflar yanında buradaki 50-60 tl inanın para değil...
    Lütfen herkes dilekçe yazsın ve göndersin...
  6. izzet pirbudak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar ben de 68 ' de kaldım... yalnış yaptığım ama hatalı olduklarını düşündüklerim var.. A kitapçığı 2, 3, 14, , 26, 32, 35,80, 81, 83, 84....
    sizce bu yalnışarımdan mınumum kaç tanesinin iptal olma durumu var..herkese bol şans...
    saygılarımla
  7. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben de böyle düşünerek işaretledim ana yanlış çıktı... ki bunun sahada uygulanması da tamamen böyledir, iptal olması gereken başka bir soru da bu...
  8. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    ARKADAŞLAR , SONUÇLARI YANITLARIMLA KARŞILAŞTIRMADAN ÖNCE , HEMEN SINAV SONRASI UCU AÇIK SORULARI BİRÇOK ARKADAŞ GİBİ BEN DE SAPTAMIŞTIM. YORUM YAPMIYCAM. ÇÜNKÜ ALDIĞIM AİLE TERBİYESİ , BÖYLESİ DÜZEYSİZ BİR SINAVI DEĞERLENDİRECEK KELİMELERİ KULLANMAMA UYGUN DEĞİL. SORULARI HAZIRLAYAN ONLARI DENETLEYEN VE NE YAZIK KİMİ ZOR KOŞULLARDA 2000,00 TL Yİ BULUP EĞİTİM ALAN ; BU ÜÇ KARAKTERİN AÇILIMINI TARTIŞMAK İSTİYORUM.
  9. Orhan Vardar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben de itirazımı yaptım ve Ankara'ya gönderdim.
    Umarım yerine ulaşır, umarım faydası olur ve benim gibi sınırda olan herkes derin bir nefes alır.
    A kitapçığı 2, 9, 26, 34, 43, 49, 61, 62 no'lu sorulara yaptığım itiraz dilekçesi de ektedir.

Ekli Dosyalar:

10. qwerty79 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Dünya Makina Mobilya Kesici Takım Sanayi ve İSG danışmanlık Hizmetleri
    Yönetmelikte çok açık bir şekilde EN AZ %50'si Yeşil olacaktır ibaresi var maalesef. Sanırım Yöenetmelik okunmadan yorumlar yapılıyor. Soru kesinlikle doğrudur...

1.2. Acil çıkış ve ilkyardım işaretleri
    Temel nitelikler
    - Dikdörtgen veya kare biçiminde,
    - Yeşil zemin üzerine beyaz piktogram (yeşil kısımlar işaret alanının en az % 50’sini
    kapsayacaktır)
  11. mike_ece İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    A kitapçığının 34. sorusunu itiraz eden oldu mu?

havalandırma fiziksel risk etmeni sayılmaz
  12. Orhan Vardar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu soru iptal edilmeli. Bakın siz hala fiziksel risk etmeni diye düşünüp cevap bulmaya çalışıyorsunuz. Oysa soruda risk sorulmamış, sadece "fiziksel etmen" olup olmadığı sorulmuş? Neye göre, kime göre fiziksel etmen olduğu açık değil.
  13. mike_ece İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

itiraz ettiniz mi
  14. Orhan Vardar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Evet ben itiraz ettim.
  15. FEAKBAYRAK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar,
    Aşağıda kendimce itiraz edilmesi gerektiğini düşündüğüm soruları gerekçeleri ile beraber yazdım. Çalışma lokasyonumun şehir merkezlerine olan uzaklığından dolayı işlemleri yapamıyorum. İtiraz etme imkanı olan arkadaşlar yazdığım sorularıda dikkate alırsa sevinirim.

B KİTAPÇIĞI

Soru.96- Doğru cevap A şıkkı ''Kremler ve Merhemler'' demiş. Bildiğim kadarıyla Kişisel koruyucu donanımlar mevzuatta tanımlandığı şekli ile ''Giyilen ve takılan ekipman'' olarak tanımlanmıştır. Bu bağlamda krem ve merhemler bu tanıma uygun değildir. Kremler belki bir nebze olsun KKD olarak değerlendirilebilir belki ama merhemler için bugün toplum literatüründe kime sorsanız, TEDAVİ amaçlı bir ekipman olduğu cevabını alırsınız.

Soru.67- Doğru cevap için C şıkkı demiş. Ancak baktığınızda B şıkkındaki NO (Nitrik oksit)'de yanıcı bir gaz değildir. soruda birden fazla doğru şık olduğu değerlendirilmelidir.

Soru.55- Doğru cevap şıkkı B demiş. Ancak D şıkkında ifade edilen ''Sağlığı etkileyebilecek riskler ile sigara içmenin getirdiği ek riskler'' çok genel bir ifade. Bir çalışma sahasında verdiğiniz tüm eğitimlerde bahsedilebilecek bir konu. Yalnızca kansorojen ve Mutajen maddelerde çalışmalarda verilecek eğitim konularından biri olması gerçekten düşündürücü. (Söz konusu doğru şıkta eksik anlatım olduğunu düşünüyorum)

Soru.51- Bu soru herkesin muzdarip olduğu bir soru zannedersem. Düşük sıcaklık ile titreşim arasında gerçekten bir ilişki kuramadım. Belki özel ortam koşulları ile titreşim arasında bir bağ kurulabilir ama yalın bir şekilde ''Özel ortam koşulları'' ifadesi titreşim ile bir ilişki kurmak açısından yeterli değildir.

Soru.45- Doğru cevap şıkkı için ''C'' demiş yani 1-2 ve 4. maddeler. QS 9000 , ISO 9000 kalite sisteminin otomotiv sektörüne uyarlanmış hali olarak bilinir. İSG ile uzaktan yakında bir bağlantısı olmadığını düşünüyorum. Kaldıki eğer QS isg yönetim sistemi ise ISO'da buna dahil olmalıdır diye düşünüyorum.

Soru.33- Doğru cevap şıkkı için ''B'' demiş. İşyerlerinde görev yapan (OSGB) ve (İSGB) Birimlerinin başlıca görevleri arasında işyerlerinde oluşabilecek kaza vb. olaylar için önceden gerekli tedbirleri almak değilmidir? Sorunun yayınlanan doğru cevap şıkkına göre değilmiş!! Sorunun C şıkkı, işin normal akışını bozmamaya özen göstermelidir diyor mesela. Yani bu demek oluyoki OSGB ve İSGB birimleri, sahalarda yapılan çalışmalarda tehlikeli birşey gördüğü zaman bir tedbir alınmasını istediğinde eğer bu talep işin normal akışını bozuyorsa, talep edilen tedbir alınmayacakmı ?

Soru.10- Doğru cevap şıkkı ''B'' demiş cevap anahtarı. Asetilen tüplerinin bildiğim kadarı ile rengi sarıdır ve kendisi yanıcı bir gazdır. Dolayısıyla D şıkkında bulunan yanıcı gazlar ile kırmızı renginin eşleştirilmesinde bir tutarsızlık söz konusudur. Belki B şıkkıda doğru olmayarak yorumlanabilir ama hem literatürde hemde mevzuatta Diğer gaz tüpleri diye bir genel kavram mevcut değildir. Böyle bir kavram mevcutsada bu tüplerin renginin tamamı yeşil değildir. ÖR: Lpg-Gri

Herkesin sınavdan başarılı olmasını dilerim,
    Saygılarımla,
  16. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım

itirazınızı yaptıysanız bunlar içinden bana göre çoğu ama meb 'e göre kaçı bilemem iptal olmalı. Ama önce itiraz.....
  17. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    krem kkd imiş, açıklaması "Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmeliğin Ek-H'sinde cilt koruyucuları başlığı altında koruyucu kremler/merhemler kişisel koruyucu donanım olarak verilmektedir."
  18. ferit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  19. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    soru 51'de bende aynı şekilde çelişkiye düştüm fakat titreşim yönetmeliğinde sıcaklık ile ilgili net ifade var.
  20. ferit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende dün Hasan GÜLEÇ kardeş aracılığı ile yolladım

Ekli Dosyalar: