1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs sınavında iptal edilsin dediğiniz sorular ?

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Cihan Yılmaz tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. galip fatih alkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    inşallah on tane soruya itiraz ettim sınavda cok ıyı degil benım 65 tane dogrum var beklıyecez bakalım
  2. ferit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    BENDE 3 TANE İTİRAZ ETTİM. DOĞRU SAYIM 70 GİBİ GÖRÜNÜYOR
  3. galip fatih alkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    geçersin inşallah hayırlı olur...en çok kızgınlığım bildiğim soruyu onların sorma tarzları yuzunden yanlıs yapmam baska bısı değil
  4. ferit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    KARDEŞ HEPİMİZ O TONGAYA DÜŞTÜK MALESEF. ALLAHA HAVALE EDİYORUM BU SORULARI YAZANLARI.
  5. galip fatih alkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    allah yardımcımız olsun benım için onemlıydı ama yapcak bısıde yok saglık olsun
  6. FEAKBAYRAK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sevgili Peri_B,

96 nolu soru için http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.10808&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch= linkine girip birde sen kontrol edersen, koca sayfada Ctrl+f yaparak ''Krem'' veya ''Merhem'' gibi kelimeleri arattığın zaman ''sıfır'' eşleşme elde edeceksin. Takıldığım nokta yönetmeliğin hemen hemen her yerinde ''giyilir ve takılır'' gibi ifadelerin bulunması. Söylediğin gibi yönetmeliğin içerisinde öyle bir bölüm varsa ben bulamadım ve yine ısrarla soruyorum, hangi merhemdir ki koruyucu yapıda kullanılsın?

51 nolu soru için mevzuatın 6.8.maddesinde aynen sorudaki ifade bulunuyor. Verdiğin referans için teşekkür ederim, haklıymışsın keşke detaylı bir şekilde çalışıp daha önceki sınavlarda çözdüğüm sorular üzerinde daha fazla dursaymışım :/

33 nolu soruya ''İş güvenliği uzmanı önlem almaz, alınacak önlemleri işverene bildirir, önlemi işveren alır.'' gibi basma kalıp bir yorum yapmışsın. Her ne kadar ifade sektörde çok basma kalıp olsa da doğruluğu aşikardır. Ancak soruda iş güvenliği uzmanının görev, yetki ve sorumlulukları ile ilgili bir şey değil, OSGB ve İSGB'lerin öncelikli görev yetki ve sorumlulukları sorulmuştur. Hadi yinede diyelim ki OSGB ve İSGB'ler bu gibi önlemlerin alınmasında organizasyonel bir yükümlülüğü yok. Adı geçen birimler iş sahasında çok tehlikeli bir durumla karşılaştıklarında ''Aman benim sorumluluklarımdan biride işin akışını aksatmamak, varsın böyle devam etsin bu iş'' mi diyecek? Eğer öyle diyeceklerse, Esas sorumlulukları olan, Çok tehlikeli bir durumla karşılaşıldığında işi durdurma sorumluluklarını yerine getirmemiş olacaklar.
    Uzun lafın kısası az önceki metnimde bu soruyla ilgili demek istediğim; Size doğru olarak gösterilen cevap, bu mesleğin pratik ve teorik gerçekleriyle çelişmektedir.

Bu sınavdan öyle veya böyle bir şekilde geçilir. Dileğim ileride gerçekten bu mesleğin samimiyetle yapılabiliyor olması ve sınavlardaki seçiciliğinde bu kapsamda yapılıyor olmasıdır.

İyi çalışmalar,
    Selamlar,
    FEA
  7. qwerty79 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Dünya Makina Mobilya Kesici Takım Sanayi ve İSG danışmanlık Hizmetleri
    Geçen sınavda 7 soruyu iptal etmiş bir kurum var karşımızda
  8. isa başören İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadslarr bu agustos takı sınav agustosun kacında
  9. isa başören İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sınava itirazlarda yarın son gün yanlış olan soruları lütfen itiraz edelim.
  10. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Senoo Seno

Bugun bir arkadasim daha gitmis bakanliga ogrenmis ve itiraz sayisi fazla degilmis.oysaki forumda cogu kisi itiraz ettigini soyluyor veya edecegini buna bakalirsa konusan ,sorularin yanlis oldugunu idda eden cok fakat icraat yok!..

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=617827824913682&set=o.175217275961195&type=1&theater

Senoo Seno

Bugun bir arkadasim daha gitmis bakanliga ogrenmis ve itiraz sayisi fazla degilmis.oysaki forumda cogu kisi itiraz ettigini soyluyor veya edecegini buna bakalirsa konusan ,sorularin yanlis oldugunu idda eden cok fakat icraat yok!..
  11. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  12. isa başören İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    inş kabul ederler itirazları yoksa kalacam..
  13. peri_b İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Merhaba FEAKBAYRAK

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.5474&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch= bu linkden arama yaparsan kişisel koruyucular hakkında bilgi sahibi olabilirsin.
    "EK-II
    KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM LİSTESİ

BAŞ KORUYUCULARI
    - Endüstride (madenler, inşaat sahaları ve diğer endüstriyel alanlar) kullanılan koruyucu baretler,
    - Saçlı derinin korunması (kepler, boneler, saç fileleri - siperlikli veya siperliksiz),
    - Koruyucu başlık (normal kumaş veya geçirimsiz kumaştan yapılmış boneler, kepler, gemici başlıkları ve benzeri)
    KULAK KORUYUCULARI
    - Kulak tıkaçları ve benzeri cihazlar
    - Tam akustik baretler
    - Endüstriyel baretlere uyan kulaklıklar
    - Kapalı devre haberleşme alıcısı olan kulak koruyucuları
    - İç haberleşme donanımlı kulak koruyucuları
    GÖZ VE YÜZ KORUYUCULARI
    - Gözlükler
    - Kapalı gözlük (dalgıç tipi gözlük)
    - X-ışını gözlüğü, lazer ışını gözlüğü, ultra-viyole, infrared, görünür radyasyon gözlükleri
    - Yüz sperleri
    - Ark kaynağı maskeleri ve baretleri (elle tutulan maskeler, başa veya koruyucu başlıklara bağlanabilen maskeler)
    SOLUNUM SİSTEMİ KORUYUCULARI
    - Gaz, toz ve radyoaktif toz filtreli maskeler
    - Hava beslemeli solunum cihazları
    - Takılıp çıkarılabilen kaynak maskesi bulunduran solunum cihazları
    - Dalgıç donanımı
    - Dalgıç elbisesi
    EL VE KOL KORUYUCULARI
    - Özel koruyucu eldivenler:
    • Makinelerden (delinme, kesilme, titreşim ve benzeri)
    • Kimyasallardan
    • Elektrik ve ısıdan
    - Tek parmaklı eldivenler
    - Parmak kılıfları
    - Kolluklar
    - Ağır işler için bilek koruyucuları (bileklik)
    - Parmaksız eldivenler
    - Koruyucu eldivenler
    AYAK VE BACAK KORUYUCULARI
    - Normal ayakkabılar, botlar, çizmeler, uzun botlar, güvenlik bot ve çizmeleri
    - Bağları ve kancaları çabuk açılabilen ayakkabılar
    - Parmak koruyuculu ayakkabılar
    - Tabanı ısıya dayanıklı ayakkabı ve ayakkabı kılıfları
    - Isıya dayanıklı ayakkabı, bot, çizme ve tozluklar
    - Termal ayakkabı, bot, çizme ve kılıfları
    - Titreşime dayanıklı ayakkabı, bot, çizme ve kılıfları
    - Antistatik ayakkabı, bot, çizme ve kılıfları
    - İzolasyonlu ayakkabı, bot, çizme ve kılıfları
    - Zincirli testere operatörleri için koruyucu bot ve çizmeler
    - Tahta tabanlı ayakkabılar
    - Takıp çıkarılabilen ayak üst kısmı koruyucuları
    - Dizlikler
    - Tozluklar
    - Takılıp çıkarılabilen iç tabanlıklar (ısıya dayanıklı, delinmeye dayanıklı, ter geçirmez)
    - Takılıp çıkarılabilen çiviler (buz, kar ve kaygan yüzeylere karşı)
    CİLT KORUYUCULARI
    - Koruyucu kremler / merhemler
    GÖVDE VE KARIN BÖLGESİ KORUYUCULARI
    - Makinelerden korunmak için kullanılan koruyucu yelek, ceket ve önlükler (delinme, kesilme, ergimiş metal sıçramalarına karşı)
    - Kimyasallara karşı kullanılan koruyucu yelek, ceket ve önlükler
    - Isıtmalı yelekler
    - Cankurtaran yelekleri
    - X ışınına karşı koruyucu önlükler
    - Vücut kuşakları / kemerleri
    VÜCUT KORUYUCULARI
    - Düşmelere karşı kullanılan donanım:
    • Düşmeyi önleyici ekipman (gerekli tüm aksesuarlarıyla birlikte)
    • Kinetik enerjiyi absorbe eden frenleme ekipmanı (gerekli tüm aksesuarlarıyla birlikte)
    • Vücudu boşlukta tutabilen donanım (paraşütçü kemeri)
    - Koruyucu giysiler:
    • Koruyucu iş elbisesi (iki parçalı ve tulum)
    • Makinelerden korunma sağlayan giysi (delinme, kesilme ve benzeri)
    • Kimyasallardan korunma sağlayan giysi
    • İnfrared radyasyon ve ergimiş metal sıçramalarına karşı korunma sağlayan giysi
    • Isıya dayanıklı giysi
    • Termal giysi
    • Radyoaktif kirlilikten koruyan giysi
    • Toz geçirmez giysi
    • Gaz geçirmez giysi
    • Florasan maddeli, yansıtıcılı giysi ve aksesuarları (kol bantları, eldiven ve benzeri)
    • Koruyucu örtüler.
    Listede yer almayan benzer donanımın yukarıda belirtilen kişisel koruyucu donanımlardan sayılıp sayılmayacağına karar vermeye ve bu listeye eklemeler yapmaya Bakanlık yetkilidir."
    33 nolu soruya gelirsek. sana soruyorum OSGB ve İSGB ne tür hizmet veriyor? benim bildigim uzmanlık ve hekimlik hizmeti veriyor. yine sonuç olarak benim verdiğim cevaba cıkıyor. uzmanlar durumdan işvereni haberdar eder. işvereni uyması konusunda razı etmeye çalışır ama asla ve asla kendi kafasına göre önlem alamaz. işveren izin vermediği sürece bir şey yapamaz. sadece ilgili kurumlara şikayet edebilir o da o kişide işini kaybetme riskini alabilme cesareti varsa eder.

Söylediklerimi dikkate alıp araştırdığınız için de ayrıca teşekkür ederim.

İyi çalışmalar diliyorum. umarım herkesin sınav sonucu beklediği ve hakkettiği gibi olur. Çünkü bu belgeyi bir çok belgede olduğu gibi bakkaldan alınır gibi herkese verilmesine karşıyım. Hakkedenlerin alması dileğiyle..
  14. emrah koç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bu itirazlar sonucu ne zaman gelecek yaa