1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs sınavında iptal edilsin dediğiniz sorular ?

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Cihan Yılmaz tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Elif25 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22623
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    .
    bence de arkadaşlar bende sınırda geçiyorum ama ben bile itraz etmek istiyorum neden mi bana yaşattıkları strs yüzünden
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Mayıs 2013 ---
    ve o sorularda doğru olur du böylelikle stres e girmezdim yazık çok yazık herkes birden itiraz ederse çok iyi olur
  2. mike_ece İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    TARİH : 18.05.2013​
    T.C.
    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
    ANKARA

KONU : 18.05.2013 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Sorularına İtiraz

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 18.05.2013 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına aday uzman olarak katıldım. Ekte belirtmiş olduğum soruların iptaline ilişkin tespitlerim bulunmaktadır. Soruların altlarına iptal sebepleri açıklanmış olup,bilginize arz ederim.

Saygılarımla
    Adı Soyadı :
    İmza :
    Adres :

İtiraz sayfası yapıp numaralandırınız.​
  3. haldunyasar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    B kitapçığı 12. soru
    kirli ip halatları yıkanıp kurutulmalıdır.
    eğer ip madeni ya da bitkisel yağ, petrol ve türevleri, boya ve türevleri ile kirlenmişse 'tehlikeli atık' sınıfına dahil olur.
    yıkanıp tekrar kullanılması da mevzuata aykırıdır.
    itiraz dilekçemi göndereceğim.
    yorumlarınızı bekliyorum.
    başarılar.
  4. Didem AKŞAHİN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ilginize ve emeğinize teşekkürler
  5. Didem S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ne yazık ki iş sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünde yazıyor:
    Madde 434-Kaldırma veya çekme işlerinde kullanılan ip halatlar, iyi cins kenevirden veya benzeri elyaftan yapılacak ve bunların kopmaya karşı, güvenlik kat sayıları en az 3 olacaktır. İp halatlar, asitlerin veya bunların buharlarının yahut yıpratıcı diğer kimyasal maddelerin bulunduğu yerlerde kullanılmayacak ve saklanmayacaktır. İp halatlar, ıslak olduklarında kurutulacak, kirli olduklarında yıkanacak ve kuru olarak saklanacaktır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Mayıs 2013 ---
    Böyle resmi belgelerde iadeli taahhütlü falan gönderiliyordu sanki. Kargo kabul edilmeyebilir bile. Bence bu konuya da dikkat etmeli. Resmi kurumlara itiraz PTT yoluyla yapılıyor diye biliyorum. Bir zamanlar öyleydi en azından. Değişti mi bilmem.
  6. KERİM İSGforum Üyesi

bir itiraz dilekçesinin ekinde hatalı soruları belirtip her soru için 10 tl mi yatırıyoruz ???
  7. Diren 2011 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    CE sorusunda doğru cevap şıkkı olan d şıkkında yazım hatası var , iptal olabilir. Gerçekçi olalım ve gerçekten iptal olabilecek sorular için başvuralım.. bu sorulardan biride birim yazmadığı için testere sorusu,
  8. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    suan herkes bi telaş içine girmiş durumda 3 günlük kısa bir süre var şimdi herkesin yanlıs oldugunu düşündügü soruları çıkarıp temelinde yöntmelik olacak sekilde derleyip toplaması lazım.yonetmelige dayandırdıgınız soruları paylaşırsanız hep birlikte itiraz edep beliki güzel bi sonuc elde edebilirz.nacizane benım fikrim...
  9. piraliyilmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben gecen sefer 69 kalmıştım dilekçe yazdım ve elektronik posta yolladı.sadece bir yazı geldi snav puanlaması ile ilgili.sanki başvuru klavuzunda yok muş gibi..
    sonuç değişmiyor üzülmeyin sadece.Ama komisyon bu sınavda bir çok soruyu zaten kesin iptal edecek çok hatalı soru var
  10. haldunyasar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet haklısınız :/
    neyse ben yine de itiraz da bulunacağım
    kim bilir belki de yönetmeliği değiştiririm :)
  11. hakan erdemli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar,
    posta yolu biraz zor yetişecek gibi Ankarada oturan birinin itiraz dilekçemizi vermesi kabul edilir mi ?
  12. yaşarsalur İSGforum Üyesi

a 49 ıtıraz edıyorum burda arkadaslar d sıkkı kesınlıkle yanlıs bır ıfade
  13. esra kiziltug İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhabalar .... itiraz edilecek sorularda göremedim ama gürültü ile "dozimetre" cihazının da bir alakası yoktur ... gözden kaçmaması ricasıyla ... dozimetre, insan vücudunda radyasyon ölçen bir cihazdır ....
  14. Didem S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yönetmelik dışında yoruma açık da çok soru var: Mesela kaynakla ilgili "psikolojik danışmanlık" sorusu. Buna nasıl yorum yapacağız? Örneğin; "B grubu 4. soruda sorulan şu şu şu soruda "çalışanın işe konsantre olarak değişen şartlara uyum sağlaması" olarak belirtilen kısım, çalışanın psikolojik davranışlarıyla da ilgili olduğundan, B şıkkında doğru cevap oarak belirtilen "psikolojik danışmanlık" bilimi de bu konuyla ilgilenecektir. Cevap şıklarındaki tüm bilim dallarının soruda sorulan konuyla ilgili olduğu görüldüğünden, sorunun iptali uygun olaaktır." falan gibi mi en kaba şekliyle? Ya da sorunun iptali gerekmektedir? Ya da soru iptal edilmedilidr falan.. ne yazcaz yaaa :/
  15. yaşarsalur İSGforum Üyesi

evet dozimetre gurultu olcmez radyasyon olcer
  16. haldunyasar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet biri bunu bi' açıklarsa şahane olacak
  17. Güven Güneysu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar yaklaşık son 2 saattir bütün arkadaşlarımın bir çok forumda ki yazılarını okudum araştırdım ve bir çok arkadaşın göz ardı ettiği bazı tespitlerim oldu... Bunlar biraz uzun ama hepimizin geleceğini etkileyen tespitlerdir... Ben bunları da sizinle paylaşıp daha sonra da kursuna gittiğim dershaneye bildireceğim ve onların da yorumuyla dilekçemi yazıp göndereceğim... (Sizlerde ne de olsa birileri itiraz ediyor diye düşünmeyin ne kadar çok dilekçe giderse o kadar çok ciddiye alınırız)

B kitapçığına göre inceleme yaptım...

B-4: Kaynaklı kesme işlemlerin de cevap Psikolojik Danışmanlık olarak verilmiş fakat iş stresine bağlı olarak çıkan mesleki ruhsal hastalıklarda kişi psikolojik danışmanlık hizmeti alabilir... Soru metnin de kişinin meşgul edilmemesi ve çalışanın konsantre olmasıyla Endüstriyel Hijyenin ne alakası var?

B-10

Kaynak tüplerindeki renk kodlarını sormuşlar... Şimdi oksijen yanıcı bir gazdır ve kaynak tüpünde ki rengi mavidir. Ama bu soru da D şıkkı Yanıcı gaz tüpleri Kırmızı demiş... bence bu şık da cevap olabilir ama cevap anahtarı Diğer gazlara ait tüpler Yeşil renk cevabını seçmiş...

B-21

İş yeri hekimliğiyle ilgili bir soru var ve bu sorunun İş Güvenliği Uzmanlığı sınavında çıkması saçma değil mi?... Bu sorunun İş yeri hekimliği sınavında çıkması gerekmiyormu?

B-28

bu soru da çocukların çalışma saatiyle ilgili olan soru... ama mevzuata göre 15 ini tamamlamış çocuklar için günde 8 hafta da en çok 40 saate kadar kelimesi geçiyor... Sizce bu çelişki değilmi?

B-33
    soruda hangisi OSGB ve İSGB nin görev ve sorumlulukları için DOĞRU değildir diye sormuş.

cevap şıkkı olarak B şıkkını veriyor cevap anahtarı – yani b şıkkı: İşyerinde kaza, yangın, doğal afetle ilgili önlemleri almakla görevlidirler. ( Cevap anahtarına göre doğru olmayan şık bu imiş)
    Ancak İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ’nin MADDE 13 te ise şu şekilde yazmakta.
    İSGB ve OSGB’lerin görev, yetki ve sorumlulukları
    ç) İşyerinde kaza, yangın, doğal afet ve bunun gibi acil müdahale gerektiren durumların belirlenmesi, acil durum planının hazırlanması, ilk yardım ve acil müdahale bakımından yapılması gereken uygulamaların organizasyonu ile ilgili diğer birim, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasından, sorumludur

B-55

Kanser ve Mutajen maddeler ile ilgili eğitimde işçilere Bu maddelerin sebep olduğu hastalıkları anlatmak gerekmiyor mu?

B-66

Yangın tüpünün doldurulması ile ilgili olan soru.... Yangın tüpünü 12 ayda bir doldurtacaksak niye 6 ay da bir kontrol ediyoruz? Hırsız çalmış mı çalmamış mı ona mı bakıyoruz... Baktık 6. ayda tüp boşalmış ne yani doldurtmayacakmıyız? ve soru en az kavramını kullanmış!

SİZDEN RİCAM BU SORULAR İÇİN DE LÜTFEN YORUM YAPINIZ... SİZDEN GELECEK YORUMLAR İLE BİRLİKTE BU SORULARIN HEPSİ İÇİN BİR İTİRAZ DİLEKÇESİ YAZMAYI PLANLIYORUM.... MALUM ADAY UZMANIZ MEVZUATA HAKİM DEĞİLİZ, BELKİ DE BEN SORULARI YANLIŞ YORUMLAMIŞ OLABİLİRİM BU YÜZDEN SORULARA VE YORUMLARIMA ELEŞTİRİLERİNİZİ BEKLİYORUM
  18. Didem AKŞAHİN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hepsine katılıyorum kesinlikle doğru tespitler bunların yanında yanlış olan çok soru var
  19. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    HİDROJEN YANICI GAZ KIRMIZI RENKTİR.