1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs sınavında iptal edilsin dediğiniz sorular ?

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Cihan Yılmaz tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Gamze Odul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bence bu soruda şaibeli bir durum yok ^^hangi kısımlar işaretli alanın %50 sini kapsayacak biçimde olacak ^^ şeklinde sorulmuş.
    işaretli alan beyaz olduğuna göre diğer yüzde 50 lik kısım yeşil olur
  2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    93. Kanserojen veya mutajen maddelere maruzi -yet sonucu ortaya çıkan meslek hastalıkların-da aşağıdakilerden hangisi yapılmaz?​
    A) Tedavi​
    B) Eldiven ve maske​
    C) Bakanlığa bildirim​
    D) Aynı bölümde çalıştırma​
    ANLATIM BOZUKLUĞU VAR​
    TEDAVİ YAPILMAZ ...
    ELDİVEN MASKE YAPILMAZ ??? -------------------ANLAM BOZUK
    BAKANLIĞA BİLDİRİM YAPILMAZ.
    AYNI BÖLÜMDE ÇALIŞTIRMA YAPILMAZ
  3. Diren 2011 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    B 28 ve 33 e katılıyorum diğer sorularda saçmada olsa mevzuatta o şekilde geçtiği için gerekçeleri olacaktır, bence iptal edilecek sorulardan biri birim olmadığı için testere sorusu ve diğeride yazım hatasından dolayı CE sorusu, iki sorudada gerekçeleri yok, bariz hata var.

4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu soruda bana göre kişiye göre ayarlanabilir çalışma koşullarının sağlanması lazım bana sorarsanız.... :) bunun standartı olmaz...
  5. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    HAYIR ASETİLEN SARIDIR :(
  6. Güven Güneysu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet CE sorusunda da yönetmelik 5 mm boyuttan bahsediyor... Bu durumda 2 şık doğru oluyor
  7. Zeynep S. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benimle de paylaşırmısınız? nasıl bir formatla başvurmalıyız.
  8. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İPTAL OLACAK SORULAR , HEREKSİN HANESİNE + OLARAK YAZILMAKTADIR.

SORU
    Kanserojen veya mutajen maddelere maruzi -yet sonucu ortaya çıkan meslek hastalıkların-da aşağıdakilerden hangisi yapılmaz?
    A) Tedavi
    B) Eldiven ve maske
    C) Bakanlığa bildirim
    D) Aynı bölümde çalıştırma

ANLATIM BOZUKLUĞU VAR

TEDAVİ YAPILMAZ ...
    ELDİVEN MASKE YAPILMAZ -------------------ANLAM BOZUK
    BAKANLIĞA BİLDİRİM YAPILMAZ
    AYNI BÖLÜMDE ÇALIŞTIRMA YAPILMAZ

-----------------------------------------------------------------------------------
    SORU

Daire testere tezgâhlarında çalışma tablasının
    yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi
    olmalıdır?
    A) 80 B) 90 C) 100 D) 110
    Testere tezgah yüksekliği sorusu ise 90 diye verilmiş.

85 cm -90 cm BİRİMLİ YAZILMALIYDI BELİRTİLMEMİŞ.

birim yok / cm?/ m ?/ dm ?/ inç ?

DAYANAK
    2011 de şu soru iptal edilmişti.Gerekçesi Higometre yanlış yazıldığı için

32. Havadaki nem oranı hangi aletle ölçülür?
    A) Termometre B) Manometre
    C) Higometre D) Kalorimetre

---------------------------------------------------------------------------------

SORU-4

I- BS 8800
    II- QS 9000
    III- ISO 9000
    IV- OHSAS 18001
    Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim
    sistemidir?
    A) Yalnız IV B) II ve III
    C) I, II ve IV D) I, II ve III
    DAYANAK
    http://www.belgelendirme.com.tr/belgelendirme-standartlari/qs-9000-standart/273-qs-9000-nedir
    http://translate.google.com.tr/translate?sl=en&tl=tr&js=n&prev=_t&hl=tr&ie=UTF-8&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FQS9000
    QS 9000 isg yönetim sistemi DEĞİLDİR DENİLİYOR.

9. haydar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17852
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ÖNCÜ O.S.G.B.
    bildigim kadarıyla yanıcı olarak sadece hidrojen tüpünün rengi kırmızı. asetilen de yanıcı bir gaz tüp rengi sarı. Diğer yanıcı gazların tüplerinin hepsinin rengi kırmızımı bilmiyorum
  10. Ceyda SARI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ama yönetmelikte de aynen bu şekilde geçiyor. O zaman önce yönetmeliği değiştirmeleri gerekir :D
  11. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İTİRAZIN SONUCU
    İNŞALLAH ALLAH'IN İZNİYLE ALINIR​
    İŞTE ÖRNEKLER

C SINIFI SINAVI
    YIL 24-ARALIK 2011 ------- 7 SORU İPTAL
    YIL 21 TEMMUZ 20111 ------ 3 SORU İPTAL
    YIL 21 EKİM 2012 ---------- 2 SORU İPTAL
    YIL 13 MAYIS 2012 ---------- 1 SORU İPTAL
  12. pasaa06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    T.C.
    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
    ANKARA
    KONU : 18.05.2013 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Sorularına İtiraz.
    Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 18.05.2013 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına aday uzman olarak katıldım.Ekte belirtmiş olduğum soruların iptaline ilişkin tespitlerim bulunmaktadır.Soruların altlarına iptal sebepleri açıklanmış olup, bilginize arz ederim.
    B kitapçığının 99. sorusunun içeriginde ve şıklarında herhangi bir ölçü birimi belirtilmemiştir.Soru iptal edilmelidir.
    99. Daire testere tezgâhlarında çalışma tablasının
    yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi
    olmalıdır?
    A) 80 B) 90 C) 100 D) 110

B kitapçığının 45. sorusundaki QS 9000 bir Kalite Yönetim Sistemidir.Bu soruda ise İş sağlığı ve güvenligi yönetim sistemi olarak kabul edilmistir. Cevap yanlıştır,soru iptal edilmelidir.

45. I- BS 8800
    II- QS 9000
    III- ISO 9000
    IV- OHSAS 18001

Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim
    sistemidir?

A) Yalnız IV B) II ve III
    C) I, II ve IV D) I, II ve III

B kitapçığının 28. Soru soru kökünde kullanılan "okula gitmeyen çocukların çalışma saatleri" ifadesindeki çoçukların ifadesi net değilidir.Onun yerine"okula gitmeyen çocuk işçilerin
    saatleri " ifadesi daha net bir ifade olurdu ancak bu ifade ile cevap 35 saat olarak kabul edilebilir.Aksi taktirde cevap 40'tır bu soruda.

28. Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve
    Esasları Hakında Yönetmelik’e göre, temel
    eğitimini tamamlamış ve okula gitmeyen
    çocukların çalışma saatleri haftada en çok kaç
    saattir?

A) 7,5 B) 9 C) 35 D) 40
    Saygılarımla,

Adı Soyadı :

Adres :

İmza :

Merhaba arkadaslar,bu benim sorularin itirazi icin hazirladigim ornek itiraz dilekcem daha onceki paylasimlarinizdan faydalanarak,oneri ve gorusleriniz olursa lutfen paylasiniz... bu arada 69 da kaldim :(
  13. Çağlar Karabıyık İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

benimde bu 3 soru yanlış sınırı geçsemde itiraz edicem ama soru başı 10 lira gibi bir saçmalık var doğru değildir umarım değilse bu gece sonuna kadar soruları yazıp sabah dilekçeyi verecem. sen ce li olan soruyuda yazmalısın..
  14. hümeyra toprak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar bence A grubunda 2.soru da hatalı iş yeri hekimi görevleri iLe alakalı olan.d şııkkı olmalı bence .isg yönetim sistemine de katılıyorum o da tamamen sacmalık
  15. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben de katılıyorum hatta ben de o soruyu beyaz diye işaretledim fakat yönetmelikte yeşil diye özellikle belirttiği için o soruyuiptal edemezler.Maalesseefff:oops:
  16. Ahmet Elbistanlı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şimdi size hazırladığım birkaç tane sorunun neden iptal olması gerektiği hakkında videolar sunucağım nacizane.

Lütfen dikkatlice izleyip gerekli itirazı yapalım.

33. soru

54.soru

99. soru

47. soru
  17. duyguceylan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar şu aydınlatma ölçüm birimi lüx olan soru var ya,daha önce ki yıllar candela diye düzeltilmedi mi?ben mi yanlış hatırlıyorum?ona göre lüxü bildiğim halde candela yaptım ya...
  18. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    bütün sınavı komple iptal etsinler herkes ağustosta bir daha girsin
  19. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    DUYGU HOCAM BENDE O HATAYA DUSTUM AMA ISIK SIDDETI BIRIMI AYDINLATMA OLCU BIRIMI FILAN DIYE KELIME OYUNLARI VAR ONDAN LUX CEVAP:)
  20. haydar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17852
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ÖNCÜ O.S.G.B.
    Soru: A Kitapçığı 24. soru: Gürültü kontrolünde uygulanan ''Gürültüye maruz kalma süresini azaltmak'' ne tür risk kontrolüdür??

Cevap: Gürültünün alıcıda kontrolü??

Gürültü Yönetmeliği

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM İşverenlerin Yükümlülükleri

Maruziyetin Önlenmesi veya Azaltılması

Madde 7 — Gürültüden kaynaklanan maruziyetin önlenmesi veya azaltılması için;
    a) Teknik gelişmelere uygun önlemler alınarak gürültüye maruziyetten kaynaklanan riskler kaynağında yok edilecek veya en aza indirilecektir. Gürültüden kaynaklanan risklerin azaltılmasında, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin
    (b) bendinde belirtilen genel prensiplere uyulacak ve özellikle;
    1) Gürültüye maruziyetin daha az olduğu başka çalışma yöntemleri seçmek,
    2) Yapılan işi göz önünde bulundurarak, mümkün olan en düşük düzeyde gürültü yayan uygun iş ekipmanını seçmek,
    3) İşyerinin ve çalışılan yerlerin tasarımı ve düzenlenmesi,
    4) İşçilere, iş ekipmanını gürültüye en az maruz kalacakları doğru ve güvenli bir şekilde kullanmaları için, gerekli bilgiyi ve eğitimi vermek,
    5) Gürültüyü teknik yollarla azaltmak için; - Hava yoluyla yayılan gürültüyü, perdeleme, kapatma, gürültü emici örtülerle ve benzeri yöntemlerle azaltmak, - Yapıdan kaynaklanan gürültüyü, yalıtım ve benzeri yöntemlerle azaltmak, 6)
    İşyeri, çalışma sistemleri ve iş ekipmanları için uygun bakım programlarının uygulanması,
    7) Gürültüyü azaltacak bir iş organizasyonu ile; - Maruziyet süresini ve gürültü düzeyini sınırlamak, - Yeterli dinlenme araları verilerek çalışma sürelerinin düzenlenmesi, gibi önlemler alınacaktır