1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

18 mayıs sınavında iptal edilsin dediğiniz sorular ?

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Cihan Yılmaz tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. duyguceylan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    valla bildiğim soru pisi pisine gitti çok üzüldüm ya...
  2. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    HELE 1-2 SORUYLA SINIRDA KALINCA DAHA COKUZUYOR HIC CALISMASAYDIM DOGRU YAPARDIM ONU YA:)
  3. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gürültü Ölçüm Cihazı (Desibelmetre) Bi katalogtada aynen böyle yazıyor işte.Reklam yapmamak için sayfayı vermek istemedim.googleden bakın.dozimetre radyasyon ölçerdir.Desibelmetrede mantıklı gelmedi ya neyse.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Birazdan itiraz dilekcesi ve nedenleri yayinlanacaktir sitemizde..akabinde basvuru yapilacaktir.
  5. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    soru başına 10,00 tl hazır mı arkadaşlar
  6. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende suan sınırdayım emin olmadıgım iki sorum ve 29 yanlısım var kastetmıs oldugunuz soruda bende yanlış yapmısım (cvp anahtarına göre)soruyu hazırlayan arkadasın o an kı ruh halı nedir bilmiyorum ama sanırım o ruh halıyle aklından gecen ile bızım yurutecegimiz fikrin farklı yoruma acık olacagını düşünememiş her yıl bi sınavda vay efendım sorular çalındıydı yok cvp anahtarları sorular yanlıştı olmasa sasardım zaten birilerinin beceriksizligini acemiligini bizim gibilerin üstünden ''döner sermaye''adı altında alıyolar işte....o kadar sınırlerim bozuldukı yanlış bişey soylediysem özür dilerim...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Mayıs 2013 ---
    a kitapcıgının cvp larıyla b kitapcıgının cvp larını karsılastıran oldumu??yani her iki gruptada cvplar aynımı??
  7. Ahmet Elbistanlı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şimdi size hazırladığım birkaç tane sorunun neden iptal olması gerektiği hakkında videolar sunucağım nacizane.

Lütfen dikkatlice izleyip gerekli itirazı yapalım.

33. soru

54.soru

99. soru

47. soru
  8. sheymaaa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    C sınıfı A kitapçığındaki gürültü kontrolü ile ilgili soru da yanlış bence

Gürültü kontrolünde uygulanan "gürültüye maruz kalma süresini azaltmak" ne tür bir risk kontrolüdür?
    a) Gürültünün alıcıda kontrolü
    b) Planlama ile gürültü kontrolü
    c) Gürültünün kaynağında kontrolü
    d) Gürültünün kaynak ile alıcı arasındaki kontrolü

Bu sorunun cevabı b olmalı-çünkü "gürültüye maruz kalma süresini azaltmak" İdari önlemler/işaretler/uyarılar(Çalışma süreleri, işyeri düzeni, eğitim öğretim, planlı bakım-onarım, mental riskler, monotonluk, iletişim) risk kontrol önlemine girer. Gürültüye maruz kalma süresinin azaltılması çalışma süresinin kısaltılması demektir.
  9. isgbaris33 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    7) Gürültüyü azaltacak bir iş organizasyonu ile;
    - Maruziyet süresini ve gürültü düzeyini sınırlamak,
    - Yeterli dinlenme araları verilerek çalışma sürelerinin düzenlenmesi,
    gibi önlemler alınacaktır.
    BU SORU PLANLAMAYLA OLACAKTI.''CE'' yönetmelikte ürün belgesine iliştirilir cümleside mevcuttur,85_90 cm arasnda OLABİLİR.TABLA YÜKSEKLİĞİ ne birim var üstüne direk ne olmalıdır sorusu böyle sınav mı olur arkadaş
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Para isini ben hallederim ben talha bana yardim etde su dilekceyi hazirlayip uarin gondereyim.eve geciyorum simdi.disardayim.
  11. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    KAYNAK WEB

GEREKÇELİ ÖRNEK İTİRAZ DİLEKÇELERİ
    HERKES İTİRAZ EDEBİLİR.

ÖRNEK DİLEKÇELERİ VE GEREKÇELERİ GÖNDERİYORUM

DİLEKÇELERDE A KİTAPÇIĞINDA OLAN A KİTAPÇIĞINA GÖRE SORU NUMARALARINI B KİTAPÇIĞINDA OLAN KİTAPÇIĞINA GÖRE SORU NUMARALARINI YAZMALIDIR.

ŞU SORULARIN GEREKÇESİ VARDIR.

WORD DOSYALARININ TAMAMINI İNDİRİP TEK TEK İNCELEYİNİZ.

HATALI DURUM VARSA BİLİDİRİNİZ.

--------------------------------------------------

Daire testere tezgâhlarında çalışma tablasının
    yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi
    olmalıdır?
    A) 80 B) 90 C) 100 D) 110

----------------------------------------------------

I- BS 8800
    II- QS 9000
    III- ISO 9000
    IV- OHSAS 18001
    Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim
    sistemidir?
    A) Yalnız IV B) II ve III
    C) I, II ve IV D) I, II ve III
    Aşağıda verilen ölçüm aletlerinden hangisi
    kişisel gürültü maruziyeti riskini belirlemek
    için kullanılır?
    A) Higrometre B) Dozimetre
    C) Anemometre D) Barometre
    ---------------------------------------------------

Gürültü kontrolünde uygulanan “gürültüye
    maruz kalma süresini azaltmak” ne tür bir risk
    kontrolüdür?
    A) Gürültünün alıcıda kontrolü
    B) Planlama ile gürültü kontrolü
    C) Gürültünün kaynağında kontrolü
    D) Gürültünün kaynak ile alıcı arasında kontrolü

-----------------------------------------------

Emniyet kemeri ile ilgili olarak aşağıdakiler-den hangisi yanlıştır ?
    A) Çıkılan yükseklikteki işin durumuna göre;
    çalışanın bulunduğu noktayı değiştirebilmesi
    için, emniyet kemeri bağlandığı sabit noktadan
    geçici olarak sökülebilir.
    B) Emniyet kemerlerini kullanacak kişinin vücut
    ağırlığı her altı ayda bir kontrol edilmeli ve
    gerekirse bu ağırlığa uygun yeni bir emniyet
    kemeri verilmelidir.
    C) Düşme ve kayma tehlikesi olan çatı gibi yerler-de düşme tutucu aparatları olan “paraşüt tipi
    emniyet kemerleri” kullanılmalıdır.
    D) Emniyet kemerleri ve müştemilatı “her çalış-maya başlamadan önce” iyice kontrol edilmeli,
    en ufak bir arıza ve bozukluk hâlinde kullanıl -mamalıdır.

--------------------------------------------------

Aşağıdakilerden hangisi işyeri hekimliği
    hizmetlerinin temel uygulamaları arasında
    değildir?
    A) Çalışanların sağlık gözetiminin yapılması
    B) Çalışanlara sağlıkla ilgili konularda eğitim
    yapılması
    C) İşyerlerinde iyileştirici sağlık hizmetleri sağlan-ması
    D) Kişilerin niteliklerine uygun işte çalışmasının
    sağlanması

--------------------------------------------------------

Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin
    iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden
    hangisi doğrudur?
    A) CE “Avrupa Kalitesi” anlamına gelmektedir.
    B) CE işareti, ürünün belgelerine iliştirilmelidir.
    C) CE işareti ürünün kaliteli olduğunu göstermek
    için iliştirilir.
    D) CE işareti, boyutları uygun olduğu takdirde
    ürünü iliştirilmelidir.

---------------------------------------------------

Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve
    Esasları Hakında Yönetmelik’e göre, temel
    eğitimini tamamlamış ve okula gitmeyen
    çocukların çalışma saatleri haftada en çok kaç
    saattir?
    A) 7,5 B) 9 C) 35 D) 40

-------------------------------------------------
    Aşağıdakilerden hangisi aydınlatma ölçüm
    birimidir?
    A) Candela B) Lux
    C) Joule D) Watt

Gaz tüplerinin depolanmasında aşağıdakiler -den hangisi diğer tüplerden ayrı tutulmalıdır?
    A) Asetilen B) Propan
    C) Argon D) Oksijen

-----------------------------------------------------

Ayrıca C ve B sınıfı iş güvenliği sorularında aşağıda göreceğiniz gibi ...... adet soru birebir aynıdır. Hizmet verme sınırlarımızı belirleyen Sınıf farkına rağmen aynı sorulara tabi olmamızın haksızlık olduğunu düşünmekteyim ve Sayın Kurumunuzca bu konuda da gerekenlerin yapılmasını arz ederim.

Ekli Dosyalar:

12. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    Arkadaşlar itiraz için Ankara da olmaya gerek yokmuş iletişimi 147 numaralı telefondan sağlayabilirsiniz.

ZİRAAT BANKASI

TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07

hesap numarasına atm veya vezne aracılığı ile bu arada her soru için 10,00 tl yatırılacak
    sonra dilekçe yazılacak soru için sorunun hangi kitapçıkta olduğunu soru numarası ile birlikte itiraz yapılacak
    en son olarak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Genel Evrak Servisi

İnönü Bulvarı No:42

Emek/Ankara

adresine gönderilecek
  13. Buğra can AKAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim yarın vericegim dilekçede iptal edilmesini isteyeceğim bazı sorular

*A kitapcığı 8. Soru: Bu soruda anlam bozukluğu vardır. Ne sorulduğu tam olarak anlaşılamamaktadır. 7,5 saatin aşağısında mı yoksa yukarısında mı olduğu net olarak belirtilmemiştir.

*A kitapcığı 26. Soru: QS 9000 ISG Yönetim Sistemleri Kategorisi’nde değildir. Bu nedenden dolayı sunulan şıklar arasında doğru cevap yoktur.

*A Kitapcığı 62. Soru: Bu soruda hangi tip kaynak işlemi yapıldığı ve oluşan yangının ne tip bir yangın olduğu tam olarak belirtilmemiştir. Örneğin; kaynaktan sıçrayan kıvılcımın nasıl bir madde üzerine (kağıt, tahta, yanıcı bir sıvı vb…) geldiği belirtilmemiştir. Bu sebepten dolayı sorunun şıkları olayın oluşumuna göre değişiklik gösterebilir.

*A Kitapcığı 86. Soru: CE Belgesinin iliştirilmesine ilişkin yönetmelikte, “hem ürüne hem de belgelerine iliştirilmelidir” ibaresi bulunduğundan dolayı B ve D şıklarının her ikisi de doğrudur.

*A Kitapcığı 88. Soru: Tezgahın yerden yüksekliğinin birimi verilmemiştir. Örneğin; cm, m, inch…
  14. Çağlar Karabıyık İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hazırlayanların emeğine sağlık süper olmuş..
  15. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A kitapcıgı
    2.soru:Aşagıdakilerden hangisi iş yeri hekimligi hizmetlerinin temel uygulama alanları arasında degildir?
    c)iş yerinde iyileştirici saglık hizmetleri saglanması
    İşyeri hekimlerinin görevleri
    MADDE 15 – (1) İşyeri hekimleri, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri kapsamında aşağıdaki görevleri yapmakla yükümlüdür.
    a) Rehberlik ve danışmanlık;
    1) Bulunması halinde iş sağlığı ve güvenliği kuruluna katılarak çalışma ortamı gözetimi ve işçilerin sağlık gözetimi ile ilgili danışmanlık yapmak ve alınan kararların uygulanmasını izlemek,
    2) Kantin, yemekhane, yatakhane, kreş ve emzirme odaları ile soyunma odaları, duş ve tuvaletlerin bakımı ve temizliği konusunda gerekli kontrolleri yaparak tavsiyelerde bulunmak,
    3) İş sağlığı, hijyen, toplu koruma yöntemleri ve kişisel koruyucu donanımlar konularında tavsiyede bulunmak,
    4) İşyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesi amacıyla gerekli aktiviteler konusunda işverene tavsiyelerde bulunmak,
    5) İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları kapsamında işyerinde periyodik incelemeler yapmak ve risk değerlendirme çalışmalarına katılmak,
    6) İşyerinde sağlığa zararlı risklerin değerlendirilmesi ve önlenmesi ile ilgili mevzuata göre yapılması gereken koruyucu sağlık muayenelerini yapmak,
    7) Sağlık sorunları nedeniyle işe devamsızlık durumları ile işyerinde olabilecek sağlık tehlikeleri arasında bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmek, gerektiğinde çalışma ortamı ile ilgili ölçümler yapılmasını sağlayarak, alınan sonuçların işçilerin sağlığı yönünden değerlendirmesini yapmak,
    8) İşin yürütümünde ergonomik ve psikososyal riskler açısından işçilerin fiziksel ve zihinsel kapasitelerini dikkate alarak iş ile işçinin uyumunu sağlamak ve çalışma ortamındaki stres faktörlerinden korunmaları için araştırmalar yapmaktır.
    ŞİMDİ SORARIM:BU 8 ADET MADDEDNİN İŞ VERENE İLETİLMESİ İŞ YERİNDE İYİLEŞTİRİCİ SAGLIK HİZMETLERİ KAPSAMINA GİRMEMEKTEMİDİR??BENCE BU SORUDA DA SIKINTI VAR
  16. Can Eroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    15432
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Güner Osgb
    Dozimetre

Arkadaşlar dozimetre doğru boşuna itiraz etmeyin....Örgütlenip daha belirgin yanlış olan sorulara yönelelim ben geçtim sınavdan ama sizin için itiraz ederim ben de....

Özellikler
    8 Saatlik periyotta kişilerin maruz kaldığı toplam gürültü miktarının ölçümünü ve kaydını yapabileceğiniz bunun yanında yazılımı ile bu ölçümlerin gerekli analizlerini yapabileceğiniz Tip 2 dozimetre.
    • Ayarlanabilir kritik değer, değişim oranı ve eşik değeri
    • Kişisel maruz kalınan toplam gürültü miktarının belirlenmesi, iş yeri gürültü değerlendirmesi için uygun olup, OSHA ve diğer yönergelerin gerekliliklerine sahip olma
    • Başlangıç/bitiş zamanı, maruz kalınan değer, TWA ve peak değerlerini kaydetme
    • Yazılımı ile gerekli analizleri yapabilme imkanı, RS232 çıkış ve gerçek zamanlı kayıt
    Teknik Özellikler
    • Standartlar: ANSI S1.25(1991) Type 2 ve ISO-1999, BS 402
    (1983) karşılama
    • Ölçüm Aralığı: 70 - 140 dBA
    • Çözünürlük: 0.1dB
    • Dijtal Ekran: LCD 0.01-9999%
    • Kritik Seviyeler: 80, 84, 85, ve ya 90dB
    • Değişim Oranı: 3, 4, 5 ve ya 6 dB
    • Eşik Değeri: 70-90 (1db artım)
    • Tepki Süresi: Hızlı-yavaş seçenekli
    • Yüksek Seviye Dedektörü: 115 Db
    • Mikrofon: Yaklaşık 80 cm kablolu, 1.5 cm elektret kapasitör
    • Pil Ömrü: 34 saat
    • Output: RS232
    Bir de gerçekten metalürji malzeme mezunu ev arkadaşıma soruduğum da kırmızı tüpleri yanıcı gazlar olarak biliyordu bu soru da yanlış olmayabilir...
  17. Çağlar Karabıyık İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    zaten dozimetre benim çalıştığim tüm notlarda gürültü ölçer diyor siz hiç duymadınızmı çalışırken :S o soruya boşa itiraz etmeyin bence..
  18. Can Eroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    15432
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Güner Osgb

Ben de bu sorular da sıkıntı olduğunu düşünüyorum ek olarak iş yeri hekiminin temel görevlerinden değildir olan soru da bence yanlış uygun işe yerleştirme olabilir cevap ikisi de mevzuatta yok çünkü...
  19. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A kitapcıgı
    70.soru: İsg tüzügüne göre;iş yerlerinde işçilerin daimi olarak çalıştıgı yerlerin tavan yüksekligi en az kaç metre olmalıdır?

İŞYERLERİNDE BULUNMASI GEREKEN SAĞLIK ŞARTLARI VE GÜVENLİK TEDBİRLERİ
    MADDE 7 - İşyerlerinde işçilerin daimi olarak çalıştırıldığı yerlerin tavan yüksekliği, en az 3 metre olacaktır.

Tabana paralel olmayan tavanlarda bu yüksekliğin ortalaması 3 metre olacak ve en alçak kısmı, varsa, kirişin alt noktasından 240 santimetreden aşağı olmayacaktır.

17/5/1941 tarihinden önce çalışmakta bulunan işyerlerinde, fazla ısı, buhar, gaz yahut zararlı tozlar çıkarması gibi sağlık yönünden sakıncalı olmayan işler için, hava hacmi 8 inci maddede yazılı miktara uygun bulunduğu ve yeterli havalandırma sağlandığı hallerde , bu yükseklik 2 metreye kadar kabul edilebilir.

17/5/1941 tarihinden sonra ve bu Tüzüğün yürürlüğe girmesinden önce çalışmakta olan işyerlerinde birinci ve ikinci fıkralarda yazılı tavan yüksekliği, en az 285 santimetre olarak kabul edilir.
  20. Can Eroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    15432
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Güner Osgb
    Tüp renkleri astetilen ve diğer yanıcı gazlar diye ikiye ayrılıyor... asetilen çok tehlikeli olduğu için farklı bir uygulama var ama kırmızı renk diğer yanıcı gazlar olarak geçer...Diğer yanıcı gazlar olarak belirtmesi gerekir mi bilmiyorum açıkçası ama bişey çıkmaz bu sorudan da
    İş yeri hekimliğinle ilgili soruda 8. madde gördüm şimdi sanırım varmış mevzuatta niteliklerine uygun işlerde çalışmasını sağlamak...Yanlış yapmışım itiraza gerk yok gibi