1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! 19 yıldır onayda bekleyen iki ilo maddesi meclis'te!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 25 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  19 yıldır onayda bekleyen iki ILO maddesi Meclis'te!

  [​IMG]

  Hükümet, ILO'nun 167 ve 176 sayılı sözleşmelerini onay için TBMM'ye gönderdi. Onaylandığı zaman, madencilik ve inşaatta yeni bir dönem başlayacak.

  Hakkı KURBAN - ANKARA

  Maden ve inşaat sektöründe çalışanlara ‘tehlike durumunda çalıştıkları yerden uzaklaşma’ hakkı geliyor. Hükümetin, onay için Meclis'e gönderdiği Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 167 ve 176 sayılı sözleşmeleri, inşaat ve madenlerde, işveren ve yöneticilere önemli sorumluluklar yüklüyor. Türkiye'nin 1995 yılından bu yana çekince koyduğu iki sözleşme kabul edildiği takdirde, reform devreye girecek. İşte iki sözleşmenin getireceği yenilikler:

  PATRON, SENDİKAYLA KONUŞACAK

  ¦ İşveren, inşaat işleri konusunda alınması gereken önlemleri, işçi sendikasıyla istişare edecek.
  ¦ Birden fazla işveren varsa, genel şantiye faaliyetler için birincil sorumlu belirlenecek. Ardından her işveren, kendi kontrolü altındaki işçilerin bakımından ve tedbirlerden sorumlu olacak.

  'DÜZELTMEZSEN GELMEM' ŞARTI

  ¦ İşçinin, risk görmesi halinde bunu iletebilecekleri amirleri ve işçi güvenliği temsilcisi olacak.
  ¦ İşçi, güvenlik ve sağlığını ciddi tehlike altında bırakan bir gerekçe ortaya çıktığı anda işverenden sorunun giderilmesini şart koşabilecek.

  EĞİTİMLİ İŞÇİLER ÇALIŞACAK

  ¦ Tüm araç ve malzemelerin doğru ve uygun eğitim almış işçiler tarafından kullanımı zorunlu tutulacak.
  ¦ Kazı, yer altı işleri ve tünellerde gerekli havalandırma, aydınlatma ve sağlık tedbirlerini alma yükümlülüğü işverende olacak. Gerekli koruyucu giysiler ve aparatlar sağlanacak.
  ¦ İşveren ilkyardımdan da sorumlu olacak.
  ¦ İşçiler, iş sağlığı ve güvenliği endişesi varsa, teftiş veya soruşturma talep edebilecek.

  AKŞAM

  Ekli Dosyalar:

  • HABER.jpg
   HABER.jpg
   Dosya Boyutu:
   101,8 KB
   Görüntüleme:
   1.377
 2. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44214
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
  Bu yeni bir şey değil ki 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda ''Çalışmaktan Kaçınma Hakkı'' Madde 13'de tehlikeden bahsediyor zaten.Çalışanlar durumu işverene bildirim yaptıktan sonra durum,ortam düzeltilene kadar çalışmaktan imtina edebiliyor.Yeni bir şey getirir mi sözleşmelerin tamamını incelemek lazım.
 3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ama çalışmaktan kaçınma hakkı kurulun incelemesi ve karar vermesi sonrasında var. burada daha farklı olabilir.

  ne kadar uyarlar bilmiyorum ama benim bu sözleşmelerden umudum var arkadaşlar.
  bir şeyler düzelebilir ya da en azından iyileşebilir.
 4. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İLO maddelerinin kabul edilmesi mevzuatımız için çok önemlidir ve bir an önce kabul edilmelidir.

  Bununla birlikte maddelerinin içeriği üç aşağı beş yukarı 6331 İSG yasasında ve yönetmeliklerinde farklı ifadeler içinde yer alıyor, işverenler eğitilmeden işçilerin eğitilmesine gidilmesi her şeyi işçilerden beklemek bir işe yaramıyor.

  örneğin diyor ki ;

  " İşveren, inşaat işleri konusunda alınması gereken önlemleri, işçi sendikasıyla istişare edecek. "

  işverenin sendika ile görüşmesi gerekliliği sendikalar yasasında varolan bir haktır zaten, kaldı ki inşaat yapı iş kolunda halen tam anlamıyla örgütlü bir sendika bulunmuyor, kazaların azalması için sendikaların örgütlenmesini daha sonra ücret sendikacılığı sonrası iş güvenliği alanında da örgütlenme yapmasını mı bekleyeceğiz? Maden iş kolunda Çayırhan'da ki, cam-seramik iş kolunda kristal-iş sendikasının türkiye çapındaki yasal grevleri kamu güvenliğine tehlikeli diye bakanlar kurulu tarafından erteleme yapılırken, Enerji iş kolunda EnerjiSen üyesi işçiler bedaş'da iş güvenliği için eylem yaptılar diye işten atılırken salt bu yasalar geçirildi diye kazaların azalmasını beklemek biraz safdillik olur,

  yani kısaca çıkarılan yasalar kabul edildikten sonra denetlenip uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmedikten sonra ne işe yarar?

  dostlukla...