1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

2. belge yükseltme sınavına başvuru için neler yapılmalıdır?

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Turan ELİEYİOĞLU tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Turan ELİEYİOĞLU İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Merhaba Arkadaşlar,

  Ben de c sınıfı uzmanım ve a gurbuna başvurmak için ne yapmak gerekiyor ve nereye başvurmalı acaba.....
 2. Süleyman Güneş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  34575
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  É devlet şifrenizle sisteme girip sgk primlerinizin çıktısını alınız.( A sınıfına gireceğinizden dolayı 3000 gün pirim olması gerekiyor) ben ekstra olarak é kâtip é girip C sınıfı uzman olduğumu gösteren belgeyi de çıkardım. Ayrıca TC nolu sınıf yükseltme dilekçeyi doldurduktan sonra bir zarfın içine koyduktan sonra posta yoluyla iade taahütlü gönderiniz.Ziraat bankasına 413 TL yi yatırıp dekontu zarfın içine koymayı unutmayınız.
  dilekçe örneği;
  T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

  Yetkilendirme Daire Başkanlığı

  ANKARA


  Konu: 21 Aralık 2013 İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı

  Bakanlığınızca verilen ..../..../2013 Tarih ve ........ Belge Nolu C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesine sahibim. 11 Ekim 2013 Cuma günü 28792 Sayılı Resmi Gazete de yayınlanan ‘İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ in Geçici 2. Maddesine göre;
  A Sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girmek istiyorum. 30/10/2013 tarihi itibariyle prim gün sayım ....gün olup, ekte mevcuttur.

  21 Aralık 2013 günü yapılacak olan İş Güvenliği Sınavına girebilmem için sınav listesine eklenmem konusunda gereğini arz ederim. 30/10/2013

  Saygılarımla

  ........................
  C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
  ................................. Mühendisi veya öğretmen
  Tc No : .....................................

  Adres ve iletişim bilgileri :
  .....................................................................
  .....................................................................
  Gsm : .........................................................
  E-mail : .....................................................

  EKLER:
  1- Ödenmiş prim gün sayısını gösteren belge (SGK)
  2- Lisans Diploması (fotokopi)
  3- İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesi (fotokopi)

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Yukarıdaki örnek dilekçe ve ekleri; 12 Kasım 2013 Salı günü mesai bitimine kadar, elden veya posta yoluyla gönderilmelidir.

  Posta Adresi:


  T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ -

  YETKİLENDİRME DAİRE BAŞKANLIĞI

  İNÖNÜ BULVARI NO: 42 PK:06520

  EMEK / ANKARA

  Not: yalnız 21 aralık sınavı için , bu şekilde başvurmuştum.Şubat ayı için açılacak sınav için farklı bir uygulama olursa mutlaka açıklama yapılacaktır
 3. Şuayip Aktaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kurs bize mail atmış işte nufus cüzdanı fotokobisini ,lisans diploma aslı yada aslı gibidiri, 413 ödendiğine dair olan makbuzu en geç bu cuma mesai bitimine kadar getirin diye.. benim anlamadığım bu işi kursmu yapıyor takibini. bizzat kendimizmi kafam karıştı... c den b ye geçtiğimde böle olmamıştı bakanlığa şahsen elden götürmüştüm...
 4. Turan ELİEYİOĞLU İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  peki arkadaşlar ben sınavı yeni kazandım (c sınıfı) bu belgeyi almak için nereye başvurmak gerekiyor acaba......
 5. Önder OLCAY İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sınavı kazanıp C sınıfı belgesi almak için kurs aldığınız kuruma başvurun. Belge ücretini ( 413 TL ) yatırıp dekontu ile birlikte noter onaylı diploma örneği, kimlik fotokopisi ve dilekçe ile başvurarak belgenizi alabilirsiniz.
 6. Turan ELİEYİOĞLU İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.......

  iyi çalışmalar.......
 7. Bianegro İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79595
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Orkun Grup nakliye& lojistik
  413 yatırayım..sonra o belgeleri hazırlayıp kursa mı gideceğim
 8. Gülçin.Demirtaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  C VEYA B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI BELGESİNE SAHİP OLUP 23 ŞUBAT 2014 TARİHİNDE YAPILACAK SINAV İÇİN BAŞVURU YAPACAKLARIN DİKKATİNE…
  1. 1-) Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol gereği 23 Şubat 2014 tarihinde sadece prim ödeme gün sayısına göre iş güvenliği uzmanlığı sınıf yükseltme sınavı yapılacağından , mevcut belgesini B veya A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine yükseltmek isteyenler müracaat edebilecektir .
  2. 2-) 21 Aralık 2013 tarihinde sınava girerek başarılı olanlar ile daha önceki dönemlerde yapılan sınavlarda başarılı olup belge almayan ve prim ödeme gün sayısına göre üst sınıf belge için 23 Şubat 2014 tarihinde yapılacak sınava girmek isteyenler , 20 Ocak 2014 Pazartesi günü saat 23.59’a kadar önceden hak ettiği belgenin bedeli olarak 413.- TL’yi Genel Müdürlüğümüze ait Ziraat Bankası kurumsal tahsilat programı aracılığı ile yatırmaları gerekmektedir.
  3. 3-) Bu durumda olup belirtilen tarihe kadar belge ücretini yatırmayanlar herhangi bir belge sahibi olarak görülmeyeceği için 23 Şubat 2014 tarihinde yapılacak prim ödeme gün sayısına göre belge yükseltme sınavına katılamayacaklardır.
  4. 4-) Belge ücretini yatırarak söz konusu sınava girebilecek adaylar 22 Ocak 2014 gününden 27 Ocak 2014 günü mesai bitimine kadar İSG-KATİP http://isgkatip.csgb.gov.tr/Logout.aspx adresinden sınava girebilecekleri belge grubunu sorgulayabileceklerdir.
  5. 5-) Kişilerin prim ödeme bilgileri SGK’dan alınacağından ve sahip olduğu belge sınıfı Genel Müdürlüğümüz kayıtlarında bulunduğundan bu bilgiler doğrultusunda listeler hazırlanacak olup söz konusu sınava girebilmek için ayrıca Genel Müdürlüğümüze belge ibraz ederek müracaat edilmesine gerek bulunmamaktadır.
  6. 6-) Sorgulama esnasında gireceği belge yükseltme grubunun hatalı olduğunu düşünenler https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ , https://www.turkiye.gov.tr/ adresleri ile SGK’dan alınmış prim ödeme gün sayılarını gösterir belgeleri dilekçe ekinde 22 Ocak 2014 gününden 27 Ocak 2014 mesai bitimine kadar Genel Müdürlüğümüz adresine göndermeleri ya da şahsen başvurmaları gerekmektedir. Süresi içerisinde dahi olsa kesinlikle faks, elektronik posta(mail) yolu ile yapılan müracaatlar ve 27 Ocak 2014 Pazartesi günü mesai bitiminden sonra Genel Müdürlüğümüz evrak bölümüne elden veya posta yoluyla yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.
  7. 7-) Sorgulama esnasında gireceği belge yükseltme grubunun hatalı olduğunu düşünen ve emekli sandığına primi yatırılanlar kurumlarından veya emekli sandığından alacakları emekli olduğuna dair yazı veya çalıştıkları kurumdan alacakları hizmet süresini gösterir belge ile müracaat edeceklerdir.
  8. :cool: Sorgulama esnasında gireceği belge yükseltme grubunun hatalı olduğunu düşünen ve Sosyal Güvenlik Kurumu Kanununa göre özel sigorta şirketleri tarafından adlarına emeklilik primi yatırılanlar primi yatıran kurum ya da kuruluşlardan alacakları prim ödeme gün sayısını gösterir belge ile müracaat edeceklerdir.
  9. 9-) Prim ödeme gün sayısının hesabında sınav müracaat tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu tescil kaydında görülen prim ödemeleri dikkate alınacaktır. (Yurtdışı borçlanmaları, askerlik borçlanması, doğum borçlanması ile mükerrer prim ödemeleri gün sayılarında dikkate alınmayacaktır.)
  10. 10-) Prim ödeme gün sayısına göre 21 Aralık 2013 tarihinde sınava girip kazanamayanlar söz konusu tarihte girmiş oldukları belge grubunun sınavına girebileceklerinden ve doğrudan sınav listesinde yer alacaklarından dolayı herhangi bir işlem yapmalarına gerek bulunmamaktadır.
  11. 11-) 21 Aralık 2013 tarihinde yapılan sınav için başvuruda bulunup sınav listesine dahil edilen ancak sınava katılmayanlar ile belge sahibi olup prim ödeme gün sayısına göre ilk defa sınav başvurusunda bulunacaklar, duyurunun 4, 5, 6, 7 ve 8 inci maddelerinde belirtilen hususlar doğrultusunda hareket edeceklerdir.
  merhabalar bende şimdi csgb den baktım kesin yazı budur özellikle 5. maddeyi okursanız iyi olur isg katibe girdiğimizde eğer bir sorun yaşamaz isek bu belgeleri göndermemize gerek yokmuş:)