1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

2 gün istirahatte çalışana ücret ödeme zorunluluğu var mı?

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve İSGC tarafından 1 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. İSGC İSGforum Üyesi

  İşyeri hekimi ya da SGK anlaşmalı hastanenin 4/1-(a) statüsünde çalışana iki gün istirahat vermesi halinde ücret ödeme zorunluluğu var mı?

  [​IMG]

  Vedat İlki

  Bu soru yıllardır İnsan Kaynaklarına yada Personel Servislerine sorulur. Çalışan için hastalık halinde geçici iş göremezlik ödenir.
  Geçici iş göremezlik halinde 2 güne kadar olan tutar SGK tarafından karşılanmaz.
  Örneğin:
  Ali Bey rahatsızlanarak SGK ile anlaşmalı hastaneye giderek iki gün istirahat almıştır.
  Bu durumda işverene bu durumu belgeleyen istirahat raporunu verdiğinde işveren de iki gün karşılığında o ayki ücretini eksik ödemiştir.
  Bu durumda işçinin çıkarmış olduğu ders şu olmalıdır.
  Hastalanmaman gerekiyor.
  Örneğimizdeki kişi İş Kazası dışında 5 gün hasta olsa idi SGK kendisine 3 gün kadar geçici iş görmezlik bedeli ödeyecektir.
  O halde işçi çalıştığı işyerinden beş gün SGK iki gün eksik para alacaktır. Aradaki fark baktığımızda iki gün kadar kazanç kaybı vardır.
  İki gün ödeme yapılması yönünde işverene yasal bir zorunluluk var mıdır?
  Sigortalının iş göremediği iki günlük sürenin işveren tarafından ödenmesinin zorunlu olduğu yönünde 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu yada 4857 sayılı İş Kanunu’nda bir hüküm bulunmamaktadır.
  Bu iki günlük ücret kaybı belki işveren için bir kayıp olarak görülmese de çalışan açısından önem taşır.
  Burada belki de iki günün karşılanması konusunda dava açılması halinde 6098 sayılı Borçlar Kanunun 409 Maddesine bir göz attığımızda ;
  ‘’Uzun süreli bir hizmet ilişkisinde işçi, hastalık, askerlik veya kanundan doğan çalışma ve benzeri sebeplerle kusuru olmaksızın, iş gördüğü süreye oranla kısa bir süre için iş görme edimini ifa edemezse işveren, başka bir yolla karşılanmadığı takdirde, o süre için işçiye hakkaniyete uygun bir ücret ödemekle yükümlüdür’’

  Tezinden yola çıkarsak işçinin hastalık nedeni ile iki günlük hastalık halinde ücreti isteme hakkı bulunabilir.

  Bunun için işçinin İş Mahkemesinde dava açar ise Borçlar Kanunun ilgili maddesine atıf yapılarak en azından bir emsal dava kararı ile bu mağduriyet önlenebilir.

  Bu durum karşısında çalışanlar için asıl handikap ise İki günlük ücretin çok düşük tutar olması, Türkiye’deki mahkemelerin iş yükü sebebiyle davaların uzun yıllar sürmesinden dava açılmadığından bu uygulama yerleşmiştir.

  Bunun için iki çözüm yolu vardır.
  1.)Bireysel İş Sözleşmesi yapılırken iki gün kadar olan istirahat paralarının her durum karşısında ödenmesi,
  2.)Toplu İş Sözleşmelerinde bu konu hakkında hüküm konularak ,
  iki gün istirahat paraları kesilmeden işçiye ödenir.

  Bu önemli konu hakkında sigortalılar açısından bir hak kaybı olduğu açıktır. Hastalık durumunda iki günlük iş görülmeyen günlerin ücretini kimin ödeyeceği hususunda Borçlar Kanunu hükümleri de dikkate alınarak 5510 sayılı SS ve GSSKanun’da yapılacak bir düzenleme ile boşluğun doldurulması ve sigortalıların gelir kaybını önlemesi açısından önemli bir girişim olacaktır.
  kaynak:Vedat İlki


  Benzer Yazılar:
  1. Raporlu işçi ödenekleri Ziraat’ten çekilecek
  2. Hastalık parası nasıl hesaplanır? (Şerif Akcan)
  3. Aynı zamanda birden fazla işte çalışma halinde rapor parası uygulaması (Şevket TEZEL)
  4. SGK sigorta kollarından sağlanan haklar (Siyami Özkan)
  5. İşyeri hekimi geçici iş göremezlik raporları elektronik ortamda gönderilmeyecek
  6. Esnaf geçici iş göremezlik ödeneği alamadı
  Etiketler: geçici iş göremezlik geçici iş göremezlik ödeneği

  Kaynak:http://www.isgrehberi.com/index.php...na-ucret-odeme-zorunlulugu-var-mi-vedat-ilki/