1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

2 inşaat işçinin ölümüne 2 tutuklama

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 29 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde 2 inşaat işçisinin ölümüne, birinin de yaralanmasına sebep olan göçükle ilgili 2 kişi tutuklandı.​

haber.jpg

Edinilen bilgiye göre, hafta sonu meydana gelen olayın ardından soruşturma başlatan Ürgüp Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 kişiyi gözaltına almıştı. Sorguların tamamlanmasının ardından mahkemeye sevk edilen zanlılardan inşaat sahibi K.T. ve taşeron firma yöneticisi E.T., tutuklanarak Ürgüp Cezaevi'ne gönderildi.
    Ürgüp ilçesindeki Mustafa Paşa beldesi Fabrika Caddesi üzerinde yapımına başlanan bir inşaatın temel çalışmalarında toprak çökmesi sonucu göçük meydana gelmiş ve toprak altında kalan işçilerden Mehmet Karasu ve Kenan Toy hayatını kaybetmiş, Halil Doğan isimli işçi ise yaralanmıştı.
    Kaynak: İHA-29.07.2013
  2. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Maalesef yaralı işçi Halil Doğan' ı da bugün kaybettik. Allah rahmet eylesin
  3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    beğen demeye elim varmıyor:(
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Tutuklanmalarına sebep tam olarak ne acaba?
    Hani normalde bir yargı var ya. Böyle durumda İGU içeriye alınır falan filan. Eğer Uzman olmasına rağmen patronlar tutuklandıysa, kanundaki gibi yine asıl sorumlulukların işverenin olduğunun teyidi olur ki uzmanlar için umut verici bir karardır bu.
    Ama sonuç ne olursa olsun, karar ne çıkarsa çıksın, ölen işçiler geri gelmeyecek. Allah rahmet eylesin. Ailelerine sabırlar versin.
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    muhtemelen uzman da denetmen de yoktu.
    göçük olduğuna göre ya malzemede bir şey var ya yapım şeklinde. denetmen, şantiye şefi ve yapı denetmeni üçlüsü olsaydı bu durum önlenirdi
  6. Emrah Çiftçi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Regnum gayrimenkul a.ş
    Sait Bey, ilginç bir olay anlatim sizlere Şantiyede çalışan bir arkadaşım igu olarak çalışıyor.. iş kazası oluyor sonuç ölüm şantiye şefi kim buranın sorumlusu dediğinde benim diyor igu kim diyor savcı c sınıfı uzman olan arkadaşımda benim diyor..(tehlike sınıfı bile yetersiz ona rağmen) benim diyenleri alıp götürüyorlar ve süreç bu benim diyenler üzerinden işliyor..1 yıl 5 ay 1 yıl 7 ay ceza aldılar tekrarlanması halinde diyerek ertelendi....gelen savcıda olaya hakim değil gelecek savcılarda değil bu durumlarda benim diyenler üzerinden süreç ilerliyor ilerliyen günlerde düzelir mi bilmem ama şuan iş güvenliği iş kanunu yönetmelikler vs.. bir bilgi karışıklığı savcılarda bile var...
  7. ismail ada İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hayatını kaybedenlere ALLAH rahmetiyle muamelede bulunsun inş. geride kalanlara da sabır versin...
    Emrah Bey'in anlattığı olayda bişey aklıma takıldı; e-katip sistemi c sınıfı bi uzmanı inşaatta nası kabul ediyor? olay orda çözülse yani sistem sadece tehlike sınıfına göre uzmanı kabul etse,çok tehlikeli bir yere c sınıfını onaylamasa tehlike kaynağında çözülmüş olur(tehlike derken uzman sınıfının uyma konusu tabi).
    belki de sistem benim dediğim gibi çalışıyordur yani tehlike sınıfına göre uzmanı kabul ediyordur onu bilmiyorum. öyleyse de bu inşaat firması komple ofsayt.
  8. Emrah Çiftçi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Regnum gayrimenkul a.ş
    Tabiki sizin dediğiniz gibi çalışıyor e-katip ismail bey...Bakanlıkla bir sözleşme yok ortada ancak şantiyede görevli bir c sınıfı uzman var sözleşme yapmamasına rağmen o kişinin üzerinden süreç ilerlemiş bende ordaki garip durumu iza etmeye çalışıyorum...yani benim diyeni götürüyolar anlattığım olayda işverenlere bişey soran olmadı şantiye şefi,igu yargılandılar...
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sorumluluk anlayışını öğrenmek gerek o zaman.
    Savcının veya bir başkasının kim dediğine değil, yasaların kim dediğine bakmak lazım. Bunu savcıya hatırlatacak olursanız, kanun maddesi açıkça yazılmış en nihayetinde.
    Eminim sonuç değişecektir.
  10. Emrah Çiftçi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Regnum gayrimenkul a.ş
    hukuksal olarak dediklerinize katılıyorum uygulamada böyle olmadığını anlatmaya çalışıyorum.. Başında iş kazası geçmiş arkadaşlar ne demek istediğimi anlayacaklardır..sorumluluk anlayışını bilmemekten kaynaklanmıyor sorun sorumluluk anlayışını sorgulayan kişilerden kaynaklanıyor..ben mahkemelerinede katıldım yakından takip ettiğim bir olaydı.. ifadesinde aynen belirtmiş uzmanlığının yetersiz olduğunu eğitim ve evraksal işlerle uğraştığını anlatmış... tüm bunlara rağmen ceza aldığından bahsediyorum bakanlıkla sözleşme yapılmamış olsada siz igu benim dediğinizde olaylar sizin üzerinizden yürüyecektir..emin olmayın derim genede sonuçun değişeceginden...ben bizzat şahit oldum yaşanılanlara..
    saygılarımla..
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işveren ve işveren vekili olan herkes sorumludur.Burada işveren ve işveren vekili tanımını iyi bilmek gerekir.Ve Savcılar sorumlu ararlar,bilirkişi bu sorumlulara kusur verir.
  12. Emrah Çiftçi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Regnum gayrimenkul a.ş
    Erkan bey bilirkişi raporunda çalışılan yöntemin doğru olmadığını belirtmiş..ancak altarnatif yöntem sunamamış benim yorumumda kullanılan yöntemin doğru olduğu yönündeydi itiraz edildi altarnatif yöntem sunulmamıştır doğru olan yöntem nedir diye? bi sonuca varılamadı yani yaşanmış olan olay verilen karara bakıldığında yanlışlarla doluydu...Ben meslektaşlarımın yaşanmış böyle bir olaydan haberdar olmalarını istedim..
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Eğer her dava sizin dediğiniz yönde ilerleseydi, şu ana kadar onbinlerce İGU uzmanının cezalı olması gerekmez miydi? Bildiğim kadarı ile en son siteden okuduğum bilgilere dayanarak 47 İGU cezaevinde. Hadi sayı artsın 100 olsun. Geriye kalanlar peki? Demekki tek sorumlu olanlar İGU olmuyor. Sizin karşılaştığınız davada böyle bir sonuç çıkmış olabilir ama bunu genellememek lazım. Sonuçta bir kanun var, tanımlar var, görevler var. Ben işin başka bir boyutta değerlendirilip ona göre karar verildiğini düşünmekteyim.
  14. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kazanın olduğu inşaat küçük bi inşaat ve uzman ve hekim çalıştırma zorunluluğu yoktu şu ana kadar. Esnaf hazır olmadığı için ertelendiya yasa. şahıs inşaatı ve kalıpçılarla sözleşme imzalandığı için işveren ve kalıpçıların başı tutuklandı. Yapı denetim firmasının onayı dışında yapılan bi iş olduğu için yapı denetim sorumlu tutulmadı. Jeoloji mühendisi gözaltına alındı ama oda serbest bırakıldı sanırım. Bırakın yapı denetimi jeoloji mühendisini yoldan geçen hacı amca bile söyledi bu iş sakat diye ama dinlemedi kimse. Daha önce çalışan kalıpçı ustası işi bıraktı bu iş burda bu şekilde yapılmaz diye. Harfiyatı yapan firma sahibi uyardığı söyleniyor 2-3 saat kepçeyi çalıştırıp alalım şurayı sıkıntı olur diye onuda dinleyen olmadı vs. vs. kaza bağıra bağıra ben geliyorum diye diye geldi malesef.
  15. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İnşaat öncesi zemin etüdü de yaptırılmamıştır tabi. Ne kadar yatarlarsa haketmişler.
    Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dilerim :(
  16. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Malesef çok kötü bir iş cinayeti haberi daha. Bunlara ölümlü iş kazası denilemez.