1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

2 sınavda başarısız olanlara 3.sınav hakkı / sertifika yükseltme eğitimi / dilekçe/prim soruları

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  • Eğitim Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  C SINIFINDAN A VE B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞINA YÜKSELME İMKANI
  ve İKİ SINAVDA BAŞARISIZ OLANLARA SINAV HAKKI KONUSUNDA DUYURU!

  2 Ağustos 2014 tarihine kadar yapılacak (kaç sınav yapılacağı ve tarihleri henüz Bakanlıkça belirlenmemiştir) olan A ve B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavlarına aşağıdaki şartlara sahip olanlar girebilecekler ve sınavda başarılı olmaları halinde A veya B Sınıfı İş Güv. Uzmanı olabileceklerdir. Bu sınav hakları, sadece 2 Ağustos 2014 tarihine kadardır ve en fazla 2 sınav hakkı verilecektir!

  Önceki tarihlerde (18 Ağustos sınavı dahil) C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavında başarılı olmuş olanlar veya 21 Aralık 2013’te veya -2014 yılı 2 Ağustos öncesi 2 sınav açılması durumunda- 2014 yılı ilk sınavında C Sınıfı sınavında başarılı olanlar;

  Sınav için başvurdukları tarihte, adlarına 1.500 gün prim ödenenler (bu 1.500 günlük kıdemlerini hangi işle iştigal ederek geçirdiklerine bakılmaz, meslekî uygunluk aranmaz!) B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı belge sınavına girmeye hak kazanırlar.

  Sınav için başvurdukları tarihte, adlarına 3.000 gün prim ödenenler (bu 3000 günlük kıdemlerini hangi işle iştigal ederek geçirdiklerine bakılmaz, meslekî uygunluk aranmaz!) A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı belge sınavına girmeye hak kazanırlar. Bu şekilde, 3.000 gün prim ödemesi olanların, A Sınıfı sınavına girebilmeleri için, önce B Sınıfı olmak gibi bir zorunlulukları yoktur!

  B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesine sahip olanlar (bu Yönetmelik ile C iken prim günü ve sınav süreci sonunda B Sınıfı olanlar dahil olmak üzere*), sınav için başvurdukları tarihte, adlarına 1.800 gün prim ödenenler, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı belge sınavına girmeye hak kazanırlar.
  *: Örneğin; 2.000 prim günü ödemesi olan bir C Sınıfı uzman, 21 Aralık’ta B Sınıfı sınavına girip başarılı olarak B Sınıfı uzman olur; bir sonraki 2 Ağustos öncesi 2014 sınavında da -1.800 prim günü ödenmişliği olduğu için- A Sınıfı sınavına girerek A Sınıfı Uzman olabilir.

  Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayılarıdikkate alınacaktır.

  Söz konusu adaylar; 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar;
  (T.C. vatandaşlık numarasını içeren Dilekçe*,
  Bağ-Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na tabi çalışanlar prim ödeme gün sayısını gösteren hizmet dökümünü gösterir belge, Emekli Sandığına tabi çalışanlar ise Kurumlarından alacakları resmî yazı ile) Bakanlığa başvurmak zorundadır.
  İstenilen belgelerde herhangi bir onay şartı aranmamaktadır.

  Şartları uyan Kursiyerlerin, girebilecekleri en erken sınav tarihi 21 Aralık 2013 Cumartesi günüdür. Sınav yerleri ise; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana’dır.

  Sınav yerleri vb. detaylı bilgilendirmeler; 11.11.2013 tarihinden itibaren; www.meb.gov.tr
  ve www.isggm.gov.tr adreslerinde yayınlanacak uygulama duyurusunda incelenebilecektir.

  Not: 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan sınavda başarılı olan ancak henüz sertifikası düzenlenemeyenler de, bir üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına yukarıda belirtilen başvuru şartları doğrultusunda 21.12.2013 tarihinde yapılacak sınava doğrudan katılabileceklerdir.

  A VE B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVLARINA HAZIRLIK KURSLARI:
  Zinde Eğitim Kurumu; Bakanlıkça belirlenen kriterler arasında eğitim şartı aranmamasına rağmen; A ve B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavlarına yönelik özel hazırlık kursları açmaktadır. Toplam 5 gün süren 36 saatlik kurslar, ZİNDE Eğitim Kurumu’nun kendi merkezinde yapılacaktır.

  Kurs tarihleri(büyük olasılıkla) : 9-10-16-17-18 Kasım 2013 (İki haftasonu, yani 4 gün süresince sınav sorularıyla ilgili ders konuları, tecrübeli ve sektörün duayeni hocalarımız tarafından işlenecek ve 18 Kasım Pazartesi günü akşam da Deneme Sınavı ile soru çalışması yapılması planlanmaktadır.)
  Kayıtlar; www.zinde.com.tr adresinden; http://egitim.zinde.com.tr/lf/egitim-basvurusu.html A Sınıfı veya B Sınıfı Yenileme Eğitimleri seçilerek yapılabilecektir.

  *:Dilekçe Örneği, aşağıda yer almaktadır.
  DİLEKÇE ÖRNEĞİ:
  …/…/2013​

  T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  ANKARA

  Konu: İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı

  Bakanlığınızca verilen Belge No: ..…… C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesine sahibim. İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik’in Geçici 2. Maddesine göre; A/B Sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girmek istiyorum. Prim güm sayım …..… gün olup, ekte mevcuttur.

  21 Aralık 2013 günü yapılacak olan İş Güvenliği Sınavına girebilmem için sınav listesine eklenmem konusunda gereğini arz ederim.


  Saygılarımla,


  Adı Soyadı :
  T.C. Kimlik No :
  İmza :

  Adres ve İletişim Bilgileri:

  EKLER:
  1- Ödenmiş prim gün sayısını gösteren belge
  2- Lisans Diploması
  3- İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesi  Yukarıdaki örnek dilekçe ve ekleri; 12 Kasım 2013 Salı günü mesai bitimine kadar, elden veya posta yoluyla gönderilmelidir.
  Posta Adresi: T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı – İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü - İnönü Bulvarı No: 42 PK:06520 Emek/ANKARA  İKİ SINAVDA BAŞARISIZ OLANLARA SINAV HAKKI
  * 21.12.2013 tarihinde yapılacak işyeri hekimliği sınavına; yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alıp girdiği her iki sınavda da başarısız olan hekimler doğrudan girebileceklerdir.

  Söz konusu adaylar; 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği) Bakanlığa başvurmakzorundadır.


  * 15/8/2009 tarihinden sonra, Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alıp sınav hakkını kaybedenler, 11 Ekim 2014 tarihine kadar yapılacak C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavlarına katılabileceklerdir.

  Söz konusu adaylar; 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava girebilmek için 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

 2. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ssk dökümünü e devlettenmi çıkarıyoruz yoksa kurum dan onaylımı isteniyor?
 3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  e-devlet yeterli
 4. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  • Eğitim Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  kaynak : İnternet


  PRİM İLE İLGİLİ

  Sayın ............ ve ................ bir konuyu netleştirmek için bakanlığa gittiler... kendilerine teşekkür ederiz...

  Şube müdüründen alınan bilgi şöyle
  Evet arkadaslar bizzat casgeme gittik ve prim gunune acik getirelim dedik

  2 yada daha fazla yerden sigorta yatiriliyo ise tek sigorta baz alinacak veya aynı anda hem ssk ve bağkur aynı dönem denk geliyorsa biri baz alınacak ve buna göre başvuru yapılması gerekir...sonradan yapılan yanlışlıklarda belgenin ve hakkın iptali söz konusu önemle arz olunur....

  ve 3.sinav hakki c sinifi olma kosulu icin dilekce ile lisans suretiniz tc kimlik ve iletisim bilgilerinizle casgeme basvurabileceksiniz simdiden basarilar umarim hersey istediginiz sekilde gerceklesir sevgili meslektaslarim....
 5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayılarıdikkate alınacaktır.
  cümlesini hangi kefeye koyacağız o zaman?
 6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Sol kefeye koyalım ama sağ keyefeye de şunu koyalım" aynı dönemde iki farklı pirim ödemesi varsa biri dikkate alınır"
 7. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  • Eğitim Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman


  örnek :
  2013 ocak ayında
  hem 30 gün bağkur
  hemde 30 gün ssk yatırmışsan
  sadece biri dikkate alınır

  Aynı ay için yatan ssk ve bağkurdan bahsediyor
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ekim 2013 ---
  3.sinav hakki c sinifi olma kosulu icin dilekce ile lisans suretiniz tc kimlik ve iletisim bilgilerinizle casgeme basvurabileceksiniz simdiden basarilar umarim hersey istediginiz sekilde gerceklesir sevgili meslektaslarim.... ??


  Burdaki açıklama da

  Ağustos 2013 sınavına giren 2.hakkınıda kaybedenler 3.sınav hakkı olarak aralık 2013 sınavına girebilecek mi diyor ??
 8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bahsettiğiniz mevzu emeklilik hesabında dikkate alınmaz ama yayınlanan mevzuatta açıkça belirtmedikçe emeklilik hesabı gibi düşünemeyiz.
  Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayılarıdikkate alınacaktır.
  cümlesinde kısıtlayıcı bir ibare göremiyorum o zaman bunu ona göre yorumlamak gerekir.
 9. Harika cok sevindim b sinifi belgeni kiralayab olur ins
 10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ?
 11. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  • Eğitim Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bir arkadaşımızın sorusu
  @Ahmet SARI
  benim sorum su toplam gun sayim 2993 yanliz 9 ay gozukuyor 10 ay da ayin 10 da sisteme aktarilacak sgk da bunu ayin 23 de gozukecek acaba basvuru ciktisina 2993 gunlukhizmet dokumunu yapsam 10 ayinda bodrosunu koysam kabul edilebilinir m yoksa baska cozumu var midir simdiden cevap biniz icin tsk ederim​
 12. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  AHMET Sarı başvuru günü itibari ile deniyor duyuruda o yüzden 12 kasım tarihine kadar olan prim günleri kabul edilecek demek oluyor bulduğunuz çözüm mantıklı olabilir.ikinci bir çözüm yolu ise iş yerinden ssk yı erken yatırtmanız olabilir.bu sölediğim çözümü mali müşavir e danıştım olabiliyormuş.tabi bu çözümü şirketin muhasebecisi ile paylaştığınızda eminim çok mutlu olacaktır:)
 13. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  • Eğitim Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  EK SINAV HAKKI DİLEKÇESİ / 3.sınav hakkı
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE
  (Yetkilendirme Daire Başkanlığı) ANKARA
  Bakanlığınızca yetkilendirilmiş eğitim kurumu olan ………………………’den ……/…../….. tarihinde C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı temel eğitim programını tamamladım.
  Yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre iki sınav hakkımı da kullandım ama başarılı olamadım.
  11/10/2013 tarihli ve 28792 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan değişiklikten kaynaklanan ek sınav hakkımı kullanmak istiyorum.
  Bu itibarla; İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin Sınav hakkı başlıklı Geçici 3. maddesinden yararlanabilmem için 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınav listesine dahil edilerek talebimin kabul edildiğinin tarafıma yazılı olarak bildirilmesini,
  saygılarımla arz ederim. ……/…./2013


  ADRES: Ad-Soyad,
  imza
  T.C Kimlik No
 14. nihat Altuntaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  82297
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  MALATYA TEKNİK KONTROL HİZMETLERİ MÜHENDİSLİK VE DANIŞMANLIK
 15. Nihan Çakmak İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ben 3.kez c sınıfı için sınava gireceğim iki hakkımda başarısız olmuştum dilekçeyi ve lisans diplomasını posta yoluyla göndersek oluyormu şahsen mi başvuru yapmalıyım?
 16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  posta olur
 17. Murat Ilgaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93835
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar duyuruda: Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.

  Benim birden fazla işyerinde (hepsi ssk) ssk prim ödemem bulunuyor. 1 ay için 30 gün mü yoksa 1 ay içinde toplam yatan prim günü mü hesap edilecek
 18. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  duyuruda kısıtlayıcı bir hüküm yok bu durumda benim yorumuma göre aylık toplam sayılması gerekir.ama emeklilik hesabında bir ayda mesela 60 gün prim yatmışsa 30 gün olarak hesap edilir.fazla yatması sadece sizin emeklilik maaşını yükseltir.maalesef bakanlık çıkardığı yönetmeliklerde vs. çok fazla ucu açık ifade bırakmakta ve sonradan kafasına göre yorumlamaktadır.bu duyuru nereye çekerseniz o yöne gidecek bir açıklama .bu durumda ne benim yorumum nede arkadaşların yorumları baz alınabilir ancak bakanlığın yorumu baz alınmalıdır.size tavsiyem bakanlığı aramanız
 19. Özlem Özkara İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  28425
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Evrakları tam olarak nereye göndereceğiz tam adres verebilir misiniz?
 20. Kayahan Demircan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşlar merabalar ben 2 sınavda da 68 puanla kaldım şimdi ben bu önümüzdeki sınava değide 2014 yılında yapılacak olan sınava girebilirmiyim yoksa sadece 21 aralıktaki sınav için mi geçerli 3. sınav hakkı