1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

2 sınavda başarısız olanlara 3.sınav hakkı / sertifika yükseltme eğitimi / dilekçe/prim soruları

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. nihat Altuntaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82297
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MALATYA TEKNİK KONTROL HİZMETLERİ MÜHENDİSLİK VE DANIŞMANLIK
    Alinti

http://www.guvenisg.com.tr/Haberler...ilen-kalkmistir/79 Ömer BUDAK: Üç ayrı firmadan her 30 gün olmak üzere toplam 90 gün prim yatıyor adıma. Bu durumda benim prim gün sayım 30 mu? Yoksa 90 gün mü? Baz alınacak?

Dr. Adnan AĞIR: 5510 sayılı Kanuna göre birden fazla işveren tarafından yatırılan prim gün sayısı otomatik olarak hesaba geçer, ancak emeklilikte sadece 30 gün baz alınır. Emekli maaşında ise 90 gün baz alınır. B sınavı için 90 gün olarak hesap edilir.

Teknik nezaretçi ve sorumlu müdürlük gibi mesleklerde birde fazla iş yerinde çalışılması yasal haktır ve ilgili yönetmeliklerde net olarak belirtilmiştir.4857 Sayılı İş Kanununda ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda bu durumu yasaklayan herhangi bir madde bulunmamaktadır. İsteyen mühendis maddi ihtiyacı varsa, ilk işvereni ile yaptığı sözleşmede aksi belirtilmemişse ve ilk işverenin muvafakatı var ise mesai saati bitince ister gece bekçiliği yapar, ister garsonluk yapar, ister uzaktan telefon veya internet üzerinden danışmanlık yapar ki bu durumda birden fazla firmaya 30'ar günden fazla hizmet verebilir, ister hafta sonları denetimini yapar fakat 30 gün sorumluluğu üzerine alarak sorumlu müdürlük yapar. Buna kimse karışamaz. Bu işi yapıp parasını alınca nasıl vergisini verecek peki? Tabi ki sigortalı olarak! Sigorta primleri ödenecek, 4A hizmet dökümünde bu primler ve prim günleri çatır çatır gözükecek, 64 yaşındaki amcalar bu yöntemle 1 yıl içinde kendilerini 10 yerden aynı anda sigortalı göstererek emekli olmasın diye alınan bir önlemle bu mühendis kardeşimizin EMEKLİLİĞE ESAS alınan günleri bir ayda 30 günden fazla olamayacak ama bu sınavda da babalar gibi A SINIFI olacak

2. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel

ÇASGEM e neden başvuruyoruz ÇSGB ya daha bunun ayrımını yapamayanlar fikir veriyor ya, pes
    Kaynak internet dediniz, nedir tam olarak kaynağı?
  3. Bülent CIBIR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Akadaslar benim 750 gun ssk ve 4 yıl 4 ay 13 gün olmak üzere de bagkurdan ödenmıs gun sayım bulunmakta ve isg eğitimini henüz almış olup ilkkez sınava gireceğim. her iksinin toplamını dilekçede belirmetli miyim ayrıca dilekçe örneğinse mevcut sertifika sınıfı bölümüne ne yazacağım? ve ilk kez sınava girecek olanların dilekçe örneğine nasıl ulaşabilirim
  4. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

kaynak bir paylaşım sitesi . ismini açıklamak istemediğim için yazmadım.
    Resmi bir açıklama değil .Bilgi yanlış olabilir.
    Doğrusunu Bakanlığı ilgili biriminden öğrenebilirsiniz.
    İnternette her yazan doğru olmayabilir :)

Sizin bildiğiniz varsa açıklayabilirsiniz.
  5. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Çasgem bakanlık değil Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi dir.
    Dilekçe bakanlığa yani Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ilgili müdürlüğe gönderilecek.
    Aman diyeyim,yanlış göndermeyin..
  6. Dilek Gürışık İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    naapalım şimdi tugba hanm..başvuru için 3000 olyo ama bazı kere 2 yeren yatılırarak..sizce napayım..
  7. Dilek Gürışık İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  8. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  9. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bir ayda 30 günden fazla prim yatıyor ise o ay 30 gün alınmalı,fazla ise kendiniz toplayın,Dilekçede belirtin.
  10. onur karacan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mayıs ve ağustos sınavlarında başarılı olamadım. 3.sınav hakkımın olduğunu şimdi öğrendim. Aralık sınavı için şu an başvuru imkanımız var mı? Sınav ücreti yatırma süresi geçti galiba
  11. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVLARINDA İKİ KEZ KALANLARIN BAŞVURULARI
    “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 11 Ekim 2013 tarihli ve 28792 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup, söz konusu Yönetmelik hükümleri doğrultusunda;

15/8/2009 tarihinden sonra Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alıp sınav hakkını kaybedenler, bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla 1 yıl içinde ilgili sınavlara katılabileceklerdir.

Söz konusu adaylar; 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava girebilmek için:
    12.11.2013 TARİHİ MESAİ BİTİMİNE KADAR
    (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe,lisans diploma örneği) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

http://www.pozitifisguvenligi.com/index.php

---------------------------------------------------------------------------------------------------

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne​
    (Yetkilendirme Daire Başkanlığı)​

Bakanlığınızca yetkilendirilmiş eğitim kurumu olan ..................................................... .....................................................................................................Eğitim Kurumun’dan ...../...../201.... tarihinde C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı temel eğitim programını tamamladım.
    Yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre iki sınav hakkımı da kullandım ama başarılı olamadım.

11/10/2013 tarihli ve 28792 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan değişiklikten kaynaklanan ek sınav hakkımı kullanmak istiyorum.
    Bu itibarla; İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin Sınav hakkı başlıklı Geçici 3. maddesinden yararlanabilmem için 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınav listesine dahil edilerek talebimin kabul edildiğinin tarafıma yazılı olarak bildirilmesini saygılarımla arz ederim. ..../..../2013

Ad-Soyad :
    TC NO :
    Mesleği :
    imza :

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres :
    Telefon :
    E-mail :

Ekler :
    1- Lisans diploma örneği

.
  12. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SGK 4B (BAĞKUR)
    SİGORTA DÖKÜMÜNÜN ALTINDA YAZAN NOT

not.jpg
  13. Murat Ilgaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93835
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  14. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sgk'dan Bağkur dökümü çıkarttım dökümün altında yazan notu paylaştım.
  15. Ahmet A. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57070
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teknik Öğretmen
    Sınavlar
    MADDE 28 – (1) Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları (Değişik ibare: RG-11/10/2013-28792) Bakanlıkça yapılır veya yaptırılır.
    (2) Adaylar, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde (Mülga ibare: RG-11/10/2013-28792) (…) ilgili sınavlara katılabilir. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde sınava katılmayan adaylar yeniden eğitim programına katılmak zorundadır.

3.sınav hakkını kullanacak olan arkadaşların ilgisine :Yukarıdaki 28.made (2) . fıkrasını dikkatli okursanız sınavlar 2 veya 3 ile sınırlıdır demiyor. "Üç yıl içinde ilgili sınavlara katılabilir" denmektedir. Bence üç yıl içinde kaç sınav yapılırsa o kadar hak var demektir...yanılıyor muyum yoksa?
  16. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    normalde sgk primleri ayın 1.inde mali müşavir ler tarafından kendi şifreleri kullanılarak sisteme dahil edilir.Siz bence çok acil bir şekilde mali müşaviriniz ile irtibata geçiniz. 9. ay bile şimdiye çoktan yatması ve sistemde gözükmesi gerekmektedir. iş verenler işçi ayrılır diye bir şekilde geciktiriyorlar.
  17. Nazlı Ece Tarhan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba. Ben 2 sınav hakkımı da kullandım ve başarısız oldum. 3.sınav hakkımı kullanmak için dilekçe vereceğim. Fakat şöyle bir sorum olacak. 21 Aralık sınavına girmek istemezsem ve 3.sınav hakkımı bir sonraki sınav için kullanmak istersem. Yine de dilekçeyi şimdi mi vermem gerekiyor ? Bununla ilgili geçerli bir bilgiye ne kurs aldığım kurumdan ulaşabildim ne de bakanlığı aradığımda ordan ulaşabildim. Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum sadece 1 sınav hakkımız daha mı var yoksa 1 yıl içindeki bütün sınavlara girebilecek miyiz ?
  18. gülden Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar 3. sınav hakkı için yolladığımız dilekçelerin işleme alınıp alınmadığını nasıl öğrenebiliriz? Gönderim kuruma ulaşmış teslim edilmiş ancak işleme alındı mı sınav listesine eklendim mi bu konuda bilgim yok.
  19. Onur Kutay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben Ağustos 2013'de ilk sınav hakkımı kullandım ve başarısız oldum.Aralık sınavında 2. hakkımı kullanacağım.Yeni çıkan yönetmeliğe göre eğitim aldığım tarihten itibaren 3 yıl içindeki bütün sınavlara mı girebiliyorum yoksa 1 yıl içindeki bütün sınavlara mı ?
  20. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, yükselme sınavına başvurumuzun kabul olup olmadığını nasıl öğreneceğiz. meb.gov.tr den Sınav başvurusunda mı karşımıza çıkacak? , Para yatırırken mi? ??? Nasıl