1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

2 sınavda başarısız olanlara 3.sınav hakkı / sertifika yükseltme eğitimi / dilekçe/prim soruları

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    • Sınavda 70 puan alınamazsa ne olur?
    Adaylar, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde en fazla iki defa ilgili sınavlara katılabilir. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya eğitimin tarihinden üç yıl içinde sınava katılmayan adaylar yeniden eğitim programına katılmak zorundadır.

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=sss_isg

Çalışma bakanlığı sitesinde sıkça sorulan sorular kısmında sorunuzun cevabı bu şekilde geçmektedir, yönetmeliklerden birinde de vardı ama hangisi hatırlayamadım. 3. sınav hakkı tanınmıştı ama bir kereye mahsustu. Sınırsız sınav hakkı diye bişey yok.

Birde; 170 i arayın isterseniz. Kimseyi yanıltmak istemem.

Başarılar
  2. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Siz başka hakkınız yokmuş gibi sınava hazırlanın ve kazanın.... başarısız oldunuz takdirde tekrar müracaat etmeyi denersiniz :D
  3. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    YARDIM LÜTFEN,

24 mayıs sınavına başvuran var mı,
    sınava gireceğiniz ili seçerken sertifika bilgisi istiyor. bu bilgi mevcuttaki durumumuz mu yoksa girecek olduğumuz sınav türü mu acaba.?
    yardımlarınız için teşekkürler
  4. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Onur Bey
    Nurdan hanım ve Ben bildiğimiz ve açıkcası da emin olduğumuz bilgilerimizi buradan paylaşmaya çalışıyoruz. Sonuçta burada paylaştığımız bilgiler sizi ve burayı okuyacak olan diğer uzman arkadaşlarımızı da yönlendirebileceğinden kimsenin hakkına girmek istemeyiz.
    Yanlış hatırlamıyorsam aralık ayı yada öncesinde 2 kere ( sınıf yükseltme sınavı değildi ve sınıf yükseltme sınavı ilk 21 aralık ile başlamıştı.) girmiş olduğu sınavda başarı gösteremeyenler için 3. bir sınav hakkı affı çıkarılmıştı ve o şekilde 3. giriş ile uzman olan arkadaşlarımız da bulunmaktaydı.
    Bu örneğe de ve bilgime dayanarak ta 2 kere başarısız olan arkadaşların 3. bir kere sınava giremeyeceklerini düşünüyorum. Tekrar yeni bir af yada yönetmelik değişikliği olmaması halinde bu maalesef bu şekilde olacaktır.
    Gerisi artık sizin insiyatifinize kalmış bir hareket olacaktır.

Saygılarımla.
  5. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    Eski yönetmelik...

27 Kasım 2010 CUMARTESİ

Resmî Gazete

Sayı : 27768

YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE

EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Sınavlar

MADDE 23 – (1) Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları Bakanlıkça yapılır veya yaptırılır.

(2) Girdiği ilk sınavda başarılı olamayan aday takip eden sınavlardan birine daha katılabilir. Ancak iki sınavda da başarılı olamayanlar yeniden eğitim programına katılmak zorundadırlar.

(3) Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır, itirazlar sınavı düzenleyen kurum tarafından sonuçlandırılır.

Mevcut yönetmelik ...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

(29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.)

Sınavlar

MADDE 28 – (1) Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları (Değişik ibare: RG-11/10/2013-28792) Bakanlıkçayapılır veya yaptırılır.

(2) Adaylar, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde (Mülga ibare: RG-11/10/2013-28792) (…) ilgili sınavlara katılabilir. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde sınava katılmayan adaylar yeniden eğitim programına katılmak zorundadır.

(3) (Değişik birinci cümle: RG-11/10/2013-28792) Bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin ikinci alt bendi uyarınca eğitim alma şartı aranmaksızın sınavlara katılım hakkı tanınanlar, bu haklarını en fazla iki defada kullanabilirler. Bu kişilerin sınavlarda iki defa başarısız olması durumunda, ilgili eğitim programını tamamlamak şartıyla sınavlara katılabilirler.

(4) Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır, sınav sonuçlarına itirazlar sınavı düzenleyen kurum tarafından sonuçlandırılır.

Ekli Dosyalar:

6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Teşekkürler abdi bey.

(3) (Değişik birinci cümle: RG-11/10/2013-28792) Bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin ikinci alt bendi uyarınca eğitim alma şartı aranmaksızın sınavlara katılım hakkı tanınanlar, bu haklarını en fazla iki defada kullanabilirler. Bu kişilerin sınavlarda iki defa başarısız olması durumunda, ilgili eğitim programını tamamlamak şartıyla sınavlara katılabilirler.
  7. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    O maddeyi de gösterelim ...

İş güvenliği uzmanlığı belgesi

MADDE 8(1) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) İş güvenliği uzmanlığı belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir:

a) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;

1) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,

2) Mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanlardan; iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında doktora yapmış olanlara,

3) Genel Müdürlük veya bağlı birimlerinde en az on yıl görev yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanlara,

4) İş sağlığı ve güvenliği alanında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişlerine,

5) Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde uzman yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl fiilen görev yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanı olan iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına,

EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.

b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;

1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlara,

2) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara,

3) İş sağlığı ve güvenliği alanında teftiş yapan mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri hariç, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı süresi dahil en az on yıl görev yapan müfettişlerden (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,

c) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;

1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlara,

2) İş sağlığı ve güvenliği alanında teftiş yapan mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri hariç Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapan müfettişlerden (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılanlara,

(2) Birinci fıkranın (a) bendinin (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) (3) ve (4) numaralı alt bentlerinde sayılanlar, (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına doğrudan katılabilirler. Bakanlıkta geçen çalışma süreleri fiilen iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi süresinden sayılır ve bu durumda olanlar Bakanlıktaki görevlerinden ayrıldıkları takdirde hak ettiği belgenin sınavına doğrudan katılabilir.
  8. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Onur Bey Abdi Bey'in açıklamalarına katılıyorum.
    C sınıfı eğitimini Mayıs 2013'te tamamladığınıza göre Mayıs 2016'ya kadar Bakanlıkça açılacak olan bütün C sınıfı sınavlara girebilirsiniz.
  9. Onur Onur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Alakadar olan herkese çok teşekkür ediyorum. Şu an itibariyle sınava girmeye karar vermiş bulunmaktayım.
    Yarın müracaatımı yapacağım :)
  10. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Abdi beye katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.

(2) Adaylar, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde (Mülga ibare: RG-11/10/2013-28792) (…)ilgili sınavlara katılabilir. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde sınava katılmayan adaylar yeniden eğitim programına katılmak zorundadır.

olarak değişmiş ilgili yönetmelik maddesi. Böyle tartışmalar sayesinde atladığımız değişen maddeleri yakalayabiliriz yoksa bu hızlı değişimi yakalamak mümkün olmuyor. Bu arada soruyu sorarak bizlere beyin fırtınası yaşatan Onur beye de teşekkür ederim.
  11. kadri İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaslar prim gun sayisina gore yukselme sinavina girmeyi dusunuyordum.yalniz sertifika ucretini odemedim ve bundan dolayi sinava giremeyecegim soylendi. sinava girebilmek icin yapabilecegim birsey var mi?yardimci olursaniz sevinirim
  12. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    C sınıfı sertifika ücretini yatırmadıysanız sınavı kazanmış olsanız dahi C sınıfı uzman olarak görünmezsiniz o sebeple de başvuru yapamazsınız, bugün yatırmış olsanız bugün aktif olmaz belgeniz maalesef keşke daha önce yatırsaydınız :(
  13. kadri İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    5 gun oncee haberim oldu izaman yatirsaydim olurmuydu.26 mart son tarihti[/quote]
  14. tuğçe çelik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Su degisen yonetmeliklerden fenalik geldi...bn 3.kez c sinavina giricem ve bir arkadasim 3 sene boyunca sinirsiz hakkimiz oldugunu soyledi.kafam karisti acikcasi...boyle birsey var mi ?
  15. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yönetmeliklerin değişim hızına yetişilemiyor maalesef.
    son değişiklikle 3 yıl boyunca , eğitim almadan c sınıfı uzmanlık sınavına sınırsız girilebiliyor.
  16. tuğçe çelik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Cok tesekkur ederim fatih bey...sinav yerleri ne zaman belli olucak ?bilgisi olan var mi acaba ?
  17. kadri İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaslar sertıfıka ucertını yatırdıgım gun sertıfıka numaramı ogrenebılır mıyım isg katıpten .acilll
  18. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    7 gün içerisinde öğrenebilirsin.
  19. Haluk Çevik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar sınava sınırsız girme konusunda emin misiniz?Ben ikinci kez gireceğim fakat askerden döndüğüm için hiç çalışamadım.Kursa gittiğim kurumu aradım bugün 2 hakkınız var dediler fakat açıkçası çok da güvenemedim.Şimdi oraya mı size mi güveneyim?Cevabı nereden bulacağımı da bilmiyorum ki..Şu kalan süre içersinde KPSS'ye çalışayım diyordum onun da bir haftasını bu sınava sonucu da belirsiz bir şekilde çalışacak olmak beni ciddi sıkıntıya soktu.Konu hakkında net bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum..
  20. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK'in sınavlarla ilgili 28. maddesinin 2. fıkrasını okuyun.
    Adaylar en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde ilgili sınavlara katılabilir.