1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

2003-2010 arasında alınan (isg profesyonelleri) belgeleri geçersiz olanların dikkatine

Konusu 'Eğitim Duyuruları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 2 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  GEÇERSİZ SAYILAN BELGE VEYA SERTİFİKALARINI GEÇERLİ HALE
  GETİRMESİ GEREKENLERİN DİKKATİNE

  6331. SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNUNUN GEÇİCİ 5. MADDESİ –

  (1) Bu Kanunun yayımı tarihinden önce Bakanlıkça verilen işyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hemşiresi sertifikası veya belgesi ile Türk Tabipleri Birliği tarafından verilen işyeri hekimliği sertifikası sahiplerinden belgeleri geçersiz sayılanlar, mevcut belge veya sertifikalarını bu Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde Bakanlıkça düzenlenecek belge ile değiştirmeleri şartıyla bu Kanunla verilen bütün hak ve yetkileri kullanabilirler. Aynı tarihten önce eğitim kurumlarınca verilen işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini tamamlayanlardan eğitimleri geçersiz sayılanlar ilgili mevzuata göre sınava girmeye hak kazanırlar. Hak sahipliğinin tespitinde Bakanlık kayıtları esas alınır.

  (2) Bu Kanunun yayımı tarihinden önce haklarında kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan eğitim kurumu ve ortak sağlık ve güvenlik birimlerine uygulanan ihtar puanları, kayıtlarda yer alan haliyle yeni yapılacak düzenlemeye aktarılır.

  a) İSG Kanununun Geçici 5. maddesi gereğince belgelerini değiştirmek amacıyla Bakanlığa başvuru yapacak olanların başvurularında ibraz etmeleri gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir.

  Bakanlığa hitaben yazılan dilekçe* ve bu dilekçenin ekinde;
  · Eski sertifikanın aslı
  · Lisans diploması onaylı kopyası**
  · Nüfus cüzdanın onaylı kopyası**
  · Belge ücretinin (gerek ÇASGEM, gerekse Genel MÜDÜRLÜK ve TTB’den Belge
  alıp geçersiz sayılanlar) yatırıldığını gösteren dekont*** (300 TL + KDV = 354
  TL)

  * Matbu dilekçe örneği aşağıda yer almaktadır.
  ** Nüfus cüzdanın ve lisans diplomasının aslı ile birlikte örneğinin getirilmesi durumunda Bakanlık personelince onaylama işlemi yapılacaktır. Posta veya kargo yoluyla gönderilen başvurularda nüfus cüzdanı için; kayıtlı olduğu Muhtarlık, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğü veya noter onayı, lisans diploması için ise mezun olduğu üniversite, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü veya noter onayı gerekmektedir.
  *** Banka hesap no:
  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü Hesabı
  Ziraat Bankası – Emek Şubesi
  IBAN NO: TR 8500 0100 0765 4050 8311 5007

  İSG Kanununun Geçici 5. Maddesi gereğince eski belgelerini yenileri ile değiştirenlerden,
  yeni belgelerini kullanmak isteyenlerin dikkatine !!!

  · Gerek ÇASGEM, gerekse Genel Müdürlüğümüz ve TTB tarafından verilen belge ve sertifikalar verildiği tarih itibari ile geçerliliği tescil edilecektir.
  Örnek: 2005 ÇASGEM eski sertifika no: aa105 ---- geçerli duruma getirilen yeni sertifika tarihi 2005 İSGGM no: aa105 olacaktır. Böylece yenileme(vize) yaptırmak istenen belgenin tarihi olarak ilk verildiği tarih esas alınacaktır.
  · Belgesini yenileyen iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin, belgelerini kullanabilmeleri amacıyla; ilk belge tarihlerini dikkate alarak, bu tarihin üzerinden 5 yıl veya daha fazla süre geçmiş olması durumunda, bu kişilerin Bakanlıkça yetkilendirilmiş olan eğitim kurumlarından ilgili iş güvenliği uzmanlığı veya işyeri hekimliği için düzenlenen “yenileme eğitimi” programlarına katılmaları gerekmektedir.

  · Yenileme eğitimini tamamlayan iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin, belgelerine ilişkin vize işlemlerini de tamamlamaları gerekmekte olup, bu işlemler eğitime katıldıkları kurumlar tarafından takip edilecektir.
  Dilekçe Örneği

  ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE


  30 Haziran 2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”nun Geçici 5 inci maddesine göre mevcut (…) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı / işyeri hekimliği sertifikamın yenisi ile değiştirilmesini talep ediyorum.

  Gereğini saygılarımla arz ederim.

  Adı, soyadı
  İmzası
  EKLER:
  1. Eski sertifikanın aslı
  2. Lisans diploması onaylı örneği
  3. Nüfus cüzdanın onaylı örneği
  4. Belge ücretine ilişkin dekont


  İletişim Bilgileri

  Adres:……………………………………………………….

  Mail Adresi:……………………………………………….

  Tel No:……………………………………………………..

  Fatura Bilgisi:…………………………………………….

  Sayın:……………………………………………………….
  Müşteri V.D. ve No:……………………………………

  *** Banka hesap no:…………………………………

  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü Hesabı

  Ziraat Bankası – Emek Şubesi

  IBAN NO: TR 8500 0100 0765 4050 8311 5007

  Sertifika Ücreti: 300 TL + KDV%18 = 354 TL

  Sertifika Yenileme Ücreti: 300 TL + KDV%18 = 354 TL

  Sertifika Vize Ücreti: 75 TL + KDV %18 = 88,5

  Kaynak:http://www.casgem.gov.tr/YaziDetay.aspx?YaziID=783