1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

2013 yılı iş müfettişleri denetim bulguları ve uygulamaları

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve RAGAR tarafından 11 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. RAGAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Değerli Arkadaşlar

Konu başlığı açamıyorum :(

teşekkürler
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Nisan 2013 ---
    2013 Yılı İş Müfettişleri Denetim Bulguları ve Uygulamaları KONU AÇAMADIĞIM İÇİN BURAYA YAZIYORUM ;)
    Değerli Arkadaşlar;
    Böyle bir başlık altında Mart 2013 de başlatılan İş Yerleri denetimleri konusunda denetim geçiren arkadaşlarımızın denetim için gelen Sayın Müfettişlerimizin dikkat ettikleri alan ve hususları paylaşımlarının çok yararlı olacağına inanıyorum.
    Aşağıda bu konuda yapılmış ilk toplantı ve izlenimlerimi paylaşıyorum
    Saygılarımla
    Bakanlık ve SGK il müfettişleri ile 26.02.13 tarihinde yapılan toplantı ve sunum özet bilgilerini paylaşmak isterim.
    1.Mart-Kasım arasında 2010 yılında yapılan denetim benzeri bir denetim ile Özel Sağlık sunucularının denetlemesi yapılacağı ,
    i.Çalışanların 4857 sayılı Kanun gereği mesai saatleri ve fazla mesaileri
    ii.Sağlık ve sosyal imkanları ile izinlerini
    iii.Çalışanlarım kazançları ve primleri incelenecek olup
    Bu anlamda ilk denetim (Mart-Ağustos) ayında işleyiş ve sorunlara yönelik olup uyarılarını yapacaklarını daha sonra bu yönlendirmelerinin kanuna uygun hale getirilip getirilmediğini tekrar denetleyerek (Ekim-Kasım) uygunsuz olan durumlar için cezai işlem yapabileceklerini ama bu seçeneği istemediklerini belirtmişlerdir
    2.Bu amaçla bölgelerde 4 gurup oluşturulduğu ve her gurupta 2-3 müfettişin bulunacağını belirtmişlerdir.
    Soru cevap kısımlarında kendilerine söz alarak, sektör olarak Özel hastanelerin diğer sektörlerden çok farklı dinamikleri olduğu ve hem sağlık yönünden Sağlık Bakanlığı kanun ve yönetmeliklerine hem de çalışanlarımızın Çalışma Bakanlığı kanun ve yönetmeliklerine tabi olması nedeni ile yaşanan sıkıntıları ifade ettim. Her iki bakanlığın farklı uygulamaları olması nedeni ile zor durumlar yaşandığını ; hekim veya yardımcı sağlık personeli istihdam etmek istediğimizde Sağlık Bakanlığı tarafından planlama ve kamuya personel akması anlamında izin verilmediğini ama aynı zamanda da hizmetin 7/24 devam etmesini istediklerini, bu anlamda da Çalışma bakanlığının zaten yetersiz olan personel nedeni ile denetimlerde neden mesai kavramına uyulmadığının sorgulandığını veya 3 vardiya çalışılmasını istediklerini , her iki bakanlık bürokratlarının bu tür sorunlar için bir araya gelerek çözüm yolu aramalarının ve ortak bir platformda buluşulduktan sonra tek bir mevzuatın olması gerektiğini ilettim.
    Kendileri de sektörün bu tür sorunlarının farkında olduklarını ve bu nedenle ilk aşamada (denetim) öneriler ile gidileceğini , raporlarında yaşanan buna benzer sorunlarını dile getireceklerini ama sonuçta tabii oldukları kanunun gereklerini de uygulamak zorunda olduklarını bizlere ilettiler.