1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

2014 te zorunlu olan ne? 2016 ya ertelenen ne?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve gürkan canan tarafından 28 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. gürkan canan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    kamuda MEB da çalışıyorum. Kuruma ÇSGB dan yazı gelmiş, 2014 e kadar iş güvenliği ile ilgili iş ve işlemler vs. yapılsın diye, bu durumda 2016 yılına ertelenen ne? Net bilgi yok. Şimdi kamu kurumları (Milli Eğitim Müdürlüğü) bu gün itibarı ile kurumda çalışan iş güvenliği uzmani ile sözleşme imzalayabilir mi? Sözleşme imzalamasına engel var mı? Lüksüne mi kalmış? Zorunluluğu nedir?
  2. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    az tehlikeli sınıfta olup 50 den aşağı personel çalıştıran işletmeler için İSG UZMANI ve İŞYERİ HEKİMİ çalıştırma zorunluluğu TEMMUZ 2016 da başlıyor. Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olup 50 den aşağı personel çalıştıran işletmeler için İSG UZMANI ve İŞYERİ HEKİMİ çalıştırma zorunluluğu OCAK 2014 de başlıyor.
  3. gürkan canan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bu durumda az tehlikeli sınıfta olup 50 den yukarı personel çalıştıran işletmeler için ocak 2014 oluyor. Yani MilliEğitim Müdürlüğü
  4. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ocak 2013
  5. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    iyi tatiller arkadaşlar.bende teknik öğretmenim.bugün dilekçe hazırladım 6331 sayılı kanuna istinaden çalıştığım kurumda iş güvenliği uzmanı olabilmem için..bakalım neler olacak.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Eylül 2013 ---
    ayrıca okullarda görevlendirildiğimiz takdirde neler yapacağız,hangi belgelere göre risk değerlendirmesi yapacağız...herhangi bir belgesi ve dökümanı olan arkadaş var mı?paylaşmak isteyen var mı?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Eylül 2013 ---
    sayın Gürkan bey ve Zaim bey,2013 ocakta az tehlikeli ve çalışan sayısı 50den fazla bir okulda veya kamu kurumunda mecburi diye biliyorum..doğrumu?
  6. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim söylediğim o zaten. 50 den fazla ise ocak 2013 de başlıyor. Tuncay Bey o firmada ne yapmanız gerektiğini biraz araştırın.
  7. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    mrb Zaim bey.öğretmenim ve görev yaptığım okulda uzmanlık için dilekçe hazırladım.neler yapacağız ,nasıl risk değerlendirmesi yapacağız bir şekilde bu bilgilere ulaşırız.önemli olan göreve başlamak.gerisi gelir diye düşünüyorum.teşekkürederim bu başlık altında yazan arkadaşlarıma.iyi günler herkese..
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü

:eek:
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Torba kanundaki ilgili kısım "1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,"

4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları için 1/7/2016 tarihinde yürürlüğe girecek, yani bünyesinde işçi çalışanı olan TEİAŞ, Etimaden, TCDD, Karayolları gibi kurumlarda 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren sadece işçiler bu kapsama giriyor. Diğer kamu kurumlarında 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe giriyor.

Özel sektör için 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri de 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe giriyor.

Bunların dışında kalan işyerleri için 1 Ocak 2014'ye yürürlüğe giriyor.
  10. gürkan canan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bim arkadaşın belirttiği gibi Milli Eğitim Müdürlüğü için 1/7/2016 oluyor. Fakat belirttiğim gibi Milli Eğitime ÇSGB dan 1 Ocak 2014 te tamamlanması için yazıyı gördüm. Onlar da konuyu bilmiyorlardı. Açıkça benden medet umuyorlar. Sözleşme imzalayamazsam yardımda edemem??? Tuncay arkadaş, eger düz lise veye İÖO da görevli iseniz yapacağınız Ofis için risk değerlendirme raporu olacaktır, fakat meslek lisesi ise işin içine atölyeler gireceğinden işin şekli değişir.
  11. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    Gürkan bey MEB te gördüğünüz yazıyı burada paylaşma şansı var mı? yada bağlı olduğum meb müdürlüğüne gidip şahsen sorsam olurmu?
  12. Serkan Sönmez İSGforum Üyesi

Hocam;İsg uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu dışında kalan sorumluluklardan bahsetmiş sanırım.Bunlar başta risk değerlendirmesi,temel iş sağlığı güvenliği eğitimleri,iş güvenliği iç yönetmeliği,talimatlar,kkd kullanma eğitimi ve zimmet formları,acil durum plan ve tatbikatları vb. gidiyor.
    Saygılar...
  13. gürkan canan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tuncay arkadaş o yazıyı alınca yayınlarım fakat yeni edindiğim bilgiler var. Meb 2014 yılında iş güvenliği ile ilgili iş ve işlemleri yapmak zorunda, aksi taktirde yöneticilere çok yüklü para cezaları gelir. Çünkü; kamuda 1/7/2016 ya ertelenmesi MEB de yanlızca 657 ye bağlı çalışan olduğu zaman geçerlidir. Fakat MEB da ücretli öğretmenler 657 ye tabi değiller ve ertelenme ücretli arkadaşları bağlamaz, arkadaşların sayıları 10 binleri buluyor ve her okulda çalışıyorlar, sırf bu yüzden dahi MEB 1/1/2014 tarihi itibarı ile görevlendirme zorunluluğu vardır.
  14. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    arkadaşım telefonum var.seninle görüşmek isterim.telini yazarsan ben ararım.bu konuyu deteylı konuşma ve bilgilenme ihtiyacım var..
  15. Erdal Sarıgül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tüm işyerlerine giden yazı ektedir. Kanunun açıklaması yapılmış, yani bildiğimiz şeyler, yeni bir şey yok. Bu yazı da muhtemelen sizin okulunuzda vs. MEB'e hizmet veren taşeron (temizlik, güvenlik, teknik) firmalardan birine gelmiştir.

Ekli Dosyalar:

• we.jpg
      we.jpg
      Dosya Boyutu:
      388 KB
      Görüntüleme:
      250
  16. Erdal Sarıgül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ayrıca Kamu kurumlarında 657 ye tabi olanlar falan diye bir durum yok. Erteleme Kamu kurumlarını kapsıyor. Bunda 657, 4857, sözleşmeli vb. diye bir ayrım söz konusu değil. Kurumun yükümlülüğünü ertelemiş işte, bu durumda da yöneticiye ağır ceza falan gelmez.
  17. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    anlaşılan memur uzmanlara 2016 ya kadar ekmek yok:p
  18. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Onlar zaten memur. Bu işi yaptıklarında biraz ücret artışı olacak hepsi bu :)
  19. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    MADDE 56 – 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “a) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariçkamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
    Tüm kamularda sözleşmeli personel mevcut,sözleşmelileri hesaba katarak yazılmış bir yazı mı,ya da bu bölümü ÇSGB atladı mı ?torba yasa da 2016 deniyor
  20. Mehmet Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67025
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu madde 56 olarak belirttiğiniz torba yasanın tam metni var mı?