1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

2017 ertelemesi....kamu ve 50 den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri için 1 yıl erteleme

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 4 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

1. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    kamuda 1 yıl daha ertelenirse muhtemelen görevlendirilen uzmanlara 1 yıl ücret ödemeyiz diyecekler, osgblerle anlaşan kamu kurumları muhtemelen sözleşmelerini iptal edecekler. falan filan inter milan :)
  2. kubilay0619 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kamu hazır mı peki?Evet bence de hazır değil ama bizdeki anlayış bu değil mi zaten kervan yolda düzülür mantığı.Zamanla oturacak bu 1 yıl da böyle izleme süreci olacak.Kısaca eksikliklerinizi tamamlayın deniliyor.
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    galibası fazla. TSM'lerin kamu kaynaklarını kullanmasının dışında OSGB'lerden farkı yok. işte ek-3 diyorsunuz zaten osgb-kamu hizmet sözleşmesidir. bazı kamu kurumlarına verdiğiniz fiyatları duydum gerçekten çok uygun fiyatlar veriyorsunuz :)
  4. kubilay0619 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kamu kurumlarının hemen hepsinin çalışan sayısı 10 dan fazladır.O yüzden fiyatlar uygun değil.Ancaaak 10 dan küçük çok tehlikeli sınıfa 8 er tl den 16 tl.verdiğimizi de duymuş olmalısın.Bu hesapla İş Güvenliği Uzmanınn saati 12 tl,işyeri hekiminin saati 32 tl ye gelir.Bu yazdığım fiyat, devlet desteğinin bile altında.Beri yandan OSGB fiyatı en az 100 tl dir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Temmuz 2016 ---
    Kısacası bu birim mikro işletmelerin bu hizmeti uygun alması için oluşturulmuş bir birimdir.
    Az tehlikeli:10 tl
    Tehlikeli:14 tl
    Çok Tehlikeli:16 tl
    Bu fiyatlar dibin dibidir dostum ,haksızlık yapma bence.:)
  5. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    10'dan azlar için verdiğiniz rakamları duymadım. TSM'lerce bazı kamu kurumlarına verilen teklifler konusunda bilgimiz oldu sadece. kamuda görevlendirmede saati 17,63 tl idi yeni katsayıyla 18,49 TL gibi birşey oldu. sizin zaten TSM'de görev yapan uzmanlar olarak bu ücretleri kabul etmemeniz gerekir. gördüğüm kadarıyla tsm'lerde sistem işyeri hekimleri saati 17-18 tl alacakken 2 katı ücret alacak şekilde kurulmuş. uzman 2 katı görev alırken neden yarı ücret alıyor ki bence uzman yine avucunu yalıyor :) sizi gidi mikro işyeri hekimleri sizi :) zaman zaman çomak sokuyorum işlerinize haberiniz olsun :)
  6. kubilay0619 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yok hocam hekim-uzman ayrımı yok TSMB lerde.Ayrıca bu yasa ertelenirse ki bu tamamen küçük esnafın zor durumda kalmasından dolayıdır.OSGB ler kasabalara bu hizmeti uçuk rakamlara veriyorlar.5 işyeri hekimi 5 İş güvenliği uzmanı olan TSMB de 20 şer Uzman ve Hekim olsaydı eğer esnafın büyük çoğunluğu bu hizmeti çalışan başına 10 ar Tl ye alacaktı bizden.Emin ol dostum herkes memnun olacaktı.Bize başvuru yapanların sadece %10 ununa hizmet verebiliyoruz şu an.Hem piyasada devletin elinin olması rekabeti olumlu etkiler.Uzun lafın kısası TSMB lerin etkinliği arttırılmalıdır.Diğer yandan inşallah yasa tümüyle ertelenmez diye ümit ediyorum.Geçiş süreci bu şekilde olacak.
  7. Cemal ELMAS İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Osgb ler 1 çalışanı olan az tehlikeliye uzman ve hekim ne fiyat veriyor istanbulda bilen var mı ? Çalısan sayısına göre mi artırıyor?
  8. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    1 Temmuz 2017 tarihine kadar olmak üzere 1 yıl süreyle ertelenmiştir.
  9. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Tahmin mi resmi bi açıklama mı yapıldı
  10. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ertelenen kısmı iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu olan kısmı. Katip sistemine uyarlamada eksiklikler tamamlanacak. Özellikle kamu kısmı ile ilgili olanlar. Diğer uygulamalar zaten uygulanıyor. Başbakanın basın toplantısındada açıklanmıştı zaten.
  11. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Basın Açıklamasında net bişey demedi
  12. derensu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Erteleme olursa çok yazık olacak. Bir sürü firma ile sözleşmeler yapıldı. Düzen kuruldu bu kadar başlanmışkenb ertelenmemesi lazım.

Bakanlığın sitesinde Saıyn Soylu'nun açıklamaları halen duruyor eğer yarın bir güncelleme olmaz ise sitede anlayacağız ki istihdamda bir erteleme yok bakanın dediği gibi cezalar ertelenecektir.

Bekleyip göreceğiz.
  13. Turan TAŞKIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98715
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ALPERYAPI ( Henüz kurulmadı - kurulma aşamasında... )
    Asıl işverenin iş kolu ( nace kodu ), ÇOK TEHLİKELİ, alt işverenin iş kolu, ( nace kodu ) TEHLİKELİ,,,
    Aynı iş te çelışıyorlar, yani alt işverenin çalışanları, iş makinaları ve taşıma araçları; asıl işverenin ( Çok tehlikeli )
    sahasına girip çıkıyor.
    1_ Muhasebecesi kanalıyla alt işverenin nace kodu mu değişmeli?
    2_ Alt işveren, asıl işveren nace koduyla mı işlem görmeli?
    VEYA.............................. TESEKKÜRLER.....
  14. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
  15. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    saat ücreti olarak iş güvenliği uzmanı 12 TL'ye, işyeri hekimi 32 tl'ye geliyor demiştiniz. dolayısıyla hekim-uzman ayrımı yok derken neyi kastettiniz anlamadım. bu duruma göre alınan ücrette yaklaşık 3 kat fark var. en başından itibaren tsm'lerin iş güvenliği hizmetlerine neden bu kadar heves ettiğine ve kuruluş mantığını çözebilmiş değilim. ayrıca yönerge'yi tekrar incelediğimde işyeri hekimlerinin sanki uzmanların idari anlamda üstü gibi bir pozisyonda olduğunu görüyorum, böyle birşey söz konusu olamaz. iş sağlığı hizmetlerinin saati 100 TL, iş güvenliği hizmet bedeli saati 50 TL neye göre kime göre belirlenmiş? uzmanlar daha mı kıymetsiz bir iş yapıyor?
  16. kubilay0619 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba.Öncelikle saat ücreti derken şunu kastetmiştim;çok tehlikeli yerde igu ile ih nin saati 12 ve 32 tl ye mal olur işverene.Öte yandan işyeri hekimleri iş güvenliği uzmanlarının üstünde veya altında değildir.Ama işyeri hekimi bulmak çook daha zor bu biraz da arz talep meselesi ile ilgili.Bulunduğum şehirde OSGB ler devlette çalışan işyeri hekimlerine 11.000 tl teklif ediyorlar.Ben bi OSGB nin iş güvenliği uzmanına bu şekilde teklifle gittiğini görmedim.Yıllardır bu sektörde çalışan 15-20 yıllık A sınıfı İş Güvenliği Uzmanları hariç (bunların sayısı da 200-300 kişiyi geçmez) 11.000 tl.alan igu da görmedim duymadım.Sadece potansiyel mezunlara bile baksak durum çok net anlaşılır.
    İSG Hizmetlerinin de kamuda sadece TSM ler tarafından yapılmasının tek nedenide yine hekim sayısıdır.Diğer kurumların hemen hepsinde iş güvenliği uzmanı bulunabilirken hekim sadece Sağlık Bakanlığında var.Aslında gayet basit nedeni buraya neden takıldığınızı anlamadım açıkçası.
    Saatlik ücretler OSGB lerde de aynı maalesef.Hatta oranlama bizdeki gibi 1 e 2 değil 1 e 3 gibi.Yoksa işin büyük kısmı İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ SIRTINDA BU ZATEN ÇALIŞAN BAŞINA DÜŞEN DAKİKA SAYISINDAN AÇIKÇA BELLİ.Görüşmek dileğiyle..
  17. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Memurlar da isg katipte görünüyor, ben de kamuda isg katip üzerinden sözleşme yaptım.
  18. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Kurumunuzun 4857 ye tabi çalışanları var mı
  19. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    55 civarı (657 4C li)sgk lı, 20 memur, toplam 75 kişi üzerinden isg katipten sözleşme yaptım Alper Bey.
    Erteleme nin içeriği net olarak belli mi aceba kamu kurumlarını kapsıyor mu, bilginiz var mı ?
  20. Sevde Şahin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33647
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İşbil İş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetleri Anonim Şirketi
    Hayırlı olsun Salih Bey, başbakan bazı hükümleri ertelendi diye ifade etti, fakat isg hizmetleri yönetmetliği ekinde yapılan değişiklik ve bakanın yaptığı açıklama erteleme olmacağını gsteriyor. Ertelendi tarzında yorum yapmak gereksiz bence. Böyle bir durum söz konusu olsa 1 temmuzdan önce kanun vb. hazırlıklar yapılırdı. Başbakanın bu konudaki yetersizliğinden kaynaklanan yerinde olmayan bir açıklama olmuş gibi duruyor. İlerliyen günlerde netleşecek, şu an çalışmalara devam.