1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

2017 itibari ile değişecek olan konular

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 2 Aralık 2016 başlatılmıştır.

 1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  255513
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar merhaba,
  2017 itibari ile meydana gelecek olan değişiklikler ile ilgili lütfen bu konu başlığında birbirimizi bilgilendirelim.

  1) Mesleki Yeterlilik Belgeleri: MYK tarafından belirlenmiş zorunlu meslek gruplarına 2016 yılında bu eğitim zorunlu kılınmıştı ve uygulamadaki eksiklikler nedeniyle yıl sonuna ertelenmişti.
  2) 6331 sayılı kanundaki yeni tasarı: C sınıfı uzmanlar tehlikeli sınıfında çalışabileceği süre 2017 itibari ile sona erecek. Az tehlikeli için C sınıfı uzman, tehlikeli için B sınıfı uzman bulundurma yükümlülüğü devreye girecektir.
  3) Çalışan sayısına göre İGU görevlendirme: Temmuz 2016 da çıkan bir karara göre 10'dan az çalışanı olan az tehlikeli iş yerlerinde İSG uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme zorunluluğu 2017 yılına ertelendi. Kimi söylem 1 yıl ertelendiğine yönelik yani 1 temmuz 2017, kimi söylem ise 2017 yılı başları.


  Bu konularda bilgilerimizi paylaşalım
 2. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  1) 4857 sayılıİş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2017 tarihinde, (1)"
  10'dan az diye birşey yok.
  2) 2016 yılında çıkan MYK hiçbir şey ertelenmedi. MYK nın sitesinden bakabilirsiniz. Konu hakkında tebliğatta geldi firmamıza. Sadece denetimler başlayacak.
  3)C sınıfı için artık 2017 tarihinden tehlikeli sınıfa bakamıyor.

  Syg,
 3. rcpszgn İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  3393
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  6331 sayılı kanunun 15. maddesinde
  (Değişik birinci cümle: 10/9/2014-6552/17 md.) Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları işyeri hekiminden alınır. 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerleri için ise kamu hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden de alınabilir. Raporlara itirazlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hakem hastanelere yapılır, verilen kararlar kesindir

  Yazısı var 11 çalışan olduğunda ne olacak?
 4. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  10 kişinin altında hekim bulundurma zorunluluğu kaldırıldı(az tehlikeli sınıf için). 1/07/2017 tarihin de 50'nin altında olan ve az tehlikeli işlerini şu şekilde değerlendirebilirsin. 10 ve 50 çalışanı bulunan az tehlikeli iş yerleri olarak(sadece hekim bakımından). hekim ve uzman bulunduracak. 10 kişinin altında ve az tehlikeli yerler de hekim hizmetini aile sağlık merkezlerinden alabilecek aynı zaman da İSG uzmanı içinse işveren eğitim alarak kendi de üstlenebilecek. Şimdilik bu kanun geçerli oluncaya kadar sağlık hizmetini aile hekimlerinden veya hastanelerden alamaya devam edecekler(sorun olan 11 kişi altı ve üstü dahil).

  Bunun dışında iş yeri tehlikesi ve çalışan sayısı gözetmeksizin; İSG eğitimleri, sağlık raporları, mesleki eğitim, risk analizi, acil durum eylem planlar vs. diğerleri yapılmaya devam edilecek...