1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! 2018’de çalışanın meslek kodunu bildirmeyene ceza kesilecek

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 6 Haziran 2018 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  Çalışanların hangi işi /görevi/mesleği yaptıkları, işe girdikleri tarihten itibaren işyeri tarafından SGK’ya bildiriliyor. Bu bildirim SGK işe giriş bildirimi ekranından yapıldığı gibi, her ay aylık prim ve hizmet bildirgesinde de yapılmaya devam ediyor. Peki, Meslek Kodu Bildirimi Cezaları Ne Zaman Başlıyor?

  Geçmiş günlerde bu bildirimi yapmamanın cezai bir yaptırımı bulunmamaktaydı. Geçtiğimiz yıl yapılan düzenleme ile 2018 yılında meslek bildirimleri ile ilgili cezai yaptırımlara başlanacak.

  Meslek Kodu Nedir?
  SGK’da her mesleğin kod olarak bir karşılığı bulunmaktadır. İşe giren çalışan için bu kodlardan en uygun olanı seçilir. Görev değişikliği, terfi gibi durumlarda sistem üzerinden meslek kodunun güncellemesi yapılır. Meslek kodu uygulamasına başlanmasının en önemli sebebi, yapılan işe uygun ücretin ödenip ödenmediği kontrolü sistemine hazırlıktı.

  2018’de Meslek Kodu Bildiriminin Cezası
  Bilindiği üzere, 09.08.2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan “6728 Sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 01.01.2018 tarihinde yürürlüğe girmek üzere 5510 sayılı Kanun’un 102. Maddesine n bendi eklendi:

  “n) Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında; idari para cezası uygulanır.”

  Bu maddenin yürürlük kazanması ile meslek kodunun yanlış bildirimine cezai yaptırım geldi. Yapılan işin karşılığı olan doğru meslek kodunu beyan etmeyen işverene asgari 10’da 1’i oranında yanlış bildirilen her çalışan için ayrı ayrı olmak üzere idari para cezası uygulanmaya başlanacaktır.

  Meslek Kodu Cezası Uygulamasına Ne zaman Başlanacak?
  Bu yıl en çok gündemde olan konulardan biri Muhtasar Beyanname ile Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin, vergi beyanname şifreleri ile aynı platform üzerinden verilmeye başlanmasıydı. Uygulama tüm Türkiye’de 2018 yılı başında yürürlüğe girecekken, Temmuz ayına ertelenmişti.

  Meslek kodu bildirimleri ile ilgili düzenlemeyi içeren kanun maddesinde, meslek kodu bildiriminin yapılacağı online platform “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi” olarak belirtilmiş. Bu durumda bildirimlerini eski usulde yapmaya devam eden iller için Meslek kodu cezası uygulamasının da Temmuz ayından itibaren geçerli olacağı düşünülmektedir.

  Firmalar eskiden bildirilen hatalı meslek kodlarını yeni yılda güncellemeleri gerekmektedir. Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi sistemine geçildiği andan itibaren cezai sorumluluk da başlamış olacaktır.

  Meslek Kodları Nasıl Güncellenmeli?
  SGK işe giriş ve işten ayrılış bildirgelerinde bildirilen meslek kodları ile aylık bildirgelerde bildirilen meslek kodlarının, gerçeğe uygun olması dikkate alınarak, bildirimi yapılan personellerin terfi ve değişiklik durumlarında meslek kodlarının güncellenmesi gerekmektedir.

  Geçmiş dönemlerde SGK girişi yapılarak meslek kodu bildirilen çalışanların, meslek kodunun işverenlerce kontrol edilerek gerçeğe uygun olmaması durumunda; SGK işe giriş sayfasında, SGK işe giriş güncelleme butonu ile meslek kodu bilgisi cezasız olarak güncellenebilmektedir. Bu durumda geçmiş dönemlerde meslek kodu bildirimlerine dikkat etmeyen işverenlerin denetim öncesinde SGK işe giriş sayfasından meslek kodu doğruluğu dikkate alınarak, cezai bir yaptırım söz konusu olmadan düzenlemesi mümkün ve faydalı olacaktır.

  SGK meslek kodu bilgileri aşağıdaki bağlantılarda görülebilmektedir.

  SGK İşe Giriş Bildirgesi Giriş Sayfası

  SGK İşe Giriş Bildirgesi Meslek Kodu Güncelleme Alanı

  6728 Sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun için tıklayınız.

  kaynak
  benzer konular;

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   51,8 KB
   Görüntüleme:
   17.275