1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 aralık 2013 sınavı için soru - cevap tartışmaları / bilemediğiniz sorular /abc

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 25 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik

MADDE 389 - Kaldırma araçlarının kancalarının güvenlik kat sayısı ( taşıma gücü) , taşıyacakları yükün en az; el ile çalıştırılanlarda 3 katına, mekanik olarak çalışanlarda 4 katına ve erimiş maden veya yakıcı veya aşındırıcı ( korozif) maddeler gibi tehlikeli yükleri taşılanlarda ise, 5 katına eşit olacaktır. bej
  2. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
    Arkadaşlar ,bu soruya cevap verebilir misiniz?

Bir acil durum planında aşağıdakilerden hangisi bulunmaz?

A) Acil durum toplanma alanlarının belirlenmesi

B) Acil durum kaçış imkânlarının planlanması

C) İşletmenin kısa sürede eski hâline dönmesini sağlayacak yöntem ve uygulamalar

D) İş kazası ve meslek hastalığına karşı alınacak önlem ve uygulamalar[/quote]
  3. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    [/quote]

d olur da..ortalık alev almış gitti gidiyor hastaları napacaklar
  4. sema cymz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63715
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    [/quote]
    d
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Aralık 2013 ---
    [/quote]
    d
    5 miydi ?
  5. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Soruyu Filiz Hanım'a yöneltmemin nedeni, cevabı neye göre vereceğini görebilmekti. "Tüzükten soru gelirse iptal edilir." önermesi, sınavda yazdığım gibi bir soru ile karşılaşılması halinde geçerli olacak mıdır?
  6. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tüzükteki yüzlerce maddeyi ezberleyene kadar yönetmelik okurum. En azından okurken acaba yönetmelik yürürlüktemi diye düşünmem.
  7. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
  8. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ağustos C yi çok iyi biliyorum kaldığım için hiç unutmam:)
  9. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tüzüklerin sayısal veri içermeyen her cümlesi dahi soru olabilecek özelliktedir. Bu nedenle soru hazırlayanların vazgeçemeyeceği kadar zengin bir kaynaktır. 18 Ağustos C sınıfı sınavında Tüzük içeriklerinden sorulan 17 soru vardır. Sadece Tüzüklere atıfta bulunulan sorular iptal edilmiş, diğerleri ise aynen bırakılmıştır.

Tüzükleri okumak ve ezberlemeye çalışmak elbette çok zahmetli. Ben de tamamı okumadım ve çoğu sayısal veriyi aklımda tutamıyorum. Ama sizin veya benim Tüzükleri okumamayı tercih etmesi sınavda sorulmasına engel teşkil etmeyecektir.
  10. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tüzüğün yarısını okuyarak girmiştim geçen sınava ama yönetmelikler kadar işime yaramadı.
    Zaten sınavdan sonra tüzüğü geçersiz kılan bir sürü yönetmelik çıktı.
    Ya kimseyi etkilemek istemem. Herkesin en az benim kadar aklı var. İsteyen çalışır zaten. Ben bu saatten sonra istesem de yetiştiremem.
  11. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

okumayın tüzük..3 tane soru az yapın birşey olmaz
  12. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Hangisi ekranlı araçlarla çalışma yönetmeliğine göre risk sayılmaktadır?
    A) görme sorunu
    B) mental stres
    C) fiziksel sorun
    D) zihinsel sorun
  13. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    18 Ağustos C sınıfı sınavından iki tane örnek vereyim. Bu sorular iptal edilmemiştir. Bunlar gibi başka sorular da vardır.
    56. sorunun içeriği, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 459. maddesidir.
    60. sorunun içeriği, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 170. maddesidir.

56. Motorlu arabaların klakson, çan veya zil sesleri için,
    I- İşyerindeki diğer sinyal seslerinden farklı olacak,
    II- Aynı işyerinde çalışan çeşitli motorlu arabalar için farklı ses tonu kullanılacak,
    III- Diğer makinelerin meydana getirdiği gürültüleri bastıracak kadar kuvvetli olacaktır.
    Yukarıdakilerden hangileri doğrudur?
    —A) I ve II
    —B) II ve III
    —C) I, II ve III
    —D) I ve III

60. Aşağıdakilerden hangisi torna ve benzeri tezgahlar ile yapılan çalışmalarda alınacak tedbirlerden değildir?
    —A) İşçilerin kayış veya aynayı tutarak elle fren yapabilmeleri sağlanacaktır.
    —B) Geçit ve ara yollara bakan tezgâhlarda talaş fırlamalarına karşı gerekli tedbirler alınacaktır.
    —C) Otomatik torna tezgâhları ile otomatik tezgâhların operasyon noktaları, uygun şekil ve nitelikte koruyucu içine alınacaktır.
    —D) Rovelver ve otomat tezgâhlarında çubuk halinde olan malzemeler, uygun koruyucu içine alınacaktır.
  14. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    1-Asbest silikatları;
    Aktinolit Asbest,
    Antofilit Asbest,
    Grünerit Asbest (Amosit),
    Krizotil,
    Krosidolit,
    Tremolit Asbest,
    2-Bakanlıkça kurulan komisyon tarafından oluşturulan eğitim programını tamamlamış ve kurs bitirme belgesi almış çalışana Asbest söküm çalışanı denir
    3- Yönetmelik kapsamında belirtilen işlemlerin uygulanması aşamasında işveren tarafından sorumluluk verilen, Bakanlıkça kurulan komisyon tarafından oluşturulan eğitim programını bitirip, sınavda başarılı olarak kurs bitirme belgesi alan kişiye Asbest söküm uzmanı denir
    4-Günlük 8 saatlik zaman dilimine göre ölçülen veya hesaplanan zaman ağırlıklı ortalama değere Zaman Ağırlıklı Ortalama Değer (ZAOD/TWA) denir.
    5-Asbest söküm çalışanı olmak için başvuruda bulunan adayların eğitimleri, kamu kurum ve kuruluşları, işçi ve işveren sendikaları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için yetkilendirilen kurumlar tarafından gerçekleştirilir.
    6-MADDE 9 – (1) İşveren, bu Yönetmelik kapsamına giren çalışmalara başlamadan önce iş planı hazırlamak ve işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne iş planı ile birlikte bildirimde bulunmakla yükümlüdür.
    a) Bildirimde aşağıdaki hususlar yer alır;
    1) İşyerinin ticari unvanı ve adresi,
    2) Sökümü yapılacak asbestin türü ve miktarı,
    3) Yapılacak işler ve işlemler,
    4) Çalışan sayısı,
    5) İşe başlama tarihi ve işin tahmini süresi,
    6) Asbest söküm uzmanı belgesi,
    7) Asbest söküm çalışanı belgesi.
    (2) İş planında, çalışanların sağlık ve güvenliğini korumak için yapılan risk değerlendirmesi çerçevesinde işyerinde alınacak önlemler belirtilir. Bu planda özellikle;
    a) İşin çeşidi ve tahmini süresi,
    b) İşin yürütüleceği yer,
    c) Asbest ve/veya asbest içeren malzemelerin uzaklaştırılmasında kullanılacak metot,
    ç) Asbest sökümü ve uzaklaştırılması işleminde kullanılacak ekipmanın özellikleri,
    d) İşi yapanların korunmaları ve arındırılmaları,
    e) İşlem sırasında ortamda veya yakınında bulunan diğer kişilerin korunması,
  15. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İlk soru artık yönetmelikte var. 2. Soruyu da bilmemek için kör olmak lazım
    Anlatamadığım olay ben tüzükten çıkmadı demedim ki. Olasılıksal anlamda diyorum. Tüzüğü okuyacaksın bir sormama ihtimalleri var iki sorsalarda bilme ihtimalin 500 de 1. Üç ders notlarında belli başı olanları var zaten. Ben şansımızı düşürmeyelim diye diyorum. Ama dediğim gibi herkes kendi bilir
  16. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

a mı

mantığını alamadım...mental stres
  17. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Mesajımı size hitaben yazmadım. Kimseye Tüzükleri okuyun veya okumayın da demiyorum. Bu kişisel bir tercihtir.
    Filiz Hanım; "Tüzükten sorulan sorular iptal edildi.Yine sorulursa iptal edilir." dediği için, kendisine iptal edilmeyecek tarzda sorular olduğunu, Tüzük ismi ile atıfta bulunulmayan soruların iptal edilmediğini ve yine sorulursa iptal edilmeleri için bir neden olmadığını anlatmak için yazdım.
  18. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Cevap d. Zihinsel sorun.
    Ekranla araçla çalışmak tehlike ve görme boZukluğu yaşama ihtimalin var. Bu risktir. Mental stres de yazı karakteri, ekran yansıması, yanlış kalvye, kullanılamayan çalışma ortamı yüzünden oluşabilir
    Ekranlı araçlar yönetmelik hatırlatma:

MADDE 5 – (1) İşveren, işyerinde gerçekleştireceği risk değerlendirmesinde; çalışma merkezlerinde ekranlı araçların kullanımından kaynaklanan riskleri, özellikle görme, fiziksel sorunlar ve mental stresle ilgili riskleri de dikkate alarak, bu risklerin etkileri, yol açabileceği ilave etkiler ile risklerin bir arada olmasından kaynaklanabilecek olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması veya en aza indirilmesi için her türlü sağlık ve güvenlik önlemlerini alır.
    Yanlış sormuşum. Sayılmamaktadır olcaktı şimdi fark ettim
  19. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    paradurf ve paratoner: paradurf binanın tesisatlarını paratoner binanın yapısını koruyordu deil mi
  20. sema cymz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63715
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hastanelerde koridor genişliği ne kadar olmalı?
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.