1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 aralık 2013 sınavı için soru - cevap tartışmaları / bilemediğiniz sorular /abc

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 25 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. sema cymz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63715
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    lpg tanklarinda bulunan emniyet valfleri 5 yilda bir mi kontrol ve teste tabi tutuluyordu ??
  2. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    (2) (Düzeltme R.G. 25.07.2013/28718 Mükerrer) Bu Yönetmelik kapsamına giren işlerde 1/1/2013 tarihinden önce işe alındığına dair Sosyal Güvenlik Kurumuna ait kayıtlar esas alınarak 1/1/2013 tarihinden önce çalışmaya başlayanlara Millî Eğitim Bakanlığı ile birinci fıkranın (e) bendinde sayılan kurum ve kuruluşlar arasında yapılacak protokoller çerçevesinde verilecek en az 32 saatlik eğitim modüllerinden geçirilerek alınan eğitimler sonucu düzenlenecek belgelere sahip olanlar bu Yönetmelik kapsamında mesleki eğitim almış olarak kabul edilir.

bulamadım hangi madde
  3. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Evet iş ekipmanları kontrol yönetmeliğine göre öyle.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Aralık 2013 ---

Mesleki eğitimin belgelendirilmesi

MADDE 6 – (1) Ek-1 çizelgede yer alan işlerde fiilen çalıştırılacakların, yaptığı işe uygun aşağıda belirtilen belgelerden birisine sahip olmaları zorunludur:

a) 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre verilen diploma, bitirme belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgelerinden birisi,

b) 12/3/2013 tarihli ve 28585 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğine göre mesleki eğitim kursları veya mesleki eğitim modülü/kursları ile eşit süreli olmak koşuluyla işbaşı eğitim programları sonucu alınan belgeler,

c) Millî Eğitim Bakanlığı veya Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlarca verilen operatör belgesi ve sürücü belgesi,

ç) 11/7/2002 tarihli ve 24812 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Patlayıcı Madde Ateşleyici Yeterlilik Belgesinin Verilmesi Esas ve Usullerinin Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik kapsamında alınan ateşleyici yeterlilik belgesi,

d) Kuruluş kanunlarında veya ilgili kanunlarca yetkilendirilmiş kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler,

e) Millî Eğitim Bakanlığının ilgili biriminin onayının alınması şartıyla; kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, eğitim amaçlı faaliyet gösteren vakıf ve dernekler, işçi ve işveren kuruluşları ile bünyelerinde kurulu iktisadi işletmeler, işçi ve işveren kuruluşları tarafından Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulmuş eğitim amaçlı şirketler ve işveren tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler,

f) Uluslararası kurum ve kuruluşlardan alınan ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından denkliği sağlanan belgeler,

g) 30/12/2008 tarihli ve 27096 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Meslekî Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği kapsamında verilen meslekî yeterlilik belgeleri,

(2) Bu Yönetmelik kapsamına giren işlerde 1/1/2013 tarihinden önce işe alındığına dair Sosyal Güvenlik Kurumuna ait kayıtlar esas alınarak 1/1/2013 tarihinden önce çalışmaya başlayanlara Millî Eğitim Bakanlığı ile birinci fıkranın (d) bendinde sayılan kurum ve kuruluşlar arasında yapılacak protokoller çerçevesinde verilecek en az 32 saatlik eğitim modüllerinden geçirilerek alınan eğitimler sonucu düzenlenecek belgelere sahip olanlar bu Yönetmelik kapsamında mesleki eğitim almış olarak kabul edilir.
  4. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK e göre hangisi mesleki eğitim alınacak işlerden değil?
    A) Fayans, porselen ve seramik imaline ait işler.
    B) 10 kg’yi aşan tornacılık, tesviyecilik gibi talaşlı imalat ve taşlama işleri.
    C) Uyuşturucu maddelerin imali işleri.
    D) Araçsız olarak on kilodan yukarı ağırlık taşıma, boşaltma ve yükleme işleri.
    E) Sünger avcılığı işleri.
    F) Her türlü siloculuk işleri.
    G) Matbaacılık işleri.
  5. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

sünger denizde olmaz mı ya..hem şahsi deil mi o iş yapmasın değil mi.. matbaacılık da kafa karıştırıcı
  6. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yorumlara devam. ( bu kadar ayrıntı olmaz demeyin ağustosta da başlık yerine ayrıntıdan soruldu)
  7. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    El arabası gibi araçlarla elli kilodan yukarı ağırlık taşıma, boşaltma ve yükleme işleri
    Araçsız olarak yirmi beş kilodan yukarı ağırlık taşıma, boşaltma ve yükleme işleri.

sorulacak bir soru gelecek bu yönetmelikten..ya bu işleri sorarlar yahut mevzuattan..ö belgeler filan iyimiş

d şıkkı oluyor
    çok zekisin ruveyda..benden akıllılara biterim fakat zeki olanlara ayar olurum ayarr
  8. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
  9. Şahin SARIÇOBAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21613
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peryodik muayene 1-3-5 yıl olduya koprasörün bakımı çok tehlikeli yerde 1yı az tehlikeli yerde 5 yıl mıolacak.Birde kimyasal maddelerin risk analizi en geç 5 yıldı şimdi 2 yılmı oldu
  10. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Evet d on yerine yirmibeş olacak diğerleri doğru.
    Teşekkürler bu arada. Zeki olduğumu sanmıyorum ama akıllıyı kabul edebilirim:)
  11. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

sağlık denetimleri için 1 3 5 ..periyodik bakımlar farklı
  12. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Evet şahin bey ikisi farklı
  13. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    gece postlarında çalışacak kadın çalışanlar için; 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinde yer alan geçiş sürelerine uygun olarak işyeri hekimi görevlendirme yükümlülüğü bulunmayan işyerlerinde alınması gerekli sağlık raporları geçiş süresince Kamu sağlık hizmet sunucularından alınabilir
  14. Şahin SARIÇOBAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21613
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Pardon risk değerlendirmesi nasıl olacak
  15. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    ULUSAL İSG KONSEYİ
    “Ülke genelinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili politika ve stratejilerin belirlenmesi için tavsiyelerde bulunmak” Ulusal İSG Konseyinin amacını en iyi ifade eder
    Ulusal İSG Konseyinde Çalışma Bakanlığı birimlerinden 4 üye bulunur
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı konseyin başkanıdır
    İhtiyaç duyulması hâlinde İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürünün teklifi ve Konseyin kararı ile belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği konusunda faaliyet gösteren kurum veya kuruluşlardan en fazla 2 temsilci seçilir
    İhtiyaç duyulması hâlinde İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürünün teklifi ve Konseyin kararı ile belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği konusunda faaliyet gösteren kurum veya kuruluşlardan temsilciler 2 yıl için seçilir
    İhtiyaç duyulması hâlinde İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürünün teklifi ve Konseyin kararı ile belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği konusunda faaliyet gösteren kurum veya kuruluşlardan seçilen temsilciler 2 toplantıya üst üste gelmezlerse üyelikleri düşer
    Konsey faaliyetleri; Genel Müdürlükçe, İşçi Ücretlerinden Ceza Olarak Kesilen Paraları Kullanmaya Yetkili Kurulun Teşekkülü ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelikte belirtilen Kurula teklif edilecek projelerin kabul edilen kısmıyla desteklenir
     Ulusal İSG Konseyi her yıl Mart ayı sonuna kadar, politika belgesi ve eylem planı kapsamında bir önceki yıla ait kurum faaliyet raporunu Konsey sekretaryasına iletir.
     Ulusal İSG Konsey sekretaryası İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünce yürütülür
     Ulusal İSG Konseyi bir yıl içinde olağan olarak 2 kez toplanır
     Ulusal İSG Konseyi olağan toplantıları Haziran ve Aralık aylarında yapılır
     Ulusal İSG Konseyi Başkanın teklifi ile olağanüstü olarak da toplanabilir
     Ulusal İSG Konseyi Üyelerin üçte birinin teklifi ile olağanüstü olarak da toplanabilir
  16. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Periyodik olarak mı soruyosunuz öyleyse 2,4,6
    Risk değerlendirmesi yönetmeliğinde daha ayrıntılı mevcut
  17. Şahin SARIÇOBAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21613
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk değerlendirmesi kimyasal maddelerde en geç 5 yıldı şimdi çok tehlikelilerde 2 yıl az tehlikelilerde 6 yılmı olacak
  18. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    15. Farklı seviyede gürültüye neden olan iki makine, aynı çalışma ortamında birlikte çalıştırıldıklarında ortamda 91 dB gürültü oluşmaktadır, makinelerden birisi 90 d(B) gürültüye sebep olduğuna göre diğerinin çıkardığı gürültü seviyesi aşağıdakilerden hangisidir?

A. 88
    B. 92
    C. 93

D. 96

Soru ve cevaplar ters değilmi ya??
  19. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kimyasalin sınıfını bilmek lazım bunlarda nace kodlarından bakarak bulabiliriz. Ona göre de az tehl. Tehl. Çok tehl olup olmadığına göre risk değ periyodunu bulabiliriz.
  20. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

evet..risk değerlendirmesi 2 4 6 biçiminde şekillendi biliyoruz..
    kimyasallar için dönüyor dönüyor, benim fikrimdir bu..kimyasallar maddelerle çalışmalarda, yapılan iş, kullanılan dozaj vb etkenlere göre kimyasalın sınıfı belirlenir; tehlikeli veyahut çok tehlikeli olarak ayrılır buna göre 4 yahut 2 yıl şeklinde belirleriz..sınavda çıksa ki; kimyasallarda risk değerlendirme kaç yılda bir dese ben "5" derim, fakat çok tehlikeli sınıfta kimyasallarla çalışmalar biçiminde sorarsa(belki de işi verir tahmin etmemizi isterler;Doğal gaz, Likit petrol gazı, vb) 2 yıl derim, yahut der ki güzellik salonlarında risk değerlendirmesi yanıt 4 yılda bir

bence bu sorudan ziyade bunun tanımını soracaklar, şıkları da verecekler..bunun tanımı nedir
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.