1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 aralık 2013 sınavı için soru - cevap tartışmaları / bilemediğiniz sorular /abc

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 25 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yüksekte çalışma tanımında 3 metreden yüksekte çalışma olarak geçiyor ilgili maddeyi isg tüzüğünde bulabilirsiniz yanlış hatırlamıyorsam ama cevap 4 demiş bende ona şaşırdım.ama sanırım o soruda şaibe olmuş ama iptal de edilmemiş anlamadım yani..18 ağustos c sınavında çıkmış bir sorudur bu
  2. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    42 voltun üstü 50 v..:eek:
  3. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sınav cevaplarında 4 demiş fakat yapı yönetmeliği sınavdan sonra çıktı. Yönetmeliğe uyma taraftarıyım ama siz bilirsiniz.
  4. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yönetmelikte 4 mü diyor.eğer demiyorsa 4 nerden çıktı kafamda deli sorular:)
  5. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Şıklarda 220 de var o da 42 nin üzerinde. nasıl olacak o zaman. Yönetmelikteki cümlenin aynısını kopyaladım. . Sorunun cevaplarında sıkıntı var bence. Yönetmelikte 42 yazıyor
  6. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar erkan bey in sorduğu şöyle bir soru vardı;Soru: Çalışma gerilimi ……... voltun üzerinde ise elektrik kaçağı yapabilecek elektrikli aygıtlar ve madeni kısımlar,topraklamayla güvenlik altına alınır.Noktalı yere ne gelmeli?(orcinale isgforime soru bendensiz..:)..)

a-30
    b-40
    c-50
    d-220

bu sorunun cevabını bazı arkadaşlar maden işleri yönetmeliğine göre 42 v olduğunu söylemişlerdir.bu yönetmeliğin bu maddesi vardır doğru fakat atladığınız birşey var sor maden işleri bilmem neyine göre demiyor.o zaman genel bir tabir için elektirik konusunda daki yönetmeliklere bakmak icab eder.bu yüzden
    ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ ne göre tehlikeli gerilim tanımı şu şekilde yapılmaktadır. Tehlikeli gerilim: Etkin değeri, alçak gerilimde 50 voltun üstünde olan, yüksek gerilimde hata süresine bağlı olarak değişen gerilimdir.
    bu yüzden 50 v olarak cevaplanmalıdır.
  7. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yönetmelik ilgili maddeyi yukarda kopyaladım sayısal veri yazmıyor. Bu soru artık güncel değil benim fikrimce:)
  8. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Dediğiniz doğru madene göre dememiş. Birebir aynı cümle madende olduğu için 42' de karar kıldım ben.
  9. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bugünün taze taze sorularını bekliyoruz:)
  10. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Soru yalın olarak yüksekte çalışma kapsamında sorulmamış. Bakım onarım işleri geçici ve kısa süreli olduğu için 3 yerine 4 metreye izin verilmiş. Hangi mevzuatta yazdığını tam olarak söyleyemem, fakat ders notlarında bakım onarımda 4 m olarak geçiyor.
  11. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Taze soru (sırf akıl karıştırmak için) : Ototoksik madde nedir? Hangi yönetmelikte geçer.
  12. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    gürültü yönetmeliğimi.google göre kulakla ilgili ototoksik madde Sekizinci beyin siniriyle kulağın kohlea veya vestibulumu üzerine zararlı etkisi olan bir kimyasal madde. Bunların içerisinde aspirin, nikotin, furosemit, eritromisin ve aminoglikozid grubu antibiyotikler yer alır.diyor
    hocam beyin sinirlerine filan hiç girmeyelim bence yaa zaten yükümüz ağır:)
  13. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Detaylı bilmeye gerek yok.
    Oto : Audio (ses ve duymayla ilgili)
    Toksik : Zehirli (zararlı)
    Gürültü yönetmeliğinde geçiyor. Yüksek gürültü diğer etkenlerle birlikte etki ettiğinde zarar daha da büyüyor. Bunlardan birisi de ototoksik maddelerdir. Sadece kullandığımız ilaçlar değil, işyeri ortamındaki bazı maddeler de ototoksiktir. Unutmazsınız artık.
  14. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İşveren; 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği uyarınca işyerinde gerçekleştirilen risk değerlendirmesinde, mekanik titreşimden kaynaklanabilecek riskleri değerlendirirken aşağıda belirtilen hususlardan hangisine özel önem vermez?
    A) İş ekipmanlarının mekanik titreşim düzeyi hakkında, ilgili mevzuat uyarınca imalatçılardan sağlanan bilgilere.
    B) Düşük sıcaklık gibi özel çalışma koşullarına.
    C) Bütün vücut titreşimine maruziyetin, işverenin sorumluluğundaki normal çalışma saatleri dışında da devam edip etmediğine.
    D)Teknik olarak elde edilebildiği durumlarda, işle ilgili ototoksik maddeler ile gürültü arasındaki ve titreşim ile gürültü arasındaki etkileşimlerin, çalışanların sağlık ve güvenliğine olan etkisine.
  15. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    b ve c arasında kaldım ama c diyorum:)doğruysa beğen değilse beğenme
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Aralık 2013 ---
    iki sçenek arasında kaldığımda hep diğeri oluyor:D zaten b mi?
  16. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben tüzükte 4 geçiyor diye biliyorum
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Aralık 2013 ---
    D
  17. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    ben B diyorum
  18. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Cevap D. Titreşim yönetmeliğinde ilk üçüne risk değ için önem verilmektedir. d şıkkı gürültü yönetmeliğine göre gürültü riski için dikkate alınmalı
  19. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş sağlığı ve güvenliği konularında, ......................... sağlık ve güvenlik koordinatörü görevlendirilmesi proje sorumlusunun veya işverenin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz.
    yukarıdaki boşluk kısmına aşağıdakilerden hangisi gelmelidir.
    a)tecrübeli inşaat mühendisi
    b)tek bir
    c)bir veya birden fazla
    d)tecrübeli mühensis,mimar veya teknik elaman
  20. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman