1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 aralık 2013 sınavı için soru - cevap tartışmaları / bilemediğiniz sorular /abc

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 25 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik

allah aşkına:)..tüzüğe çalışmaya kasmaya luzüm var mı, tezgahlar basınçlı kaplar testereler..zaten heryerde dönüyor..rakam mı soracaklar..yenilenen periyodik kontrol yahut bakımları tüzüğe göre mi soracaklar..mümkün deil
  2. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    c
  3. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

ilaveten: metan %1.5 + durumlarda elektrikle alakalı ne varsa kesilir..ezbere gidin
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Aralık 2013 ---

8.5. Havasında % 19’dan az oksijen, % 2’den çok metan, % 0.5’den çok karbondioksit, 50 ppm (%0.005) den çok karbonmonoksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılmaz. 8 saatlik çalışma için müsaade edilen en yüksek hidrojensülfür oranı 20 ppm (% 0,002)’dir.

10.15. Genel havasındaki metan oranı % 1,5’i geçen yerlerdeki iletkenlerin ve elektrikli aygıtların gerilimi derhal kesilir ve şartlar düzelmedikçe yeniden verilmez.
  4. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ilaveten : yine aynı yönetmelikte(maden) CO oranı 50 ppm(%0.005) üzeri olursa çalışılamaz.
  5. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

bu maddede boşluk doldurma gelebilir...( iletkenlerin ve ..................) biçiminde
    örnek: aşağıdakilerden hangisi madenlerde hazırlanan dökümanlardan deildir

a- sağlık ve güvenlik dökümanı
    b-havalandırma dökümanı
    c-açık tesis dökümanı
    d-patlayıcı ortam dökümanı
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Herkese Merhaba,maden ile ilgili bu tür problem nasıl çözülüyor?Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
    · Kaza sıklık oranı ,kaza ağırlık oranı ile ilgili problem çıkarsa hesap makinesi kullanabilecek miyiz?
    ·
    Yeraltı kömür ocağında bir ayakta(kömür üretilen yer) ,ayak içine sızan metan miktarı 0,05 m3/sn'dir.Dönüş havasında metan oranının %0,8'i geçmemesi için,ayağa ne kadar temiz hava gönderilmelidir? (18 mayıd-s B isg sınavında çıkan soru)
  7. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

cevap 6,25 miydi
  8. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

ben araştırıyorum sanırım çıkıyor bi beş dk
  9. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

C. açık tesis dökümanı

(böyle bir soruda tereddüt ettiğim nokta, havalandırma ve patlayıcı için yönetmelikte döküman değil yönerge yazıyor oluşu. yanlışsam düzeltelim.)
    bu sorunun nasıl yapıldığını forumda bi yerde görmüştüm:
    temiz hava * 0,8 =0,05
    temiz hava =6,25
  10. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

istenilen temiz hava= işçi sayısı * sızıntı gaz / istenilen metan oranı üzerinden hesaplarsak

hava = 100 kişi * 0,05 m3/ sn (bölüm) 0,08 m3/ sm = 6.25 m3/ sn çıkıyor
    hayır..havalandırma yönergesi..bu zaten bir döküman bir farkı yok ki ikisi de yazılarak dökümanlanıyor...
    cevap patlayıcı ortam dökümanı olur, patlamadan korunma dökümanı bile olmaz...fakat patlayıcı maddelerin taşınması dökümanı olur
  11. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    işçi sayısı sabitmi 100
  12. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

ben arıyorum şuan bu 100 işçi nereden gelmesi lazım diye..kafadan 100 farzettim, sanırım 100 işçi üzerinden değerlendirmeye alıyorlar..başka benzer çıkmış problem varsa koyarmısınız, bir ona da deniyelim
  13. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ ne göre periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişilerin bakanlıkça yapılan araştırma sonucunda kaydı silinenlerin.ne kadar süre ile başvuru yapsa dahi başvurusu askıya alınır. a)3 ay
    b)18 ay​
    c)24 ay​
    d)36 ay ​
  14. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

sanırım 3 yıldı..
  15. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Direk orantı kurmak yetiyor. 100 'de 0.8 ise ne kadarda 0.05 olur 0.05*100/0.8=6.25
  16. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    temiz hava = 100 ( işçi sayısı) * oluşan pis gaz toz (bölüm) hava dönüş gazı tozu = sonuç
  17. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben de oranladım sadece. Kişi sayısı falan eklemedim.
  18. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    soru= galeride devamlı olarak 2.4 gram/ dk toz oluşuyor. toz konsantresini 5 mg/ m3 ten aşağı tutabilmek için nekadar temiz hava sağlanmalıdır..

temiz hava( m3/sn) = 2.4 gram/ dk bölü 5 mg/ m3 = ....2.4 gram ı miligrama çevirelim ..1 gr= 1000 mg ise 2400 mg/ dk 1 dk=60 sn ise 2400 mg/60sn = 40 mg/ sn ise.....

temiz hava ( m3/ sn ) cinsinden = 40 mg/sn bölü 5 mg / m3 = 8 m3/ saniye elde edilir...

burada sanırım açık alan olduğundan dolayı işçi sayısına ( 100 ) e göre işlem yapmamış..sadece kapalı havasız ortamlarda 100 işçi sayısını hesaba katıyor olmalılar
  19. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    A
    Evet şimdi tekrar inceledim haklısınız. Yalnız tereddüt yaşamamın sebebi soruyu hazırlayanların da ince noktalara takılması. Sağlık ve güvenlik planının yanlış ama sağlık ve güvenlik dökümanının doğru olması gibi( çıkmış soru) kelimeler bazen cımbızla seçilerek sorulabiliyor
    Arkadaşlar hazop( tehlike ve işletilebilirlik analizi) kalitatif veri kullanır değil mi?
  20. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

kullanırsa karmalaşır..hazop sayısal değil mi
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.