1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 aralık 2013 sınavı için soru - cevap tartışmaları / bilemediğiniz sorular /abc

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 25 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik

evet..kaynak ortam sonuç olarak düşünürsek çıkıyor
    uyarı levhaları ortama yönelik oluyor, kilitleme işlemi yapıldığı an çalışmaya başlanabilir olur..ortamı hazır hale getiririz; izole, havalandırma( kapalı alanlarda)..enerjiyi kesme , topraklama( makine bakımlarında)..sonra kititleme yaparız ve levhaları koyarız ve bu alana hiçkimse müdahale edemez
  2. sema cymz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63715
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :)
  3. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    O da yapılmalı ama en önemli demesinden dolayı bence levha değil
  4. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Öncelikli olan değil de en önemli olan sorulmuş. Burada şöyle bir düşünce ile yaklaşım olmalıdır. Tesisat ve ekipman uygun şekilde topraklandığı halde, diğer şıklardaki ifadelerdeki gereklerden biri olmasa bile çalışanlar elektrik akımına kapılmaktan kurtulabilir. Diğer şıklardaki önlemler tek başlarına veya üçü bir arada bile sağlansa çarpılma riskini bertaraf edemezler. Bu nedenle bakım ve onarım işlerinde en önemli önlem, tesisat veya ekipmanın uygun şekilde topraklanmasıdır.

A) Uyarı levhalarının asılması
    B) Tesisat ve ana şalterinin kilitlenmesi
    C) Bakım ve onarımın mesleki ehliyete sahip elemanlarca yapılması
    D) Tesisat veya ekipmanın uygun şekilde topraklanması
  5. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

ben de bunu söylemeye çalışıyordum fakat dilimi toparlayamadım..çok temiz mantık evet
  6. sema cymz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63715
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2. sorunun yaniti b degilmi?
  7. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

operatör yalnız kişi, işaretçi yalnız, işaret eşsiz..göz göze ses sese yalnızlık bozulur..el ve ışık bakışı bulandırır..b şıkkı
  8. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Göz göze, ses sese yalnızlık bozulur.... Tuttum bunu ;)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Aralık 2013 ---
    Aynı soruda en önemlisi yerine ilk yapılması gereken diye sorsaydı cevap ne olurdu?
  9. sema cymz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63715
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B
  10. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İzninizle yalın bir şekilde anlatayım.:) Aynı duyu organına hitap eden işaret çiftleri bir arada kullanılmaz. Doğaldır ki birbirlerinin tam algılanmasına engel teşkil ederler ve karıştırılabilirler. Işıklı işaret ve el işareti her ikisi de göze hitap eden işaretlerdendir. Bu nedenle bir arada kullanılması uygun değildir.
  11. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Petrol kule sondaj yangınlarında kullanılan en etkin söndürücü madde hangisidir?
    A) köpük
    B) kuru kimyevi toz
    C) halo karbonlar
    D) nitrogliserin
    Arkadaşlar bu sorunun cevabı var ama anlamadım neden o. Hangisi diyosunuz?
  12. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Göz göze ses sese yalnızlık bozulur daha akılda kalıcı bence ;)
  13. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    d
  14. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

menot bey..size itimadım gerçekten büyük aylardır zihnimin karmaşalarını delillerle dengeler oldunuz..yalnız benim kafam yine karıştı yardımcı olur musunuz

ultraviole ışınları: gözde kum hissine benzer gıcıklık yapar mı, yoksa bu gıcıklığı infrared ler mi yapar
  15. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    nitrogliserin elektrik akımıyla patlatılır ve patlamasıyla oluşan basınç yangını söndürüyormuş
  16. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ezberim D diyor ama mantığını bilmiyorum. Sanırım buna benzer başka sorularda dinamit cevabı da çıkıyordu
  17. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

patlayıcı özelliğinden dolayı nitrogliserin söndürücüsü en etkinidir..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Aralık 2013 ---

sanırım en etkisizi sorsa halo karbon derdim çünkü aralarında en temizi elektiriği en iyi iletmeyen o
  18. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sizin itimat ettiğiniz diğer bir isim Dr. Mahmut Yaman; sınav kampı videosunda ultraviyole ve kızılötesi ışınların göze verdiği zararlar ile ilgili geçmiş yıllara ait bir soruda cevabın yanlış olduğunu söylemiştir. Bakanlık, cevabı yanlış olduğu haliyle kabul etmiştir. Onun verdiği bilgiye göre; "Morötesi ışınlar kansere yol açar, kızılötesi ışınlar ise katarakta yol açar." Kendisi, o sorudaki cevapta katarakta yol açan ışınların morötesi ışınlar olarak kabul edildiğini iletmiştir.
  19. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

olur mu ya:)..mahmut yamanla aram yok pek şu sıralar..katarakt a sebep olanın ifrared olduğunu kabul etti
  20. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Petrolü görünce köpük diye atladım. İlk defa bu tarz soruyla karşılaştım.teşekkürler nitrogliserinin bu özelliğini bilmiyodum.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.