1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 aralık 2013 sınavı için soru - cevap tartışmaları / bilemediğiniz sorular /abc

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 25 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik

şimdi petrolü kuleyi söndürmek için en kısa çözüm yıkmak dağıtmak ve havayı kapatmak..çöküntünün oluşabilmesi için elektriklenme kıvılcım oluşması gerekir..nitrogriselin bu konuda çok etkili..devamında köpük de elektrik aktarımını sağlar kk toz az bişi..fakat halo karbon elektriği iletmediğinden dolayı etkisiz kalır
  2. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Benimde bir kaynakta gözüme çarpmış.. Herşeye yetişmemiz mümkün değil birazda şansa kalıyor heraldi..
  3. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

gördüğünü yaşadığını unutmayacan..gerekirse takıntı yapacan:)
  4. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Aynen öyle. Çok soru çözmek lazım.
  5. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

hayır..takıntıyı elinizdekilere yapın göremediklerinize deil..belirli soruları seçin o soruların şıkları üzerinden yönetmeliğe ve esaslarına bakıp değinin ve yudumlayın..olay biter
  6. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Takıntıya gerek yok hele bu bakanlıkla çalışıcaksan kabullenmeyi de öğrenicen :)
  7. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

kabullenmek demek sahip olduklarına takmak demek..takmazsan kabullenmek isteyemessin ve kabullenemezsin..onun için takıntı mühim:)
  8. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Soru sizin söylediğiniz gibi sorulsaydı (C) şıkkını koyacak bir sıra bulamazdık. :) A, B ve D şıkları bakım ve onarım faaliyetlerinin bir aşaması olacak nitelikteler. Ancak (C) şıkkı bir aşama değil, genel bir gereklilik olarak düşünülebilir. Dolayısıyla soru sıkıntılı olurdu.

A) Uyarı levhalarının asılması
    B) Tesisat ve ana şalterinin kilitlenmesi
    C) Bakım ve onarımın mesleki ehliyete sahip elemanlarca yapılması
    D) Tesisat veya ekipmanın uygun şekilde topraklanması
  9. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Elimdeki yönetmelikleri iyi okudum sanıyorum ama soruları görünce tekrar onlara dönüyorum. Neyse böyle böyle yönetmeliklere takmış oluyorum. Sınava kadar hakim olurum heralde.
  10. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Aşağıdakilerden hangisinde risk değerlendirmesinin yeniden tekrarlanmasına gerek yoktur?
    A) iş kazası veya meslek hastalığı olduğunda
    B) kullanılan makine, ekipman ve donanımda herhangi bir değişiklik yoksa
    C) üretim metodu değiştiğinde
    D) forklift kullanan çalışanın yerine işe yeni bir çalışan alındığında
  11. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    aynı
    MADDE 16 – (1) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.

şu şekilde düşünün..sınava girince de aynı şunu düşünün bütün sorular için...(kaynak-ortam- kişi) mantığı hep aklınızda olsun

biyolojik etmenlerle çalışmaya başlamadan önce, amaç çalışmak (kaynağa müdahale )öncesi

işin devamı süresince belli aralıklarla( ortam )genel bakış

ve sağlık gözetimleri (kişiye yönelik)
  12. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yangın söndürme cihazlarının 1) periyodik kontrolleri 2) tüplerin boşaltılıp yeniden doldurulması basınç testleri ne sıklıkla yapılır?
  13. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    a- titreşime maruziyetin daha az olduğu başka çalışma yöntemlerinin seçilmesi,

b- İş ekipmanını doğru ve güvenli bir şekilde kullanmaları için çalışanlara gerekli bilgi ve eğitimin verilmesi,

c-Maruziyet süresi ve düzeyinin sınırlandırılması,
    d-soğuk çalışma ortamları için işçilere gerekli tulumları giysileri ayarlaması

bunları sıralayalım

kaynağa yönelik:
    a- şıkkı ikame
    ortama yönelik
    b- şıkkı idari önlem
    c- şıkkı idari önlem
    kişiye yönelik
    d- şıkkı kkd
  14. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Periyodik kontroller senede 1 kez. Dördüncü yılın sonunda da içindeki söndürme maddeleri yenilenerek hidrostatik testleri yapılacak.
    Ts ye göre böyle araştırıp bulmuştum maddenin tam halini bulunca yazarım burdan
  15. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  16. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    TS 11602 olduğu aklımda ama heryerde farklı bir bilgi görünce :(
  17. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben de o yönetmeliğe dayanarak neymiş bu ts dedim bu bilgi çıktı bi kaç yerde de karşılaşınca budur dedim.
  18. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

evet..çok doğru..ilaveten basınç testleri 1.5 katı şeklinde hidrolik test yardımıyla 3 yılda bir yapılır
  19. uğur göçer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17619
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    CEVAP d olması lazım. Bunun açıklaması şöyle; Petrol kuyusu yangınları özellikle çok tehlikelidir, çünkü yanan petrol çok yükseklere fışkırabilir. Bu tip yangınların söndürülmesi için, yanan petrol kuyusunun iki yanına 6 metre yüksekliğinde iki direk dikilir ve bunlar asbest bir kemerle birleştirir. Bir makaranın yardımıyla bu kemer üzerinde nitrogliserin kapsülleri yuvarlanır. Kapsüller alevlerin üzerine gelince, aşağı bırakılır ve düşerken elektrik akımıyla patlatılır. Kapsüllerin patlamasıyla oluşan basınç yangını söndürür.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Aralık 2013 ---
    Akaryakıtların özelliklerine ilişkin aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    a) Buhar haline geçmeden yanmazlar.
    b) Özgül ağırlıkları sudan hafittir.
    c) Buhar halde iken havadan ağır ve sağlığa zararlıdır.
    d) Yanmaları için ateşle temas etmeleri gerekir.
  20. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

bursa
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.