1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 aralık 2013 sınavı için soru - cevap tartışmaları / bilemediğiniz sorular /abc

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 25 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik

hayır a şıkkı
  2. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sıralanış şekli derken?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Aralık 2013 ---
    C
    Soru yanlış bence, çünkü sanayi kavramı kalmadı diye biliyorum ben, ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği de kalktı, bu nedenle 16 yaş olayı da kalktı diye biliyorum
    Ben nedense standart içeriğini bulamıyorum. Daha önce de aydınlatma ile ilgili standart içeriğini bulamamıştım, şimdi de bunu bulamıyorum.
  3. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

doldurmamış dolduruyor doldurmuş doldurdum kavramı bulunduğu yaştan bir önceki yaşa mensub olan yaştır..örnek ; bir insan 1984 nisan doğumludur ve şuan 29 yaşını dolduruyor ve nisan ayına kadar 29 u doldurmaya devam edecektir, fakat sorulduğunda tamamlamış olduğu yaş olan" ben 28 yaşındayım" yanıtını vermek zorundadır. 2014 nisan olup 29 yaşını doldurduktan ve 30 yaşından bir gün doldurmaya başladığı anda 29 yaşını tamamlamış olur..( doldurmak ile tamamlamak arasındaki fark, diğer yaş aralığındaki ilk günü doldurmaya başlama zamanı arasındaki 1 günlük zaman farktır)..ve 2014 nisan ayı itibariyle 30 yaşını doldurmaya başlayan insan ta 2015 nisan ayına kadar" ben 30 yaşındayım" demek zorundadır
  4. eniste İSGforum Üyesi

a ile b nin tam olarak farkı nedir acaba?
  5. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    A ve C şıkkı aynı, soru yine yanlış?
  6. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    renkleri sıralayınız
    b) kırmızı -açık mavi - gri gibi gazların sırasına göre dizilimi
  7. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tamam şimdi anladım ;)
  8. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

a) 16 yaşını tamamlamış demek 17 dolduruyor fakat 17 dolup bitene kadar 16 yaşında olmak demektir
    c) 15 yaşını tamamlamış demek 16 yı dolduruyor fakat 16 dolana kadar 15 yaşında olmak demektir

doldurmamış dolduruyor doldurmuş doldurdum kavramı bulunduğu yaştan bir önceki yaşa mensub olan yaştır..örnek ; bir insan 1984 nisan doğumludur ve şuan 29 yaşını dolduruyor ve nisan ayına kadar 29 u doldurmaya devam edecektir, fakat sorulduğunda tamamlamış olduğu yaş olan" ben 28 yaşındayım" yanıtını vermek zorundadır. 2014 nisan olup 29 yaşını doldurduktan ve 30 yaşından bir gün doldurmaya başladığı anda 29 yaşını tamamlamış olur..( doldurmak ile tamamlamak arasındaki fark, diğer yaş aralığındaki ilk günü doldurmaya başlama zamanı arasındaki 1 günlük zaman farktır)..ve 2014 nisan ayı itibariyle 30 yaşını doldurmaya başlayan insan ta 2015 nisan ayına kadar" ben 29 yaşındayım" demek zorundadır
  9. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kafam bunalmış benim :) a ve b şıkkı aynı yazılmış ama yanlış cevaplar zaten. Sanayi kavramı için ve ağır tehlikeli işler yönetmeliği kalkmadı mı?
  10. sema cymz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63715
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ayni is yerinde calisan cesitli motorlu arabalar ayni ses tonu kullanmak zorunda dimi? (klakson can ve zil sesi)
  11. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

ağır ve tehlikeli işle bi bağlantısı yok....insan çocuk bir işte çalışamaz mı..tabi ki çalışabilir ve şartnameleri var..şudur..16 yaşından itibaren ağır işlerde( örnek: sanayi işyerleri) ve gece hiç bir şekilde 18 yaşından küçükler hiçbir işte çalışamazlar

aynı tabi..pist sirk olmasına gerek yok
  12. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yangın tüpleri periyodik kontrolü?
    Yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrolü?
    Yangın tüplerinin hidrostatik kontrolü?
    Yangın tüpünün malzemesinin kontrolü?
  13. sema cymz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63715
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :)))
  14. uğur göçer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17619
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tehlikeli kimyasal maddelerle yapılan çalışmalarda risk değerlendirilmesi en az kaç yılda bir
    yenilenmelidir?
  15. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    B
    bence farklı tonda olsun ama sanırım yönetmeliğe göre aynı olmak zorunda
  16. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    değişmemişse 5 yıl..umarım 2 4 6 yı kapsamıyordur..gerçi kapsamaz kimyasalın ne derece tehlikeli ne derece hassas olduğunu bilemiyoruz..bazan çok tehlikeli sınıf koşullarına uyuyor bazan tehlikeye iniyor..fakat standardı 5 yıl ..örnek: kozmetikle alakalı fabrikalarda, güzellik salonlarında( bayan kuaförlerinde) 4 yıl..tehlikeli sınıf
  17. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    2
  18. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

şimdi öğle vakti yemek molası sireni çalar 2 dk, acil durum alarmı öter o öter farklı bir bom sireni gelir, neyin nereden hangi sese ait olduğu karışmamalı, zaten piyasa karışık saha da bir de araçların sesleri çeşitlerine göre farklı olursa gelen araç mıdır yangın alar mıdır yoksa mide mi sızlıyor anlayamayız
  19. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yangın söndürme cihazları periyodik kontrol senede 1
    Hidrostatik kontrolü 4 . Yılın sonunda.
    Bunun dayanağını konuşmuştuk forumda bi kaç sayfa öncesi sanırım.iş ekipmanlarında bahsedilen standartta bu şekilde yazıyor.
  20. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Fatma hanımdan da soru bekliyoruz, yokluğunu hissediyoruz.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.