1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 aralık 2013 sınavı için soru - cevap tartışmaları / bilemediğiniz sorular /abc

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 25 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik

neden beğenmediniz
  2. sema cymz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63715
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    begendim yaa o ysnlidlikla olmus:))
  3. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

aslında birazcık faolum oldu hoşunuza zıt gitmiş olabilirdi kabullenmiştim içimden ama..gülelim bari:)
  4. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    An
    Antrakozis e sadece kömür tozu neden olmuyor mu
  5. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    arkadaşlar... Fenni Nezaretçi ve Teknik nezaretçi aynı kişidir...
    Daha doğrusu 2004 yılına kadar Fenni Nezaretçi olarak görevlendirilen kişi ( maden Mühendisi) , 2004 yılında Maden Kanunundaki değişiklikle Teknik Nezaretçi diye isimlendirilmeye başlandı.
    yani tam 9 yıldır Fenni Nezaretçi diye bir insan yok ortada :)

3213 sayılı Maden kanunu
    Teknik nezaret
    Madde 31.- Maden üretimi, bir maden mühendisi nezaretinde yapılır. Maden mühendisinin daimî olarak istihdam edileceği işletme büyüklüğü ile istihdam usul ve esasları Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.
    İşletmede istihdam edilen maden mühendisi 4857 sayılı İş Kanununun 82 nci maddesinde belirtilen iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik elemanların üstlendiği görev ve sorumluluğu da yerine getirir.

Maden mühendisi istihdamı veya nezareti gerçekleşmeden üretim yapılması halinde ruhsat teminatı irad kaydedilerek faaliyet durdurulur. Maden mühendisi istihdamı/nezareti sağlanması ve teminatın yenilenmesi ile faaliyete izin verilir.

Daha sonra 10/06/2010 tarihli 5995 sayılı kanun değişikliği ile Teknik Nezaretçinin dışında, Daimi Nezaretçi ve Teknik Eleman kavramları getirildi.
    “Maden işletme faaliyetleri, maden mühendisi nezaretinde yapılır. Yeraltı üretim yöntemiyle çalışan işletmeler ile en az onbeş işçi çalıştıran açık işletmeler asgari bir maden mühendisini daimi olarak istihdam etmek zorundadır. Teknik ve daimi nezaretçinin görev, yetki, sorumlulukları, atanma usul ve esasları, vardiyalı çalışan işletmelerde işletmenin büyüklüğü ve niteliği esas alınarak her vardiyada zorunlu olarak istihdam edilecek maden mühendisi ile ruhsat sahasında görevlendirilecek teknik elemanların çalışma usul ve esasları Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.
    İşletmede daimi istihdam edilen maden mühendisi, kanun ve yönetmeliklerle belirlenen şartları taşıması kaydıyla22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 81 inci maddesinde belirtilen iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik elemanların üstlendiği görev ve sorumluluğu da yerine getirir.”
    sözün özeti
    Teknik Nezaretçi( Maden Mühendisi) sürekli maden işletmesinde bulunmak zorunda değildir. En az 15 günde bir ocağa gitmek zorundadır. Ocakta incelemesinde İş güvenliği ve mevzuatla ilgili gördüğü eksiklikleri teknik nezaret defterine yazar. İşveren de bunları yapmak zorundadır.
    Daimi Nezaretçi ise sürekli olarak ocakta bulunan kişidir ve maden Mühendisidir.
    Vardiyalı işletmelerde her vardiyada en az bir teknik Eleman bulunmalıdır. Teknik eleman Maden, Jeoloji ve ya Jeofizik mühendisi olabilir..
    Bu kadarlık genel bilgi yeterlidir.
    Bunların görev yetki ve sorumlulukları ile ilgili daha kapsamlı bilgi için Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliğini inceleyebilirsiniz. ( Resmi Gazete Tarihi: 06.11.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27751)
  6. sema cymz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63715
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    su ilo sozlesmelerini nasil calisiyosunuz??cok ksrmasik :((( calismadim ben iloya .nasil yapsam bilemedim :((
  7. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

onun tüyolarına çalışalım ben de bakıyım yarın şifrelerini aktaracağım
  8. sema cymz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63715
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    cok iyi olur bianegro bey:)
  9. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

ilaveten teknik nezaretçi; en az 15 günde bir ocağın işçi çalıştırılan yerlerini denetlemek, noterce onaylı teknik nezaretçi rapor defterine öngöreceği önerileri tavsiyeleri önlemleri yazıp imzalamak zorundadır ve.."işveren" denetimin yapılmamasından, önerilerin ve önlemlerin yerine getirilmemesinden sorumldur
  10. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    SORU 2: Aşağıda belirtilenlerden hangisi binaların yangından korunması hakkında
    yönetmelik hükümlerine göre doğru değildir?
    A) Kazan dairesi, binanın diğer kısımlarından, yangına en az 90 dakika dayanıklı
    bölmelerle ayrılmış olarak merkezi bir yerde ve bütün hâlinde bulunur.
    B) Kazan dairelerinde duman bacalarına ilave olarak temiz ve kirli hava bacaları
    yaptırılması şarttır
    C) Kazan dairesi kapısının, kaçış merdivenine veya genel kullanım merdivenlerine
    direkt olarak açılmaması ve mutlaka bir güvenlik holüne açılması gerekir.
    D) Kazan dairesinde en az 1 adet 6 kg’lık çok maksatlı kuru kimyevi tozlu yangın
    söndürme cihazı ve büyük kazan dairelerinde en az 1 adet yangın dolabı

bulundurulur.
  11. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    7) Binalarda bulunan yangın dolaplarının ve hortum makara sistemlerinin TS EN 671-3 standardında belirtilen periyodik bakımlarının, bina sahibi, yönetici veya sorumlu bina yetkilisi tarafından yaptırılması mecburidir.
  12. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    C
  13. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Cevap a. 120 dk olmalı
  14. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    C mi?
  15. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kazan daireleri
    MADDE 54- (1) Kazan dairelerinin ilgili Türk Standartlarına uygun olması şarttır.
    (2) Kazan dairesi, binanın diğer kısımlarından, yangına en az 120 dakika dayanıklı bölmelerle ayrılmış olarak merkezi bir yerde ve bütün hâlinde bulunur. Bina dilatasyonu, kazan dairesinden geçemez.
    (3) Kazan dairelerinde duman bacalarına ilave olarak temiz ve kirli hava bacaları yaptırılması şarttır.
    (4) (Değişik: 10/8/2009-2009/15316 K.) Kazan dairesi kapısının, kaçış merdivenine veya genel kullanım merdivenlerine doğrudan açılmaması ve mutlaka bir ortak hol veya koridora açılması gerekir.
    (5) Isıl kapasiteleri 50 kW-350 kW arasında olan kazan dairelerinde en az bir kapı, döşeme alanı 100 m2’nin üzerindeki veya ısıl kapasitesi 350 kW’ın üzerindeki kazan dairelerinde en az 2 çıkış kapısı olur. Çıkış kapılarının olabildiği kadar biribirinin ters yönünde yerleştirilmesi, yangına en az 90 dakika dayanıklı, duman sızdırmaz ve kendiliğinden kapanabilecek özellikte olması gerekir.

(8) Kazan dairesinde en az 1 adet 6 kg’lık çok maksatlı kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazı ve büyük kazan dairelerinde en az 1 adet yangın dolabı bulundurulur.
  16. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Açıkcası ben maden yönetmeliğinde teknik nezaretçi, nezaretçi vb terime rastlamamıştım. Aklıma yazmıştım, madende sorumlu kişi var. Sotumlu kişi şıklarda olmafığı için mecburen yetkili kişi dedim
  17. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu kadar ayrıntılı sorarlar mı diye sorcam ama herşey beklenir heralde. Geçen hafta kursun denemesinde postalar halinde çalışma yönetmeliğinden soru geldi. Öyle bi yönetmelikten haberim bile yoktu o zaman:)
  18. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

evet..fakat teknik nezaretçi tanımı ve görevi bence bilinsin ya gelirse sınavda
  19. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bence gelemez çünkü yönetmelikte hiç yazmıyor
  20. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

zor birşey deil..binalar yönetmeliğinden insaf 2 adet soru gelebilir..okadar acil durum kaçış planları kapılar mapılar yangısal önlemler bunlar önemlidir fakat şu kazan maddesi de önemli..kanımsa gelebilir, okuyun unutmayın bitti
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.