1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 aralık 2013 sınavı için soru - cevap tartışmaları / bilemediğiniz sorular /abc

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 25 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tuncay bey 6 ay değilmiydi? ayrıca neye göre 3 ay tüzüğe mi yönetmeliğe göremi
  2. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    özürdilerim ben yanlış yazdım..Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliğine göre 6 AY...
  3. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,

Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği 8. maddede ilgili kısım yukarıdaki şekildedir. İşveren, mümkünse yükün ağırlığı konusunda çalışanı bilgilendirir. Oysa soruda kesin verilerle bilgilendirmekle yükümlü olmaktan söz ediliyor.

İşveren, mümkünse yükün ağırlığı ile ilgili çalışanları bilgilendirir. Mümkün değilse, kesin verilerle çalışanlara yükün ağırlığını bildirmekle yükümlü değildir.
  4. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Seyfi Bey, yer üstü işletmesinde elle yük taşıyan
    bir çalışana, ergonomik açıdan sırasıyla
    çok riskliden az riskliye doğru yukarıdaki taşıma
    duruşunda hangi rakamları söylemelidir?
    A) 4-3-7-8 B) 2-1-6-9
    C) 9-5-2-4 D) 2-3-9-5

A KITAPCIGI AGUSTOS 2013 A GURUBU sorusunu ınceyıyerek acıklama yapacak bana yardım edebılcek arkadas varmı acaba şimdiden teşekkür ederim...
  5. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sorunun cevabı A şıkkı vermiş fakat yönetmelik notlarında işveren yükümlülükleri arasında yük ağırlığı geçiyor ve bu soru sınavda çıkmış ! işin içindne çıkamadım işin enteresan tarafı diğer BCD şıkalrıda yükümlülük arasında yardım edin lütfen

Güven Bey’in çalıştığı işyerinde Elle Taşıma
    İşleri Yönetmeliği`ne göre işveren, çalışanlara
    aşağıdakilerden hangisi hakkında kesin verilerle
    bilgilendirmekle yükümlü değildir?
    A) Yükün ağırlığı
    B) Yükle ilgili genel bilgiler
    C) Yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı
    D) Yüklerin yanlış taşınması hâlinde ortaya çıkabilecek
    riskler
  6. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu iki sorunun çözümünü daha önce forumda yazmıştım.
    http://www.isgforum.net/threads/sınavlarda-çıkan-hesaplamalı-sorular.8584/#post-58500
    Tekrar yazayım.

1.soru) Gönderilecek temiz hava miktarının %0,8 'inin 0,05 m3/sn 'yi geçmemesi isteniyor. Yani;

Temiz hava miktarı x %0,8 = 0,05 m3/sn

Temiz hava miktarı = 0,05 / %0,8 = 0,05 x 100 / 0,8 = 6,25 m3/sn

2.soru) Toz miktarı= 2,4 gr/dk = 2,4 x 1000 mg /60 sn =40 mg/sn

40 mg/sn tozu, 5 mg/m3 ile sınırlamak için 40 / 5 = 8 m3/sn temiz havaya ihtiyaç olacaktır. Böylece her gönderdiğiniz 8m3/sn temiz havaya 5 mg/m3 toz düşecektir.
  7. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Adamların yakaladıkları püf noktaya bak mümkünse dediği için kesin veri olmuyor ama diğer saydıkalrınız kesin veri =) ince nokta vay be :D tşk ederim cevabınız için bu arada
  8. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    I- Yükün kaldırılması
    II- Yükün iletilmesi, çekilmesi veya hareket
    ettirilmesi
    III- Yükün bir yerden başka bir yere taşınması
    IV- Yükü taşıyana fiziki olarak destek olunması
    İşçi tarafından yapılan yukarıdaki işlerden
    hangileri “elle taşıma” tanımına dahildir?
    A) Yalnız III B) I ve III

C) II ve III D)I, II, III ve IV

Elle taşıma yönetmeliğinde yükü kaldırma , indirme ,itme ,çekme ,taşıma, hareket ettirme olarak ifade edilmiş ve bir ve birden fazla demiş.

yükü taşıyana fiziki olarak destek olunması diye bir ibare göremedim yoksa benmi kaçırdım cevap hepsi demiş:(
  9. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Sorunun dışında birde kadın ve erkeklerde minimum maximum elle taşıma ağırlığı yerden kaldırma maximum yüksekliği en ağır ve en hafif yüklerin dışındaki yükler vucudun hangi bölüm aralıklarında taşınır bu konuda bilgisi olan sayısal verileri yazabilirmi rica etsem
  10. yönetmelik bir veya daha fazla kişinin bir yükü kaldırması,,çekmesi,,,,,,, diye devam ediyor bu yüzden cevap hepsi
  11. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  12. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar bu elle taşıma yönetmeliğine ait sayısal veriler mesela ;
    Kadın ve erkeklerde minimum maximum elle taşıma ağırlığı, yerden kaldırma maximum yüksekliği , en ağır ve en hafif yüklerin dışındaki yükler vucudun hangi bölüm aralıklarında taşınır bu konuda bilgisi olan sayısal verileri yazabilirmi rica etsem​
  13. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Aşağıdakilerden hangisi elle taşıma işi değildir?
    A) Yükün işçi tarafından elle ve beden gücü kullanılarak kaldırılması​
    B) Yükün birden fazla kişi tarafından başka bir yere götürülmesi​
    C) Yükün mekanik bir araç yardımıyla taşınması​

D) Yükün konveyörler vasıtasıyla taşınması​

CEVAP : D​

Aşağıdakilerden hangisi elle taşıma işi değildir?
    A) Yükün işçi tarafından elle ve beden gücü kullanılarak​
    kaldırılması​
    B) Yükün birden fazla kişi tarafından başka bir​
    yere götürülmesi​
    C) Yükün mekanik bir araç yardımıyla taşınması​

D) Yükün çekilerek taşınması​

CEVAP C​

Bu İki sorudaki TEZATLIĞI nasıl çözebiliriz?

14. meb teki soru hazırlayanları değiştirerek çözebilirsiniz :)
  15. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Elle taşıma işi; bir veya daha fazla çalışanın bir yükü kaldırması, indirmesi, itmesi, çekmesi, taşıması veya hareket ettirmesi gibi işler esnasında, işin niteliği veya uygun olmayan ergonomik koşullar nedeniyle özellikle bel veya sırtının incinmesiyle sonuçlanabilecek riskleri kapsayan nakletme veya destekleme işlerini ifade eder.

1. Yükün özellikleri
    Yük;
    - Çok ağır veya çok büyükse,
    - Kaba veya kavranılması zorsa,
    - Dengesiz veya içindekiler yer değiştiriyorsa,
    - Vücuttan uzakta tutulmasını veya vücudun eğilmesini veya bükülmesini gerektiren bir konumdaysa,
    - Özellikle bir çarpma halinde yaralanmaya neden olabilecek yoğunluk ve şekildeyse,
    elle taşınması, bilhassa sırt ve bel incinmesi riskine neden olabilir.

2. Fiziksel güç gereksinimi
    İş;
    - Çok yorucu ise,
    - Sadece vücudun bükülmesi ile yapılabiliyorsa,
    - Yükün ani hareketi ile sonuçlanıyorsa,
    - Vücut dengesiz bir pozisyonda iken yapılıyorsa,
    bedenen çalışma şekli ve harcanan güç, bilhassa sırt ve bel incinmesi riskine neden olabilir.

3. Çalışma ortamının özellikleri
    - Çalışılan yer, işi yapmak için yeterli genişlik ve yükseklikte değil ise,
    - Zeminin düz olmamasından kaynaklanan düşme veya kayma tehlikesi varsa,
    - Çalışma ortam ve şartları, çalışanların yükleri güvenli bir yükseklikte veya uygun bir vücut pozisyonunda taşımasına uygun değil ise,
    - İşyeri tabanında veya çalışılan zeminlerde yüklerin indirilip kaldırılmasını gerektiren seviye farkı varsa,
    - Zemin veya üzerinde durulan yer dengesiz ise,
    - Sıcaklık, nem veya havalandırma uygun değil ise,
    bilhassa sırt ve bel incinmesi riskini artırabilir.

4. İşin gerekleri
    Aşağıda belirtilen çalışma şekillerinden bir veya birden fazlasını gerektiren işler bilhassa sırt ve bel incinmesi riskine neden olabilir.
    - Özellikle vücudun belden dönmesini gerektiren aşırı sık veya aşırı uzun süreli bedensel çalışmalar,
    - Yetersiz ara ve dinlenme süresi,
    - Aşırı kaldırma, indirme veya taşıma mesafeleri,
    - İşin gerektirdiği, çalışan tarafından değiştirilemeyen çalışma temposu.
  16. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

şimdi birisi 2010 birisi 2013 sorusu =)doğrusu ne acaba :D ben çıkamadım bu işin içinden ya böyle bi soru sorulursa hangisini doğru kabul edeceğiz: :D
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Kasım 2013 ---

bu sorunun net cevabını öğrenmem lazım ya mekanik araç elle taşımaya giriyormu girmiyormu
  17. sorular üzerinden çalışmayın bence yönetmelikleri okuyup iyice özümseyin sonuçta bu sizin işiniz olacak,yönetmelik harici hareket etmeyin ve cevaplarınızı bu yönde verin,yönetmeliğe aykırı her soru iptale gidiyor zaten ,soru cevap çalışırsanız yanılırsınız çünkü 2010 dan bugüne değişen bir çok veri var
  18. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yeni güncel yönetmelikleri okudukdan sonra çözüyorum ve tekrar guncel mevzuattakı bılgıyle tutuyormu cevap kıyaslıyorum bu soruları, evet katılıyorum zaten değişen bilgileri eliyorum. Çıkan sorulardan mesela eskiden 20 yıl saklanan saglık gozetım kayıtlarının 15 yılla guncellenmesı gıbı vs vs... Fakat şöyle bir durum var bu bahsettiğim soru çok güncel 2013 -2010-2005 de çıkmış =) en son 2013 Ekim sorusu birisi hatda yani çok güncel :D
  19. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    2013 ekim?? de hangi sınavda
  20. feridun polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    88787
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    emziren kadınlar için gece çalışmama süresi 1 yıl olacak. daha önce 6 aydı.sitede dağıtılan kısa cevaplarda 6ay olarak yer almış. yanlış biliyorsam ltfn düzeltrmsnz?

kaynak aşağıdaki 2 yönetmelik

16 Ağustos 2013 CUMA
    Resmî Gazete
    Sayı : 28737​
    YÖNETMELİK
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
    GEBE VEYA EMZİREN KADINLARIN ÇALIŞTIRILMA ŞARTLARIYLA
    EMZİRME ODALARI VE ÇOCUK BAKIM YURTLARINA
    DAİR YÖNETMELİK

24 Temmuz 2013 ÇARŞAMBA
    Resmî Gazete
    Sayı : 28717​