1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 aralık 2013 sınavına nasıl hazırlanmalı ? mevzuatta nelerden sorumluyuz ?

Konusu 'Sınav Hazırlık Klavuz ve Rehberi' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 9 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Murat Çelikel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bende öyle düşünüyorum bir kaç tane yeni yönetmelik yayınlandı maden le ilgili vs ... onlar eklenir
  2. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aslında eksikler var ama ağustosla kasım arasında çok büyük uçurum bilgiler yok...zaten eksikleri de sınav zamanı yaklaştığında özellikle muhammed ali bey ve diğerlerinin yardımıyla kasım sınavı özet bilgileri oluşturulur ama buradaki bilgiler bence işin yüzde 60 ı 70ini kapsıyor...
  3. Murat Çelikel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet bencede ...ağustosla yeni yapılan yönetmelikler hariç çok uçurum olcağını tahmin etmiyorum ben bizim kursun hocasına sordum hocanın dediğini aynen aktarıyorum :"Tüzük' den gelen sorular iptal edildi.
    Bu sınavda tüzükten sormayacaklar.
    Ders notlarına bak. Ayrıca www.isggm.gov.tr adresinden mevzuat a gir. 10 Ekimden itibaren her gün 1 yönetmelik oku.
    2010'dan beri çıkan sorulara bak.
    Yeterli olacak.
    Kolay gelsin."
  4. Mehmet Ali Yıldırım2327 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    internette dolaşan 500 maddelik hap bilgiler var.bunlar yönetmeliğin özeti mi,bilginiz var mı,hepsini ezberlesem kaç alırım acaba:D
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    hap bilgiyle filan olacak iş değil. Önce ders notları, sonra çıkmış tüm sorular C-B ve İşyeri hekimi.. sonra yönetmelik çalışılacak.
  6. orkun kocabıyk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    özet olan yönetmelik eski yönetmeliklere göre özetlenmiş heralde biyolojik etkilere maruziyetteki madde 13 kayıtların saklnma süresi 15 yıl oldu notklardan calışan arkadaşlar varsa düzelmeleri söyliyebilirlerse iyi olur.
  7. açelya yeldan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kanserojen ve mutojen etkilere maruz kalindiginda 40 yil diger hersey 15 yil saklanmali diye daha bugun derste gorduk
  8. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tabi güncellenmiş şeyler olabilir onalrı da burdan yazacağız hep beraber...
  9. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar yardımınız gerekiyor Kimyasallarla ilgili yönetmeliğe çalışırken bir sürü Tehlikeli Kimyasallar var Bu kimyasalların hangilerinin TWA M KÜP VE PPM değerlerini ezberlememiz gerekiyor. Birde hangi kimyasalların özelliklerini bilmemiz gerekiyor sadece bu konuda elidne notu olan varsa gönderebilir mi istediğim şey tehlikeli kimyasallardan önemli olanları mesela amonyak hcl co2 co gibi özellikleri ve değerleri gibi...

?
  10. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hap bilgilerle hapı yutarsın :)
    ama kanun ve yönetmeliklerin hepsini bir kere okusanız bile bence daha faydalı olur, birde bu bilgilerin doğruluğundan emin olamazsın, hatta hocalar bile yanlış anlatıyor çoğu konuyu, en güzeli yönetmelikleri okuyup esas kaynağından öğrenmek, üstelik bu işi yapacaksan hangi konu hangi mevzuattaydı diye bilgide edinmek zorundasın zaten, kafana bir şey takıldığında bakacağın yeri bilmek lazım
  11. Murat Çelikel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet hap bilgi olmaz ..yönetmelik okumalıyız
  12. Mehmet Ali Yıldırım2327 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ders çalışmaya nereden başlayacaklarının bilemeynlerden biriydim kendi yntemim ile ders çalışıorum sizede tavsiye ederim.
    1-konu ve yönetmelikleri aynı anda çalışın.(özellikle çıkmış soruların olduğu yerlere önem vererek)
    2-konu ile ilgili tüm soruları çözün(gözden kaçırdığınız yerleri görürsünüz)
    3-kanunları sona bırakın...
    tabii bu yöntemi yaparken göreceksniz hangi konularda yönetmelik ağırlıklı soru gelmiş hangisinde teknik ağırlıklı,mesela
    risk yönetimi yönetmeliğini noktasına kadar ezberlemek gerek ama elektirk konusu daha çok teknik ile olduğunu görürsünüz...
    şimdiden başarılar.(bu arada sınav için 1 bile ay çok fazla süre yaklaşık 2 ay varken iyi değerlendirin)...
  13. Yüksel Karabulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Temel Hukuk,4857,6331 ve son çıkan yönetmelikleri "adı gibi bilen" ve birazda mesleki bilgisini ortaya koyan her arkadaşlarımın önümüzdeki sınavda 80-90 dan aşağı almayacaklarını düşünüyorum.İş Güvenliği Tüzüğünün yürürlükten kalkması bir karmaşa gibi görünsede aslında bir avantaj bence (Bir sürü basmakalıp bilgi ve ezberden kurtulduk.) Bir düşünün! Sınavı kazanıp İSG uzmanı olduğunuzu varsayalım.Şu an işe nerden başlayacağınızı ve neler yapmanız gerektiğini biliyorsanız,işi yürütebilecek özgüven hissiniz varsa bu sınavı rahat kazanırsınız.Telaş yapmayın boşuna,sorular uzaydan gelmeyecek,istedikleri kadar kassınlar.Yönetmelikleri okuyun kanunları bilin önünüzde duramazlar... ÖZET : sağda solda sürekli kaynak ve umut aramak yerine oturun hakkını vererek ve iyice konsantre olarak 'mesleği öğrenmek amaçlı' (ezberlemeden) günde en az (yorumumun başında adı geçen konulara) 5 saat ÇALIŞIN... Unutmayın! Kazanıp kazanmamanız sizin elinizde..Saygılarımla...
  14. Murat Çelikel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    aynen doğru ben bol bol yönetmelik ve 4857 ve 6331 i okuyacam ..tabi 155 ve 161 ilo da okunması ve ezberlenmeli ...
  15. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bakın özellikle eski sınavları çözdüğümde 2 şey gözüme çarptı ve bunlara dikkat etmenizi istiyorum...1) mesela ekim 2012 de b sınıfı için sorulan bir soru mayıs 2013 sınavında c sınıfında sorulabiliyor bu yüzden bi kere 2005-2013 arası c-b-a-işyeri hekimi sınavlarını çözün sorular aklınızda kalır..2)özellikle yönetmeliğin genelde ilk sayfasında olan "tanımlar" bölümünü iyi ezberleyin soruların çok rahat sorulduğu bir bölüm orası.bu 2 kritere dikkat edin...
  16. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hocam bence 2005 e kadar geriye gitmeye gerek yok çünkü mevzuatlar 2005 den 2013 e kadar çok rakamsal ifade ve yanıtlar değişti sizi aldatabilir ve kafanızı karıştırabilir düşüncesindeyim şuna biz 2010-2013 desek daha iyi olur düşüncesindeyim. Saygılar
  17. Melih Şendoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31757
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hap bilgiyle falan olacak iş değil, ben ders 2 den başlayıp çalışıyorum arkadaşlar, önce konuyu çalışıyorum ardından konuyla ilgili soru çözüyorum, yönetmelik çalışın . 18 ağustos sınavında 78 puan aldım . Herkes nasıl aldın falan dedi ama o kadar büyütülecek birşey yok,sadece yönetmelikleri çok iyi çalıştım , hatta yazarak ve ezberleyerek . Tekrar ederek. Şimdi B ye hazırlanıyorum . Detay çalışıyorum şimdi daha da ,işimiz biraz da zor ama imkansız falan da değil.
  18. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar melih bey ben şimdi baktımda mevzuat kütüphanesinde yönetmelik olarak 32 adet yönetmelik yer almış toplamda ssınavda sorumlu olduğumuz kac yonetmelık var tam sayısı nedır öğrenebilirmiyiz? birde her yonetmelık yazıp ezberleyince dıger yonetmelık geçerken oncekı yönetmeliği unutuyorum tekrar ettıgımde ıse ılk okuduğun performansı alamıyorum nasıl bır yol onerırsınız bu konuda?
  19. Melih Şendoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31757
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yönetmeliği baştan aşağıya bir kez okuyun ve de okurken önemli yerlerini altını çizin , boyalı kalem ile boyayın . İyice okuduktan sonra yazarak tekrar edin . Akılda çok iyi kalıyor . Tüm yönetmelikleri böyle çalıştım , elbet ki madde madde çalışığ ezberleyecek birşey yok , zaten aşağı yukarı üniversite bitirmiş insanlarız, sınavlara bile çalışırken şurası burası önemli dediğimiz yerler gibi noktalardan soru geliyor zaten , bunu da unutmayalım . Benim yaptığım bu şekilde ve genel olarak akşam çalışıp yatmak gündüz çalışmaktan bana daha fazla yarar sağlıyor,akılda kalıyor.Ve yine diyorum , tekrar edin sürekli , yatmadan önce çıkardığınız notları bir kez okuyun elinizde, öyle uyuyun .
  20. Murat Çelikel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bende öyle çalşıyorum ama hangi yönetmeliklerden sorumluyuz