1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 aralık sınavına hazırlık ve test çözme-sorunu sor cevaplayalım!

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve zeynep şahin tarafından 22 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. zeynep şahin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşlar pestisitler kimyasal mıdır? biyolojik midir? yoksa her iki sınıfa da dahil olanları var mıdır?
 2. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45622
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gediz Madencilik A.Ş
  Elbette ki 1 ay asla yeterli olmaz.Ama Şubatta bir sınav daha var ve ona bile kalan süre yeterli değil özellikle yeni yönetmelikler üzerinde durun.Yönetmelikler +Yangınlar+Yönetim sistemleri+Hukuk(Genel+İş Hukuku)
  özellikle üzerinde durulması gereken konular.Şimdiden kolay gelsin.
 3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Genel anlamıyla pestisit insan kullanımına sunulan gıdalarda istenmeyen hayvan veya bitkileri öldürmek amacıyla kullanılan alet, metot veya kimyasal olarak tanımlanabilir.Pestisitler, insektisitler, fungusitler, herbisitler, nematositler ve rodentisitleri içermekedir.bu bağlamda kimyasal bir risk etmenidir
 4. zeynep şahin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  fatma hanım teşekkür ederim. şöyle bir bilgiye rastladım internette:
  Pestisit, kimyasal bir madde, virüs ya dabakteri gibi biyolojik bir ajan, antimikrobik, dezenfektan ya da herhangi bir araç olabilir
  bir de şöyle bir soru çıkmış 2012 Ekim sınavında: Pestisidler aşağıdaki işyeri ortam faktörlerinden hangi gruba girerler? a)Biyolojik faktörler b)Fiziksel faktörler c)Kimyasal faktörler d)Psiko-sosyal faktörler............cevabına c demiş.
 5. arıza İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşlar şöyle bir iki sorum var:
  binalarda yangın yönetmeliğinin en son güncel hali hangi tarihte çıktı?
  binalarda yangın merdiveni zorunlu mu? zorunlu olmayan haller falan var mı?
 6. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  teoride genel manada kimyasal risk etmeni olarak değerlendirebilir.fakat uygulamada eğer bunun için biyolojik bir ajan kullanılıyorsa o işletmede risk değerlendirmenizde biyolojik bir risk etmeni olarak ta değerlendirmeniz mümkün tabiki..
 7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri-Tikkat Yönetmelik Oku.
  MADDE 12 – (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:
  a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 60 dakika.
  b) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) Diğer işyerlerinden;
  1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.
  2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.
  3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika.
  (2) Az tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare: RG-11/10/2013-28792) 2000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişikibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
  (3) Tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1500 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişikibare:RG-11/10/2013-28792) 1500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

  (4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişikibare:RG-11/10/2013-28792) 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
 8. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  selam arkadaşlar. Kadınların doğum izni ne kadar? en son hangi yönetmelikte geçiyor? şimdiden teşekkürler
 9. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  9434
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  4857 iş kanunu
  Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir. (Ek cümle: 13/2/2011-6111/76 md.) Kadın işçinin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılır.
  Yukarıda öngörülen süreler işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse artırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir.
  Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir.
  Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz.

  İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.

  Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.
 10. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  tesekkur ederim. saygılar
 11. zeynep şahin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşlar ben yangın konusuna hazırlanıcam fakat 'binaların yangından korunması yönetmeliği' ile ilgili güncel kaynak bulup bulamadığımdan emin olamıyorm. aslında bu sıkıntıyı neredeyse her konuda yaşıyorum. bu konuyla ilgili elinde güncel ve öenmli yerlerin özeti olan biri var mı? ya da bana link yollayabilecek biri?
 12. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  19.12.2007 tarihli resmi gazete kayıtlarına bakınız. En son hali odur.
 13. zeynep şahin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Enes Bey teşekkürler..elimdeki kaynak da 2007'ydi ama emin olamıyordum sağolun.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Kasım 2013 ---
  arkadaşlar anlamadığım bir şey var. Uluslararası sözleşmeler ve ülkemizdeki mevzuata göre en küçük çalışma yaşı 15 kabul ediliyor. ancak bizde çocuk işçi diye bir gerçek var. ve onlar 14 yaşını tamamlamış fakat 15 yaşından gün almamış grup. bu durumda çocuk işçileri saymıyor muyuz? ya da neden saymıyoruz?
 14. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Rica ederim de sorunuzu anlayamadım. Onları çocuktan sayıyor muyuz saymıyor muyuz diye mi soruyorsunuz yani :)
 15. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  9434
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman

  14 yaşını tamamlamış kişi 15 yaşından gün almış olur ve Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılmasının Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik gereğince çocuk işçidir. Örneğin 25/10/2013 tarihine kadar, bu yönetmelik ile çocukların torna tezgahlarında çalışması engelleniyordu, yapılan değişiklik ile mesleki eğitim alanlar çalışabiliyor.
  Uluslararası sözleşmelerin bizim mevzuatımızla uyum sağlamadığı birçok durum var, gözünüze çarpanları ÇSGB'nin mevzuat bölümüne iletirseniz zamanla düzelecektir.
 16. coşkun karaca İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Basınçlı kaplarda hidrolik deneyler işletme basıncının 1.25 katı ile mi 1.50 katı ile mi yapılır.
 17. zeynep şahin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kürşad Bey şu sorunun cevabına ne dersiniz o halde?
  Uluslararası sözleşmeler ve ülkemizdeki mevzuata göre en küçük çalışma yaşı kaçtır?
  a)12 b)14 c)15 d)16
  (24 aralık 2011 isg sorusu)
  ben buna 14 dedim ama 15 kabul etmiş. peki sınavda çıkarsa ne cevap vericez??
 18. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  9434
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Basınçlı kaplar 1,5 katı
  kaldırma ekipmanları 1,25
 19. coşkun karaca İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 20. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  9434
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman

  14 yaşını doldurmuş kişiler yani 15 yaşından gün almış kişiler Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılmasının Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik gereğince çalışabilir.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Kasım 2013 ---
  25 Nisan 2013 PERŞEMBE
  İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ
  2. Periyodik kontrole tabi iş ekipmanları
  2.1. Basınçlı kap ve tesisatlar

  2.1.1. Basınçlı kaplarda temel prensip olarak hidrostatik test yapılması esastır. Bu testler, standartlarda aksi belirtilmediği sürece işletme basıncının 1,5 katı ile ve bir yılı aşmayan sürelerle yapılır. Ancak iş ekipmanının özelliği ve işletmeden kaynaklanan zorunlu şartlar gereğince hidrostatik test yapma imkânı olmayan basınçlı kaplarda hidrostatik test yerine standartlarda belirtilen tahribatsız muayene yöntemleri de uygulanabilir. Bu durumda, düzenlenecek periyodik kontrol raporlarında bu husus gerekçesi ile birlikte belirtilir.