1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 aralık sınavına hazırlık ve test çözme-sorunu sor cevaplayalım!

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve zeynep şahin tarafından 22 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kaldırma ekipmanları 1,5 değil miydi?
  2. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    evet.
    mekanik için 1.25 dinamik deneyler 1.1
    1.5 katı ile pnömatik(hidrolik) test uygulanır basınçlı kaplara
    kabın kalınlığını ölçmek için ise ultrasonik test uygulanır
  3. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Elektrikten hiç anlamıyorum. Çok eksiğim. Konu bütünlüğü yok, hep spot şeklinde, ve ben konuyu anlamadığım için sanki her sınavda hep farklı farklı sorular gelmil gibi geliyor bana
  4. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    iş ekipmanlarında iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine göre en son değişiklik ile 1.25 oldu
  5. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Madenden de hiç anlamıyorum ve kafamda canlandıramıyorum ama yönetmeliğinde en azından konu bütünlüğü var ve okudukca bir şekilde kafamda dosyalayabiliyorum.
  6. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İlgili yönetmelikte geçen testler "hidrostatik test, statik test, dinamik test, tahribatsız muayene yöntemleri ve benzeri"dir.
    Basınçlı kaplarda temel prensip olarak hidrostatik test yapılması esastır. Hidrolik test, pnömatik test ve hidrostatik test birbirlerinden farklı kavramlardır.
  7. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yahu spot bilgi paylaşcağınıza soru sorun da akılda kalıcı olsun:)
  8. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

aklımızda kalsın, pnömatik test metodu da uygulanır hidrolik test metodu da, ikisi için 1.5 katı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Kasım 2013 ---
    işveren ofis ortm.daki çalışmalar için aşağıdaki kaynaklardan hangi ya da hangilerini sağlamalıdır
    1- aydınlatma
    2- yansıma ve parlama
    3- termal konfor

a-1 2 3
    b-1 2
    c- 2 3
    d- 1 3
    e-
  9. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    insan vücut ölçüleri ve vücut hareketleri ile bu hareketlerin frekans ve sınırları gibi vücut özellikleri ile ilgilenen bilim dalı hangisidir
    a-mekatronik
    b-biyo-mekanik
    c-antropometri
    d-ergonometri
  10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    c
  11. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

hayır...antropometri; insan vücudunun ölçüleriyle ilgilenir
    ergonometri ise; vücut ölçülerinin hareketlerini konu alarak ergonomik tasarımlara katkı sağlar
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Kasım 2013 ---

bunun cevabı da ; 1 ve 3
  12. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    bugünlük bu çalışma beni zorladı artık.deniz bey yarın sabah ben elektriğe çalışacağım, aksamı da görüşürüz buradan sorularla pekiştiririz.bence elektriği parçalıyacağız, inanalım buna
  13. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    aşağıdakilerden hangisi " tekrarlayıcı hareket rahatsızlıkları" nedenleri arasında yer almaz
    a- dokulara baskı
    b-durup dinlenmeden yapılan hareketler
    c- bükülme gibi uygunsuz çalışma pozisyonları
    d-ağır yük kaldırmak
  14. DENİZ KOCAKAPLAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    72524
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı
    d
  15. suzan buyuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Aşağıdakilerden hangisi bir işyerinde elektrik tesisatı ile ilgili olarak yerine getirilmesi gereken temel iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinden birisi değildir?

A- Elektrik tesisatı yangın ve patlama tehlikesi yaratmayacak şekilde projelendirilecek ve imal ve inşa edilecektir.
    B- Kesin kabulü yapılmamış, eksiklik ve aksaklıkları kesin kabul ile ortadan kaldırılmamış bir elektrik tesisinin kullanılmasına izin verilmeyecektir.
    C- Çalışanlar bu tesisatın üzerinde akım olan parçalarına doğrudan veya dolaylı olarak temas etmeleri sonucunda meydana gelecek kaza risklerine karşı korunacak şekilde olacaktır.
    D-Elektrik tesisatında kullanılan malzeme ve koruyucu donanımların seçimi, uygulanacak gerilime ortam şartlarına uygun olacak ve mesleğinde ehil yetkili kişiler tarafından işletilecektir.
  16. suzan buyuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bir trafo merkezinde çalışma yapabilmek için uygulanması gereken korunma tedbirleri arasında aşağıdakilerden hangisi yoktur?

A) Şantiyedeki yetkili elektrik mühendisinden izin alınması yapılacak iş için tarih ve iş programı saptanması trafo merkezinin anahtarlarının zimmet karşılığı yetkili kişiden alınması çalışma esnasında kendisinin veya yetkili bir elektrik teknisyeninin orada bulunması

B) Trafo merkezinin ve merkezdeki hücrelerin elektriğinin hangi kesici tarafından açıldığının belirlenmesi eğer bu hususta herhangi bir tereddüt veya şüphe var ise duvarda asılı olan şema ve tek hat diyagramlarının dikkatle incelenmesi eğer bu hususta bilgi alınması daha sonra ilgili amire haber verilmesi ve yapılacak manevra hakkında onay alınması

C) Amir birim tarafından trafo merkezine girecek kişilerin isimleri ve yapılacak işin mahiyetini açıklayan yazılı bir iş emrinin hazırlanması ve eğer gerekli ise bu hususta işletme müdürlüğü veya şefliğinden yazılı izin alınması trafo merkezine en fazla iki kişilik ekip halinde girilmesi yetkisiz kimselerin trafo merkezine girmemesi için dışarıda ayrıca en az bir kişinin bulundurulması

D) Kesicinin açılması ve üzerine bakım/ onarım /arıza/tamir vardır. Bu kesicinin kapatılması yasaktır.’’ şeklinde bir levha asılması eğer mümkün ise kesicinin bu durumda kilitlenmesi daha sonra elektriği kesilen hattın veya baranın üzerindeki giriş ayırıcısının açılması ve ayırıcı kolunun bu durumda kilitlenmesi eğer bu ayırıcının topraklama özelliği var ise üzerinde çalışma yapılacak kısmın aynı ayırıcı tarafından topraklanması eğer ayrıcının topraklama donanımı yok ise üzerinde çalışma yapılacak kısmın özel topraklama aygıtı vasıtası ile ayrıca topraklanması
  17. kimya19 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    zeynep hanım 15 cevap sorun yok
  18. Şahin SARIÇOBAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21613
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışanlarda 24 saatte dinlenme 11 mi 12 saatmi ben 11 biliyordum biryerde 12 saat okudum.Hangisi doğru acaba
  19. 11
  20. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı