1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 aralık sınavında başarılı olan adayların yapması gerekenler nelerdir ?

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Orçun Kapçak tarafından 14 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Abdulkadir kıvrak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    görmedim duyuruyu. cevap için teşekkürler, yarın bakarım tekrar sisteme
  2. Abdulkadir kıvrak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    onur bey ;
    İşyerleri isg hizmeti almadıklarından dolayı geçmişe yönelik bir cezai durum söz konusumudur , bilginiz varmı ?
  3. Onur Dinçer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    kanun yürürlüğe girdikten sonra yükümlülük başladı ve uzman ve hekim için geçmiş de dahil ceza yazma yetkisi var ama pratikte uygulanmıyor diye biliyorum. bir an önce hizmet almakta fayda var...
  4. Abdulkadir kıvrak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler cevap için.
  5. Erhan ŞENTÜRK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    413 TL yatırıp İSGKATİP sistemi açılan veya belge yükseltme bilgisinde İSGKATİP de değişiklik olan var mı?
  6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Onur bey
    OSGB ler sayesinde artık c-b-a sınıfları ücretleri o kadar düştü ki kimsenin bu zamandan sonra a sınıfı için çaba göstereceğini sanmıyorum.
  7. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Sektorel duzenlemenin yakinda gelcegne dair ciddi duyumLar. Aldim. Oyle olursa cok buyuk dusus olmaz
  8. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    A ya yükselen arkadaşlardan dilekçe gönderen var mı ? Nasıl bir dilekçe , bizde 22sini bekliyoruz . Sinir oldum. Nasıl bir şey bu sözleşme yapcaz elimiz kolumuz bağlı

Daha önce para yatırın yeter denilmiyor muydu?
  9. jt57 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isg katip te yeni sertifikam gözüküyor sadece para yatırmıştım dilekçe göndermedim hiçbir yere hadi hayırlısı bakalım:)
  10. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
  11. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ

FAtih Bey çok ümitsiz olmayalım. Şöyle ki poker bilmem ama pokerde resti görmek diye bir tabir vardır. OSGB restine inanan arkadaşlarımız az kazanacaktır. Ama sabreden arkadaşlarımız iyi ücretler alacaktır (Ancak ücret çok iyi olsa da işyerini incelemeden ve işverenin tavrını görmeden hemen imza atmamanızı öneririm)

Şöyle ki, A sınıfı sayısı hala az olduğu için ve A ların çoğu tam zamanlı uzmanlık yapmayacağı için A sayısı yetersiz kalacak ve fiyatlar artacaktır. Ayrıca risk çok yüksek olacağı için çoğu mühendis, kimyager ve teknik öğretmen düşük ücrete razı olmayacaktır. Bazı işverenler kendi sektörlerinde tecrübesi olanlarla çalışmak isteyeceği için fiyatı artırıcı etkisi olacaktır. Devlet denetimleri artacak ve işi bilen uzmanın kıymeti artacaktır. (işi bilen uzmana değer veren işveren sayısı şu an %1 ise 2 yıl içinde %10 olacaktır, bilinçlenme artacaktır)

Bütün bu yazdıkalrıma rağmen tablo hiç pembe değildir aslında. Zira maaş aldığımzı yerin istemediği husuları deftere yazabilecek miyiz sorusuna cevap hala olumsuzdur. Ayrıca A sınıfı bir İSG uzmanının işyerine ayıracağı süre kişi başı 12 dk. çok yetersizdir. Önlemleri tespit edip defteri hakkıyla yazması ayları bulacaktır. Ancak imza attığının ertesi günü kaza olsa mahkemeler sorumlu tutabilecektir. Öncelikle mesleki bağımsızlığımızın artırılamsı ve işyerine ayıracağımız sürelerin artırılması gerekmektedir. Ayrıca bir uzmanın sorumlu tutulabilmesi için imza attıktan sonra makul bir süre verilmesi gerekmektedir. Mevzuatta bunlar yoktur.
  12. Bülent SEZER Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    80758
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Değerli arkadaşlar, sertifika yükseltme işlemleri için halen resmi bir açıklama olmamakla birlikte 170 den verilen bilgi doğrultusunda; durumunuzu açıklayan bir dilekçe ile (herkese saçma geliyor ama herkesin farklı derdi bulunmakta) ve dekontu da Bakanlığa göndererek, sertifikanın teslim edilmesini sağlayacaksınız. KATİP ten takip ederek durumunuzun güncellendiğini takip edin dediler. Aslında herhangi bir girişime hakikaten gerek yok, işler sistem üzerinden yürüyecek. Fakat belgenizin aslını almak için bu işlemleri de paralel proses yürütmeniz gerekecek. Bunu da bu şekilde açıklayan bir yetkili halen yok maalesef. Hep kafalar karışık. Arkadaşlardan birisi "salla 170 i, bunlar ne bilir" mealinde yorum yapmış. Bildiğiniz başka bir resmi muhatap varsa bilemem, ya da Bakan/Müsteşar/Yetkilendirme D.Bşk. ulaşabilirseniz onlarda sizin işinizi halleder muhakkak. Böyle bir yöntemden başarı elde eden olursa, lütfen paylaşsın, aynı kanaldan devam edelim.
    Ayrıca istenen tarzda bilgileri içeren bir e-postayı yetkilendirme.isggm@csgb.gov.tr adresine ben gönderdim. Bunun çağın gereklerine uygun, daha medeni, hızlı ve ekonomik bir çözüm olduğunu düşünüyorum. Beklemedeyiz...
  13. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar ben 21 Aralık'ta sınıf yükseltmeye girdim ve B sınıfı oldum. 1-2 haftadır da interneti takip etme şansım olmadı. O yüzden duyuruları fln takip edemedim. Henüz belge ücretimi de yatırmadım. Bakanlık duyurularında belli bir tarihe kadar belge ücretlerinin yatırılması gerektiği ile ilgili herhangi bir bilgi var mı? Ücreti yatırmadım diye hakkımı kaybetmek istemem :(

Bir de sınıf yükseltme belgesi için hangi ücreti yatıracağız; 413 TL mi 103.25 TL mi?? o_O

İş Güvenliği Uzmanlığı - İşyeri Hekimliği - Diğer Sağlık Personeli Belgesi Ücreti: 350 TL + KDV(%18) = 413 TL
    Belge Yenileme Ücreti: 87,5 TL + KDV(%18) = 103,25 TL

Teşekkürler :D
  14. inefes İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Selamlar
    21 Aralık sınavını kazandım , 413 TL yi 1 gün geç yatırmışım . 23 Şubat sınavına girme için yapabileceğim bir şey var mı ?
    Teşekürler
  15. Yalçın CEYLAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92080
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  16. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ

Bu eposta adresini verdiğiniz çok iyi oldu..Nokta atış yapmamız kolaylaşacak..Gerçekten çok teşekkür ederim..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Ocak 2014 ---

Nilcan hanım bizim işgüzar İSGGM müz 14 ocakta duyuru yayınladı.. 20 Ocaka kadar paraları yatırmak için son tarih dedi. Ancak duyuru daha çok şubat sınavına başvurmayla alakalı olduğu içişn her ne kadar süresini geçirseniz de belge almak kazanılmış hakkınız...

413 Tl yatırmanız gerekiyor.. Yetkilendirme dairesinden birileriyle telefonla görüşün derim.. sonuçta 5 günlük para yatırma süresini geciktirdi diye sınavı kazanmış birine belge vermemek çok aşlağlık bir hareket olur.. 20 ocak ı geçirip sonra belge parası yatıranlar bilgi verebilir mi?
  17. Bülent SEZER Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    80758
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Belge almak için mecburen 350+kdv=413 tl ödemek zorundasınız. 23 Şubatta sınava girecekler için para yatırma konusunda bir süre sınırlaması bulunurken, diğer hallerde C den B ye, C den A ya vs. seviye yükseltme sonucu belge ücreti yatırmada bir kısıtlama yok. Yatırmadığınız takdirde adınıza belge üretilmez sadece. Bir de çok tartışma yarattığı için, halen anlayabilmiş değilim bu fiyat belirleme politikasını, bakanlıktan verilen cevabı da paylaşmak istedim. Sorumu bile yanlış anladılar, ben ne hakla aldıklarını değil, neye göre fiyatların belirlendiğini sormuştum. Hesap verebilirlikten uzak lakayt cevap aşağıdadır.

Sayın Bülent Sezer,
    04.01.2014 tarihli ve 11020 sayılı dilekçeniz incelenmiştir.
    Bilindiği üzere İş güvenliği uzmanlığı belgeleri ile ilgili son düzenlemeler 30 Haziran 2012 tarihli ve 28339 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” ile yapılmış olup, söz konusu kanunun31 nci maddesindeki “….yetkilendirme ve belgelendirme bedelleri…...ne dair usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir” hükmü yer almaktadır.

Bu itibarla, belge bedelleri yukarıda bahsi geçen hüküm gereği alınıp yapılan son düzenleme ile 2014 yılında kişilere düzenlenecek işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve eğitici belgesi ücreti Bakanlığımızca 413 TL olarak belirlenmiştir.

Bilgilerinizi rica ederim.
  18. Arkadaşlar, 21 aralık sınavında A sınıfını kazandım, belge düzenlenmesi için ücreti yatırma işini unuttum bu tarihe kadar. ne yapmalıyım bilen varmı acama?
  19. kutsi can İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eğer böyle önemli birşeyi unuttuysan sen c sınıfı olarak kal a sınıfı sana ağır gelir
  20. Ayhan HANBAY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Ocak 2014 ---
    Kardeşim sınıf yükseltenler ikinci defa giremezlerdiye bir bilgi nerede yazıyor.şimdi b sınıfına sahip olup prim günsayısı 1800 günü geçenler için bir engel yok.ama tamemen keyfi bir uygulamayla hakları engellenmek isteniyor.