1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 aralıkta b belgesi alan 1 yıl içinde a belgesi için sınava girebilir mi?

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Kemal Atlıtürk tarafından 26 Aralık 2013 başlatılmıştır.

?

21 Aralıkta B belgesi alan 1 yıl içinde A belgesi için sınava girebilir mi?

Anketin kapanma tarihi 25 Ocak 2014.
  1. evet

35,0%
  2. Hayır

50,0%
  3. Kararsızım

oy sayısı 0
    0,0%
  4. Bakanlığa sormak lazım

15,0%
  1. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    21 Aralıkta B belgesi alan 1 yıl içinde A belgesi için sınava girebilir mi?

15 Ocakta açıklanan sınav sonuçlarında B için sınavı kazanırsak 2014 yılında zaten 1800 gün prim sayımız var A için sınava girebilir miyiz?

ilgili yönetmelik aşağıda

saygılar

GEÇİCİ MADDE 2 – (Ek: RG-31/1/2013-28545)(1) (Başlığıyla birlikte değişik: RG-11/10/2013-28792)

(1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

girmeye hak kazanırlar.

(2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

girmeye hak kazanırlar.

(3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar Kanunun Geçici 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde düzenlenecek sınavlara iki defaya mahsus girme hakkı kazanırlar. Başvuruda istenecek belgeler Bakanlıkça ilan edilir.

(4) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar, yapılacak sınavda başarılı olamadıkları takdirde sahip oldukları belge ile çalışmaya devam ederler.

Sınav hakkı

GEÇİCİ MADDE 3 – (Ek: RG-11/10/2013-28792)

(1) 15/8/2009 tarihinden sonra Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alıp sınav hakkını kaybedenler, bu maddenin yayım tarihi itibariyle 1 yıl içinde ilgili sınavlara katılabilirler.
  2. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Başvurduğu tarihte C sınıfı / B sınıfı olanlar diye ayrılıyor. Siz de C iken başvurdunuz. İki başvuru hakkı tanınmıştır demiyor. Başvurduğu diye ifade ederken sadece belirli 1 adet başvuruyu kastediyor.

Bir defa kullanmak üzere tasarlanmış bir haktır. Sadece 1 sınıfa ait sınava girebilirsiniz. Yani sadece 1 kere yükselebilirsiniz.

Aksi taktirde 3000 gün şartı koşulmasının mantığı da olmazdı. Çünkü 1500 günü dolduran B'ye 1800 günü dolduran A'ya girsin deyip kesip atabilirlerdi.

Bence bu yöndeki girişimlere negatif cevap vereceklerdir ve vereceklerine dair bir açıklama da okumuştum.
  3. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şöyle diyelim ; 21 Aralıkta yönetmeliğin gerçek maddelerine göre oluşan süre içinde uzmanlık yapmak kaydıyla B sınavına hak kazandıysanız ve kazandıysanız, 1800 gün prim hakkından faydalanarak yönetmeliğin geçici madde 2-2-a bendinden faydalanabilirsiniz. Ancak Bakanlık geçici madde 1-a bendinden faydalananlara ikinci kez geçici maddeden faydalanmalarını sağlayacak sınav hakkını yaptığı açıklama ile engelledi. Bu bence adil olmayan bir davranış ancak şu anki durum bu...
  4. Murat Çetin MM İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    36929
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bence , olabilir...Devlet , A ve B sınıfı iş güvenliği sertifikalı iş güvenliği uzmanlarına ihtiyacı olduğu için 21 Aralık yükselme sınavlarını gerçekleştirdi ... mesele , ihtiyaçtan ibarettir...haksızlık olarak görenler için ; 21 Aralık yükselme sınavı ,halihazırda A ve B sertifikalı iş güvenliği elemanları için zaten yeterince haksız bir durum yaratmamış mıdır ?
  5. Aytek Bilgin Açıkel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    88201
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    şimdi benim b sınıfına başvurduğumda 2980 prim günüm vardı ve sadece 1 sınıf yükseltme ile ilgili duyuru ben başvurduktan sonra yayınlandı ben önceden bilseydim 21 aralıktaki sınava başvurmaz şubatta A sınıfına başvururdum burda haksızlık yok mu? Bir de şunu soracağım o geçici olarak bir üst sınıfa bakma durumu kaldırıldı mı ?Ben b sınıfı olduktan sonra a sınıfına geçici olarak bakabiliyordum bu durum kaldırıldı mı hala devam ediyor mu?
  6. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aytek Bey,
    B sınıfı olarak çok tehlikeli sınıfa bakma hakkınız 2016 Haziran ayına kadar devam ediyor. Çünkü bu konu kanunda düzenlenmiş bir konu.
    Keşke sınava başvurmuş olsanız bile hiç girmeseydiniz, sınava girmeyerek Şubatta A sınıfı sınavına girmeye hak kazanıyordunuz, açıklama bu şekildeydi.
  7. Murat Çetin MM İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    36929
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Devlet işlerinde 1 günle kaybedebilirsiniz 1 günle kazanabilirsiniz ...iş güvenliği uzmanlarının , bir üst sınıfa bakabileceği yönetmelik kalkmadı sanırım .
  8. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    B'DEN A'YA BAKABİL MEK 2 YIL DAHA DEVAM EDİYOR!!
  9. Aytek Bilgin Açıkel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    88201
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    cevaplarınız için teşekkür ediyorum önceden dikkat etmemişim başvurduktan sonra dikkat ettim ne yapalım hayırlısı olsun
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Aralık 2013 ---
    Belki haziran 2016 ya kadar yine değişiklik yaparlar
  10. iguresat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EPIC SERTİFİKASYON
    3 Aralık 2013 tarihli Duyuru

Yükseltme Sınavlarına Giriş Yapacak İş Güvenliği Uzmanlarının Dikkatine!

Bilindiği üzere iş güvenliği uzmanlığı belge sınıfı yükseltme hakkı tanınan kişiler, ilgili Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavlarından en fazla ikisine katılabilirler.Bu hak bir belgenin kazanılması için verilmiş olup ilk sınav hakkında başarılı olanlar, yeni bir belge için sınav hakkı talebinde bulunamazlar.

Ancak aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Belge sınıfı yükseltme imkanı tanıyan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan değişiklik gereği;

·2 Ağustos 2014 tarihine kadar iki sınav hakkı bulanan kişiler bu hakkı sadece bir belge sınıfı yükseltmek (B veya A) için kullanabilirler. Prim gün sayısı yeterli olsa dahi ikinci defa yükseltme yapamazlar.

Örnek 1: C sınıfı belge sahibi bir uzman, prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge sınavına girmeye hak kazanır.

Örnek 2: B sınıfı belgeye sahip olanlar, prim gün sayısı yeterli olduğu takdirde A sınıfı belge sınavına girebilirler.

Örnek 3: Belgesi olmayanlar ise öncelikle C sınıfı belge alırlar. Başvurdukları tarih itibariyle prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge için sınava katılabilirler.

·Kişi sınıf yükseltmek için sınav hakkını kullanıp kazanamadığı takdirde, ikinci sınav hakkını da aynı sınıf belge için kullanabilecektir. Prim gün sayısı artsa dahi bir sonraki sınavda bir başka sınıf belge sınavına başvuramaz.

· 21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler, bu haklarını daha sonra yapılacak sınavlarda ( Şubat ve Mayıs 2014) prim gün sayılarına uygun belge sınıfı için kullanabilirler.
  11. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    reşat bey bilgiyi nerden aldınız ? kaynağı veya adresi yazar mısınız..
  12. Kemal Akbulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bakanlık bu konuda 03.12.2013 te açıklama yapmıştı. yukarıda da arkadaş paylaşmış. yeni bir yönetmelik düzenlenmez ya da değişikliğe gidilmez ise sorunuzun cevabı olumsuz olacaktır.
  13. Şuayip Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yasadan yararlanmış olarak değilde kendi hakkınızla meslekte yükselerek burası önemli ; ağustos veya aralık sınavında b olmuş olursanz ; birden yükselme hakkınızı kullanmamış sayılacağınız için a ya girebilirsiniz. ancak tanınan şansı b ye kullandı iseniz bir daha a için kulanamazsınız. bizzat yetkili ağızdan duydum... saygılar
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Ocak 2014 ---
    bende aynı durumdayım arkadaşlar.. Bu ay inşaallah b olacaz primim 2000 lerde.... şubatta yada mayısta a ya girebilirmiyiz diye sordum. olmaz dediler....
    saygılar
  14. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar Kanunun Geçici 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde düzenlenecek sınavlara iki defaya mahsus girme hakkı kazanırlar.