1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 aralik b sinifi iş güvenliği uzmanliği yükselme sinavi sorulari

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erhan Güneş tarafından 21 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. nadr buglem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B SORULARI hatırlayabildiklerim:1-kazayı isg uzm ve işyeri hekimi analiz ettiğinde başka kim imza atar =işveren dedim
    2-ramakkala
    3-turuncu levha
    4-üçgen şekil parlayıcıuyarı levhası
    5-3işgünü fesihte
    6-acil durum planları ile soruda şuklarda 5yılda bir olan (2-4-6)yılda yapılır teh. sınıflarına göre
    7-ışınların etki düzeyleri sıralaması ...gamma-lazer
    8-kapalı alana girişte kim imza atmaz gözlemciler dedim
    9-tam zamanlı işyeri hekimi çalışmayan işyerinde kim çalışmaz sorusunu sağlık memuru dedim
    10-tanım sorusuna PLANLAMA dedim risk değerlendirme planlamada yapıldığından
    11-her işyerinde çalışana2dolap olmaz o şıkkı işaretledim
    12-tehlikeli harekete işyeri düzensizliği dedim
    13-termal konfor sorusuna toz şıkkını işaretledim(sıcaklık nem termal radyasyon)
    14-sadece şekil 1 ergonomik dedim
    15-sorulardan birinin cevabına ergonomi dedim
    16-CE AT şıkkını
    17-önce korkuluk sökülür dedim
    18-işten ayrılma psikolojik taciz değildir çünkü zaten işten ayrılmış diye düşündüm
    19-dinamik deney1.1
    20-fiziksel-zihinsel dedim bilmiyorum
    21-rüzgar olursa çalışılmaz sorusunun cevabını 3 ve4 olanı işaretledim(1-rüzgarda çalışılmaz 2-rüzgar barajları kurulur diyordu bunlar hariç olanları doğru seçtim9
    22-50volt teh. gerilim (42voltta vardı)ben 50 volt dedim
    23-380volt faz-faz
    24-yüksek gerilim 1000volt ve üstü
    25-15000hz insan kulağı duyar820-20000hz)
    26-metan ile ilgili bir sorunun şıklarında %4metanda çalışılır diyordu bu yanlış tır dedim
    27-kurşun twahaftalık 0.075mg/mküp dedim
    28-binalarda kaçak akım rölesi 300mA dedim
    29-kulak koruyucularda maruziyet sınır değerleri hesaba alınır
    30-karbondioksit bütün yangınlarda kullanılır gibi bir şık vardı onu seçtim bilmiyorum
    31-elle taşımada 10kg olarak olarak taşınır şııkkını seçtim
    32-birden farkılı tehlikeli durumda en teh. riske uygun kkd kullanılır şıkkı yanlış dedım diğerleri doğrudur dedim
    33-sıvı yangın olmaya lpg
    34-merdivenle çapraz yaparak çalışılmaz dedim
    35-risk değer yapılırken çalışanların durumu ,kullanılan kimyasallar ve müstahzarlar ve gebe ...çalışanlar dikkate alınır
    36-gebeler doğumdan sonra12 ay çalıştırılmaz
    37-gebeler hangi işte çalıştırılma z sorusuna hepsinde çalıştırılmaz dedim (acil müdahale de,enfeksiyon ve morglarda)
    38-manifodlu tüp 5yılda bir kontrol edilir
    39-havalandırma 1yılda
    40-proje sorumlusu -işveren tarafından görevlendirilen prjnın hzırlanması uyg. sorumlu kişi
    41-herkez bakım onarım yapabilir şııkını yanlıştr dedim
    42-yiyip içmek engellenir şıkkını seçtim
    43-insantşıyan yük araçları yanlıştır dedim ARKADAŞLAR BAŞKA HATIRLAYANLAR VARSA ben doğrudur demedim işaretlediklerimi söyledim

--- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 dakika önce ---
    44-2/2 MİYDİ 3/2 MİYDİ 60KİŞİ ÇALIŞAN YERDE AZTEH
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Aralık 2013 ---
    kaynakta ozon gazı çıkar diye biliyorum
    asansör boşluğu basınçlandırılmaz diye düşünüyorum şahsen
  2. nadr buglem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    destek elemanı tanımı olacak bir soru
  3. Tüzükler yönetmelikle kaldırılamaz dedim sorusunu hatırlamıyorum
  4. seniso İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işten ayrılma değil işten uzaklaştırmaydı fiziksel şiddet şıkkı vardı o doğrudur diye düşünüyorum. tehlikeli harekette işyeri düzensizliği diye şık yoktu cevap makine koruyucusu olmaması
    cevap doğru hatırlamasanızda garketmez
  5. :)
    Periyodik bakım imalatçı kullanım kılavuzuna göre yapılır dedim soru yu hatırlamıyorum ce ve AT sorusuyla aynıydı sanırım
  6. seniso İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  7. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Bi zahmet maden ve insaat olsun cevap artik :) kapali alana girerken kim imza atmaz da bi zahmet calisma is kurumu vs... neyse o degil mi?
  8. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Kamu kurumlarinda 2016 ya kadar muaf olan maddeler 4857 kanuna bagli calisan kamu calisanlarini kapsamiyor.
  9. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    bende maden inşaat ya
    bende maden inşaat yaptım
    o soruyu okuyunca aklıma sen geldin :)
    ve orada 4857 yi işaretledim
  10. Kenan Aydın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bina g
    irişindeki kaçak akım dökesi sorusu ise b ve d şıkkı aynı değildi b şıkkında 300 na d şıkkında 300 a
    Diyordu
  11. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bende kullanım kılavuzu yaptım çünkü bakım ve kontrolünü soruyordu yeni temin edilme muhabbetini sorsalardı CE olurdu
    kaçak akım sorusu aynı değildi şıkların hepsi farklıydı
  12. valla altını çizip okuyup tek tek bakıp o farkı görmemişsem hakketen sınav körlüğü diye bişi var buna inanacam..
  13. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    sorular açıklanınca tekrar bakarsınız bende özellikle orada baktım mikron işareti vardı
    sorular açıklanınca tekrar bakarsınız bende özellikle orada baktım mikron işareti vardı
  14. dinamik katsayı vardı 1,1... ben hep cevapları hatırlıyorum sorular hafızamdan silinmiş.. :))
  15. seniso İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bakım ve kontrol kkd nin sorusu cevap doğru kullanım kılavuzu diğeri de vinçlerin dinamik yük testi o da 1.1 olması lazım zaten diğer şıklar olamazdı. sınava bundan kolay diyorum çoğu soruda çeldirici yoktu şıkka baktığınızda diğerleri alakasızdı
  16. Melih Şendoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31757
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ya şu basınçlandırma sorusunu hatırlayan yok mu ?
  17. seniso İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hatırladığım basınçlandırma ile söndürme diyordu asansör kuyuları basınçlandırılmaz cevabı verdim. hatırladığım bu
  18. ben
    zaten soruları hatırlamıyorum ben,ama bende asansör kuyusu basınçlandırılmaz dedim
  19. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Orada yanılmıyorsam acil durum asansörleri diyordu.Asansör kuyuları basınçlandırılmaz ise baca görevi görür. Kullanılamaz.
  20. Alper Gazioglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1554
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bilgemed İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi
    Dogrudur. Mevzuat:
    Kullanım kılavuzunda, özellikle kullanma ömrü boyunca yapılması gereken dielektrik testlerinin sıklığı, şekli ve bu tip KKD’lerin hangi tür amaçlar için kullanılacağı belirtilmelidir.