1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 aralik c sinifi iş güvenliği uzmanliği sinavi sorulari

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erhan Güneş tarafından 21 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. nilay alkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bu sorunun tamamı ve şıklar nasıldı ben hatrlayamadım kompartmanlı bişiler?
  2. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben A sınavına girdim arkadaşlar. Ancak göz misafiri oldum muhabbetinize ve belirtmeden edemeyeceğim. Benzer soru A sınavında da vardı. 10 kişi çok tehlikeli sınıftaki destek elemanı sayısnı soruyordu.
    işte yönetmelik (altı çizili cümlelere dikkat lütfen);
    İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi

MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

a) Arama, kurtarma ve tahliye,

b) Yangınla mücadele,

konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
  3. erdincbas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    risk değerlendirmesini zaten nisan 2013 te yapmışlar. 6 yıl sonra neden nisan 2019 da yapmıyorlarda temmuz 2019 da yapıyorlar buradan bile temmuz 2019 cevabının yanlış olduğu çıkıyor ki ortada bir 17 temmuz 2013 mevzuat değişikliği ve aynı tarihte teknik değişikliği var sorunun cevabını insanın gözüne sokar gibi soru içinde vermişler 17 temmuz 2013 diye
  4. Kapalı ortama girerken bantla çevrili olma şıkkı vardı o yanlış olmamalı mıydı ? Bakanlıktan yazılı izin alınmalı şıkkı da olan soru
  5. erdincbas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yönetmelik değişmeden öyleydi ama ya ekim ya da kasım tam hatırlayamadım yönetmeliğe biyologlarıda eklediler
  6. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ARKADAŞLAR YAPI İŞLERİ İLE ALAKALI SORUDA HEPSİ YAPMAYAN VAR MI 4.SECENEK BETONDU BEN 1-2-3 YAPTIM CUNKU BETON YONETMELIKTE YAZMIYORDU SIMDI BAKTIM YINE BETON YAZMIYOR AMA BASKA BIRSEYIN ICERIGINDEN KABUL EDIYORLARSA BILEMIYORUM.
    YAPI İŞLERİ LİSTESİ

1–Kazı, yarma ve doldurma işleri 2–Hafriyat 3–İnşaat

a) Bina b) Set, baraj c) Yol, demiryolu, havai hat ç) Tünel

d) Metro e) Köprü f) Çelik yapı g) İskele, liman, dalga kıran, gemi

ğ) Kanalizasyon, lağım h) Kuyu ı) Kanal i) Duvar j) Sıva, badana, boya işleri

k) Elektrik tesisatı l) Sıhhi tesisat m) Kalorifer tesisatı n) Dülgerlik

o) Marangozluk 4–Prefabrike elemanların inşası ve sökümü

5–Montaj işleri 6–Değiştirme ve donatma 7–Tadilatlar

8–Yenileme 9–Tamir 10–Söküm 11–Yıkım 12–Restorasyon

13–Bakım, boyama ve temizleme 14–Drenaj

15–Bu ekte belirtilen işlerde kullanılan sabit ve hareketli makine ve tesisleri kullanma.
  7. isg eğitimi vermekle yetkili olanlar hepsi olacaktı. Danışmanlık da içinde arkadaşlar.
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar

MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından.Yanında sigortalı olarak iş güvenliği uzmanı çalıştıran yani bakanlıktan belge almış iş güvenliği uzmanı çalıştıran danışmanlık şirketleri de bu eğitimi verebilir.
  8. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    iş güvenliği uzmanı çalıştıran danışmanlık şirketi olduğunu belirtseydi olurdu..danışmanlık şirketiı ne ama çeşidi ne? belirsiz..danışmanlık firması ağustos sınavında veremez seçildiği gibi yine olmaz eğitim veremez..hem firma ayrı şirket ayrı
  9. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hocam bende size katılıyorm yonetmelıkte boyle bende hepsı yaptım ama 18 agustos sınavında cıkmıs soru hangılerı egıtımlerı veremez dıye cevap ısveren ve danısmanlık sırketı ıptalde edılmemıs soru.
  10. 18 ağustostaki sınavda soruda veremez soruluyor üniversiteler ve iş yeri hekimlerinin tümü verebilir istisnasız ama danışmanlıkla işveren veremeyebilir buna yanlış diyemeyiz. Ama bizim sınavda verebilenler dediği için hepsi doğrudur verebilir.
  11. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    haklısınız hocam mantıklı.Ama veremez dedıgınde almaması lazım o zaman veremeyebılır sonuctaama dırek veremez dıyemeyız.
  12. Evet ama yeterince iptal edilen soru oldu 18 ağustosta, gene mantık yürütülerek doğru cevap verilebilecek soruydu diğerlerine göre.
  13. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ıste hocam o soruya ıstınaden bence bu sorunun cevabını hepsı vermezlerbende hepsı yaptım ama en ıyı ıhtımalle ıptal ederler ıns:)
  14. Biz doğru olanı savunalım en iyisi ki bu işi yapan danışmanlıklar var.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Aralık 2013 ---
    Hatalı dersek danışmanlık firmaları işini yapamaz bu söylentiden dolayı.
  15. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    C sınıfı sınavına girmediğim için sorunun tam içeriğini bilmiyorum. Fakat, YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ EK – 4'te 81 ile 86 arasında beton döküm işleri ve betonarme kalıp işleri hakkında asgari sağlık ve güvenlik şartları yazılıdır.
  16. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    A SINIFI SORULARI KOLAYDI DİYE DÜŞÜNÜYORUMM
  17. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Baktığınız eski yönetmelik herhalde, 15.5.2013 tarihli yönetmelik şöyle diyor:

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 –
    (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    Yani danışmanlık şirketleri ibaresi yerine Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri var, o yüzden danışmanlık şirketleri kesinlikle eğitim veremezler.
  18. merve polat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    osgb eksikliği lavabo sorusu neydi,taşınacak yerin dar olması,sıcaklıkta iş veren ne yapar bu sorular neydi?
  19. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Bu eski..
    Yeni yönetmeliğe göre danışmanlık şirketi yok.

Bkz.
    Resmi Gazete Tarihi: 15.05.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28648
    ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Aralık 2013 ---
    Ben hepsi dedim gökhan bey sonuçta beton dökmeden bu işlerin çoğunu yapamazsın. Burda kalıp sökme de dememiş o zaman o da mı yapı işi değil dicez. Kalıp sökmeden inşaat dikemezsin.
    Bide yapı yönetmeliğinde ekte beton dökülürken dikkat edilecekler yazıyo yapı işi olmasa orda ne gezsin.

Benim fikrim bu tabi:)
  20. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    canım darlandı yau..ne basit hatalar yaptım sıra sıra aklıma geliyor..ben bu gece yataman..sabahtan balığa çıkarım deşarj olurum yoksa başka türlü sorulara bakamam:(