1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 aralik c sinifi iş güvenliği uzmanliği sinavi sorulari

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erhan Güneş tarafından 21 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    Sınav nasıl gitti Bianegro, rvydayd
  2. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    ilk 50 12 yanlış..son 50 11 yanlış...19 yanlış var
  3. ismail tahsin özbek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99870
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    seval kablo
    Erken yat se:)n de ciddi biseyler yazanlar olur belki
  4. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    tebrik ederim.
    kazanamazsan çok şaşırır ve kızardım sana;)
  5. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sınavda emin olduğum 70 üzeri saydım ama sınav sonrası moralim bozuldu biraz..
    Bakalım yarın belli olur.
    Sizin nasıldı tuncay bey yoktunuz oratalıkta:)
  6. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    teşekkürederim.Aydına gidip kampa girmiştim son 5 gün.A sınıfı sınavım çok güzeldi.yanlış işaretlemediysem tabiii.yarın öğleden sonra herşey netleşir..sen yine bu akşam uyuyamazsın değil mi?;))))
  7. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    ben yatmayacam sabah balığa çıkacam:)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Aralık 2013 ---
    tuncay bey sınavlar çok net oldu..yorum ağırlığı %8-10 lardaydı ...neden bukadar kolaydı bakanlık gerçekten uzman açığı mı var..bunu yetiştirmek mi istediler
  8. merve polat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    iptal olabilcek tespit ettiğim bazı sorular nedenleriyle aşağıda arkadaşlar ,sınırda olanlar varsa benim gibi bu sorulardan şüpheliyseniz iptal olması için birlikte hareket edelim.

1- TS 1800 diye bir standart yok, hatalı yazılmış iptal edilmeli
    2- Benzedin Tuzları (Ancak bu maddelerin başka bir kimyasal madde içindeki veya atık maddedeki konsantrasyonu, aşağıda verilen limit değerlerin altında bulunuyorsa bu yasak uygulanmaz.)
    b -şıkkı Sınır değer % 0.1 ( Dogru Uygulanabilir)
    ancak c ve d şıkları bundan daha düşük değer olduğu için bunlarda uygulanabilir(%0.001-%0.00001)
    3-Makine Periyodik kont. Bu 3 Şıkta doğru var soru iptal edilmeli.
    2.4.1. Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri EK-III, madde 1.4.’te yer alan hususlara uygun olarak yapılır.

2.4.2. Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri, makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.
    2.4.3. Elektronik kumanda sistemi ile donatılmış makine ve tezgâhların periyodik kontrolü; makine veya mekatronik mühendisi ile elektrik mühendisleri ve/veya bunların teknikerleri tarafından birlikte yapılır.
    a- makine mühendisleri
    c- makine mühendisi ve teknikerleri
    d- makine mühendisi, elektirik müh ve teknikerleri

Ben kaynakla ilgili soruda gürültü olmaz dedim ,ama şöyle bir durum söz konusuymuş,ayrıca kaynakta gürültü olduğuna dair bir yönetmelikte görmedim !!
    Kaynak ile ilgili;
    a- Kapalı kapta ise gürültü şiddeti yüksektir.
    b- Kapalı ortamda fabrika içinde ise gürültü 80 db altında ama yakındır.
    c- Açık ortamda ise gürültünün şiddeti konuşma seviyesindedir, açık havada sönümlenir.

soruda kaynak ortamı ile ilgili bir not yok idi dolayısı ile bu soru için itiraz hakkı doğabilir.

...Ayrıca düşük tehlike ve orta tehlike konusu için yönetmelikte hem düşük hem orta tehlike olarak geçiyor okul hastane bürolar ,buda şaşırtıcı ve muallakta bir durum bence !!
  9. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    2. Soru yönetmeliğe dayandığı için iptal olmaz bence.
    Limiti soruyo 0,1 yazıyo.

85 db sınırdır ama sen istersen 70 db de de kkd kullanırsın.
    Bunun gibi bişey dediğiniz daha altı da kabul ama limit belli.
    Bu arada iptal olsa da işime gelir yanlış yapmıştım:D
    Soru iptal olunca noluyo ya. Ağustos da 93 üzerinden oranlamı yapıldı.
    Geçen sınavda hiç takip etmedim cevaplarımı.
  10. merve polat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ona göre normalde de kullanmalıyız kulaklık bu mantıkla meseela büroda klima var gürültü var diyip kulaklık takalım :) benzidin ben doğru yaptım ama onla ilgili böyle bir problem var gibi bence de.AMA KAYNAK VE YANGIN İPTAL OLMALI BENCE,ELEKTRONİK TEZGAHLARDA AYNEN O ŞEKİLDE ONLARIN DAYANAKLARI NET DEĞİL,KAYNAKLA İLGİLİ ŞU YÖNETMELİKTE NET YAZIYOR DİYORSANIZ TAMAM AMA BEN BİLMİYORUM.
  11. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sınavdaki soruda hangi bilginin sorulduğunu bilmiyorum. Ancak TS EN 1800 standardı mevcuttur. "Taşınabilir gaz tüpleri - Asetilen tüpleri - Temel gerekler, tarifler ve tip deneyleri" hakkındadır.

https://intweb.tse.org.tr/Standard/...047111048057077107100100070121102121103061061
  12. elif polat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

yapı ışlerı yönetmelıgınıde kalıp ve beton yok dıyen arkadaslara gelsın sıradakı yönetmelık maddesı:)

Beton döküm işleri
    81– Beton dökümünde aşağıdaki hususlara uyulması sağlanır;
    a) Beton pompasının beton dökülecek yere uygun durumda konumlandırılması,
    b) Beton pompasının destek pabuçlarının zemine uygun şekilde sabitlenmesi,
    c) Beton pompası bom ve hortumların birleşim yerlerinde hava basıncından dolayı oluşabilecek açmaların önlenebilmesi için gerekli kontroller yapılması,
    ç) Pompa kollarının açılmasında ve toplanmasında çevredeki bina, elektrik iletim hatları gibi tesislerin oluşturduğu risklerin ortadan kaldırılması,
    d) Enerji nakil hatlarının altlarında pompa çalıştırılmaması veya zorunlu olduğu durumlarda enerji nakil hatlarıyla temasının olmaması için gerekli tedbirlerin alınması,
    e) Beton pompası bomunun ucundaki bom hortumunun güvenli yöntemlerle idare edilmesi,
    f) Beton yığılmasının tehlike oluşturacağı döşeme betonu dökümü gibi işlerde betonun uygun şekilde yayılarak dökülmesi,
    g) Beton dökülen kısmın hemen altında çalışma yapılmaması,
    ğ) Beton dökülen ağızda hortumun savrulmaması,
    h) Beton pompası operatörünün betonun döküldüğü yeri görmemesi durumunda uygun haberleşme imkânı sağlanması,
    ı) Beton dökümü bitinceye kadar kalıpların sürekli kontrol edilmesi,
    i) Kalıp açılması ve patlamasının gerekli tedbirler alınarak önlenmesi.
    Betonarme kalıp işleri
    82– Kalıp işleri işveren tarafından görevlendirilen ehil kişi gözetiminde ve konu ile ilgili tecrübe sahibi çalışanlarca yapılır.
    83– Kalıp panolarının, geçici destek ve payandaların üzerlerine binen yüke ve gerilime dayanacak şekilde planlanması, tasarlanması, kurulması ve korunması sağlanır.
    84– Çalışanları, kalıp sisteminin geçici dayanıksızlık veya kırılganlığından kaynaklanan risklerden korumak için yeterli tedbirler alınır.
    85– Betonarme kalıplarının yeterliliği her beton dökümünden önce kontrol edilir. Özellikle kayar kalıp, tünel kalıp ve masa kalıplardaki bağlantı yerleri, sabitleme elemanları, tijler, hidrolik hortumları, taşıma yerleri, pano krikoları, teker sistemleri, fiş krikoları, yayların aksları ve hareketli parçalar, sapma pimler, ağ sistemleri ve benzeri kalıp parça ve unsurları düzenli olarak ve her kullanımdan önce kontrol edilerek deformasyona uğramış ve güvenliği tehlikeye atabilecek durumda olanların kullanılmasına müsaade edilmez.
    86– Kalıp sökme işi için izlenecek çalışma yöntemi, parçaların hangi sırayla sökülmesi gerektiği, çalışanların çalışma yerlerine güvenli ulaşımı, sökülen kalıp malzemelerinin çalışma ortamından güvenli şekilde uzaklaştırılması ve istifi, kalıp malzemelerinin dengeli olarak yere indirilmesi veya yukarıya çıkarılması gibi konularda gerekli düzenlemeler yapılır, araç ve gereçler eksiksiz olarak temin edilir. Söküm sırasında, söküm alanında görevli çalışanlar hariç kimse bulundurulmaz.
  13. yunusum İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    risk değerlendirme bir olay olunca veya süresi dolunca yenilenir birde yönetmelik değişince yönetmelik değiştiği resmi gazetede yayınlandığı andan itibaren risk değerlendirmesi yenilenmeli en yakın seçenek bu diğerleri,nde süre farkı var temmuz 2013 itibari ile olmalı.
  14. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    yapı zaten komple beton
  15. Burhan Sabri İNTEPE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    antrometri sorusunun cevabı neydi
  16. yunusum İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Acil durum tatbikatı --- yılda bir demişsiniz evet doğru dediniz ancak soru bu değildi.yangın için yapılması gereken alarm ve tahliyeleri deneme süresi(test etme) kaçtı diye soruyu hatırlıyorum oda 6 ayda bir.
  17. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    C şıkkı 3-1-2
    evet soru böyleydi..bi bakalım yönetmeliğe
  18. Burhan Sabri İNTEPE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yani önce ortamı düzeltiyoruz değilmi
  19. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    yangın tatbikatları da 1 yıl..tatbikat denemeyi tahliyeyi hepsini kapsamıyor mu
  20. merve polat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    asetilen ile ilgili bir soru değildi ama o yani yanlış yazmışlar çok net bilmiyorum 68 im hertürlü yolu denicem bişiler iptal olsun da geçiyim :D