1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 aralik c sinifi iş güvenliği uzmanliği sinavi sorulari

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erhan Güneş tarafından 21 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Nevin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    temmuz 2013 doğru olmalı.. elektronik tezgahla ilgili soruyu hatırlayan var mı?
  2. merve polat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    elektronik tezgahı elektronik müh ve elektrik teknikeri,elektronik müh,makina müh,bilgisayar müh şıkları vardı hangisiydi cevap?
  3. Müge Ataseven İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben kaçırmış olabilirim....labaratuvar çalışanları için risk analizu vardı.....cevap hastalıklarla ilgili bilgi istenir gibi birşeydi ....;)
  4. Nevin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben bilgisayar mühendisi diye cevapladım.. cevabından emin olan var mı mühendis arkadaşlar ..
  5. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    ...destek elemanını sormuyor..yangın söndürme ekibinin içinden yangınla mücadeleden kaç kişiden olur diyor..

1 kişi olmaz
    söndürme 3 kişi
    kurtarma 3 kişi
    koruma 2 kişi
    ilkyardım 2 kişi eğitimli olmalıdır..

az tehlikeli ve orta tehlikeli sınıflarda çalışan sayısının %5 i, çok tehlikeli sınıflarda çalışan sayısının %10
    söndürme, kurtarma, koruma ve ilkyardım konularının herbirinden ayrı ayrı eğitilmiş olmalı..

3 kişi..ben bu biçimde düşündüm
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Aralık 2013 ---
    bilgisayar mühendisi..tezgahlarda mı..valla ben gitsin program analiz yapsın düşündüm ne alaka dedim..
    tezgahlar için..elektronik ve elektrik mühendisi yanıtını verdim D şıkkı
  6. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şu 100 soruyu bi tamamlasak ne güzel olucak...
  7. Nevin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ya
    yanlış olan soruluyordu zaten ben öyle hatırlıyorum
  8. nadr buglem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B SORULARI hatırlayabildiklerim:1-kazayı isg uzm ve işyeri hekimi analiz ettiğinde başka kim imza atar =işveren dedim
    2-ramakkala
    3-turuncu levha
    4-üçgen şekil parlayıcıuyarı levhası
    5-3işgünü fesihte
    6-acil durum planları ile soruda şuklarda 5yılda bir olan (2-4-6)yılda yapılır teh. sınıflarına göre
    7-ışınların etki düzeyleri sıralaması ...gamma-lazer
    8-kapalı alana girişte kim imza atmaz gözlemciler dedim
    9-tam zamanlı işyeri hekimi çalışmayan işyerinde kim çalışmaz sorusunu sağlık memuru dedim
    10-tanım sorusuna PLANLAMA dedim risk değerlendirme planlamada yapıldığından
    11-her işyerinde çalışana2dolap olmaz o şıkkı işaretledim
    12-tehlikeli harekete işyeri düzensizliği dedim
    13-termal konfor sorusuna toz şıkkını işaretledim(sıcaklık nem termal radyasyon)
    14-sadece şekil 1 ergonomik dedim
    15-sorulardan birinin cevabına ergonomi dedim
    16-CE AT şıkkını
    17-önce korkuluk sökülür dedim
    18-işten ayrılma psikolojik taciz değildir çünkü zaten işten ayrılmış diye düşündüm
    19-dinamik deney1.1
    20-fiziksel-zihinsel dedim bilmiyorum
    21-rüzgar olursa çalışılmaz sorusunun cevabını 3 ve4 olanı işaretledim(1-rüzgarda çalışılmaz 2-rüzgar barajları kurulur diyordu bunlar hariç olanları doğru seçtim9
    22-50volt teh. gerilim (42voltta vardı)ben 50 volt dedim
    23-380volt faz-faz
    24-yüksek gerilim 1000volt ve üstü
    25-15000hz insan kulağı duyar820-20000hz)
    26-metan ile ilgili bir sorunun şıklarında %4metanda çalışılır diyordu bu yanlış tır dedim
    27-kurşun twahaftalık 0.075mg/mküp dedim
    28-binalarda kaçak akım rölesi 300mA dedim
    29-kulak koruyucularda maruziyet sınır değerleri hesaba alınır
    30-karbondioksit bütün yangınlarda kullanılır gibi bir şık vardı onu seçtim bilmiyorum
    31-elle taşımada 10kg olarak olarak taşınır şııkkını seçtim
    32-birden farkılı tehlikeli durumda en teh. riske uygun kkd kullanılır şıkkı yanlış dedım diğerleri doğrudur dedim
    33-sıvı yangın olmaya lpg
    34-merdivenle çapraz yaparak çalışılmaz dedim
    35-risk değer yapılırken çalışanların durumu ,kullanılan kimyasallar ve müstahzarlar ve gebe ...çalışanlar dikkate alınır
    36-gebeler doğumdan sonra12 ay çalıştırılmaz
    37-gebeler hangi işte çalıştırılma z sorusuna hepsinde çalıştırılmaz dedim (acil müdahale de,enfeksiyon ve morglarda)
    38-manifodlu tüp 5yılda bir kontrol edilir
    39-havalandırma 1yılda
    40-proje sorumlusu -işveren tarafından görevlendirilen prjnın hzırlanması uyg. sorumlu kişi
    41-herkez bakım onarım yapabilir şııkını yanlıştr dedim
    42-yiyip içmek engellenir şıkkını seçtim
    43-insantşıyan yük araçları yanlıştır dedim ARKADAŞLAR BAŞKA HATIRLAYANLAR VARSA ben doğrudur demedim işaretlediklerimi söyledim
    44-2/2 MİYDİ 3/2 MİYDİ 60KİŞİ ÇALIŞAN YERDE AZTEH.
  9. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    2.4.2. Makina ve tezgâhların periyodik kontrolleri, makine ile ilgili branşlardan mühendisler tarafından yapılacaktır.
  10. cem turkyılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    17 temmuz 2013 te zaten yaptirmasi gerekiyordu, bu nedenle gunumuzden bir sonraki risk degerlendirmesi yaptirmasi gereken tarihin 17 temmuz 2019 olmasi gerektigini dusundum sinavda.

soruda en son değil bir sonrakini soruyor.yani 2019 olacağı kesin burada adayları ayırmak istedikleri konu yakıt değişince risk analizi yenilenirmi , yenilenmesi gerektiğine göre de temmuz 2013 te risk analizi yenilenmiş olmalı buda bizi temmuz 2019 a götürür. ama iptal olasılığı da var çünkü temmuz 2013 te risk analizi yenilendi mi bilgi yok....
  11. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    hadi..emin misin ben 5 dk doğruyu boşuna mı aramışım
  12. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    dogruyu soruyordu hocam.
  13. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    tamam..bilgisayarcı olmaz...maddede ilgili makine mühendisi diyor..o halde yanıt A oluyor
  14. Nevin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben emin değilim ama yanlis soruluyor diye hatırlıyorum ysnilabilirim...
  15. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    bu sınav en kolay isg sınavıydı..yanıltmaca yok denecek kadar azdı..neden yanlışı sorsunlar ki..hep doğruyu sordular baksana sınava
    makine müh..
    2.4.2. Makina ve tezgâhların periyodik kontrolleri, makine ile ilgili branşlardan mühendisler tarafından yapılacaktır.
  16. gokhaneses İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yapma hocam ya en kolay isg sınavı fılan degıldı sonuclar acıklansın gorecegız bence.
  17. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    çok kolaydı..yanıltıcı soru 4-5 taneydi..65 e yakın çerez soru vardı..
  18. Müge Ataseven İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kesinlikle doğruyu soruyordu....ben makine müh dedim....
  19. sallozan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    BİYOLOJİK SINIR DEĞERLER VE SAĞLIK GÖZETİMİ ÖNLEMLERİ

1. Kurşun ve iyonik kurşun bileşikleri

1.1. Biyolojik izleme, absorbsiyon spektrometri veya eşdeğer sonucu veren bir başka metod kullanılarak, kanda kurşun seviyesinin (PbB) ölçümünü de kapsar.

Bağlayıcı biyolojik sınır değer: 70 μg Pb/100 ml kan.

1.2. Aşağıdaki durumlarda tıbbi gözetim yapılır:

1.2.1. Havadaki kurşunun, haftada 40 saat çalışma süresine göre hesaplanmış, zaman ağırlıklı ortalama konsantrasyonu 0.075 mg/m3 ten fazla ise,

1.2.2. Çalışanlardan herhangi birinin kanındaki kurşun seviyesi 40 μg Pb/100 ml kandan fazla ise.

DOĞRUSU ,, SANIRIM A şıkkı idi
  20. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    sorular netti 4-5 soru harici..
    tek cevaplık 65 soru vardı
    20 ye yakın yönetmelik cümleleri geldi adamlar resmen al da seç dedi..

10 adet soru da temel bilgi sorularıydı onlardan hata yapmak normaldi..hiç çalışmamış kişi en azından 70 i zorlayabilirdi..