1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 Ekim İSG Sınavı İçin Bir İtiraz Dilekçesi ve Düşündürdükleri

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 29 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bir arkadaşımız mail atmıştı..paylaşmak istedim..ekte mevcut indirebilirsiniz..​
    T.C.
    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
    ANKARA

KONU: 21.10.2012 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Sorularından 3 tanesine itiraz hakkında.

21.10.2012 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına girdim. 23.10.2012 günü öğlen saatlerinde sınav soru ve cevap anahtarı açıklanmış olup,3 iş günü itiraz süresi verilmiştir incelemelerim neticesinde bazı soruların hatalı olduğunu tespit ettim. İtiraz ediyorum. Ancak 24 Ekim yarım gün mesai olduğu için ancak itiraz ücretini yatırabildim. Bayram süresince PTT ve kargo şirketleri çalışmadığı için 30 Ekim tarihinde ancak gönderebiliyorum. Arefe gününün yarım iş günü olmasının dikkate alınarak Söz konusu soruların incelenerek, yapılacak değerlendirme sonucunun tarafıma bildirilmesini saygılarımla arz ederim.30.10.2012

İtiraz için gerekli olan ödeme hesabınıza yapılmış olup hesap belgesi ektedir.

EKLER
    EK 1. Hesap Belgesi Sureti (3 soru için 30 TL)
    EK 2. 1.İtiraz Etiğim Soru:
    EK 3. 2.İtiraz Etiğim Soru:
    EK 4. 3.İtiraz Etiğim Soru:
    Not:

1.İtiraz Etiğim Soru:

A kitapçığı 18. Soruda D şıkkı sorunun doğru cevabı olarak verilmiş. Ancak aynı gün yapılan A sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sorularından A kitapçığı 15. Soruda A şıkkı doğru kabul edilmiş. OHSAS da müşteri memnuniyet analizi yok ise müşteri memnuniyeti OHSAS ın yararlarından olamaz. Yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu İstanbul Grup Başkanlığı Kimya Yük. Mühendisi Bakanlık Teknik İş Müfettişi Sayın Özlem ÖZKILIÇ hazırladığı kitabında yararları kısmında bütün şıklar vardır bütün cevaplar doğrudur ve belgesi aşağıda verilmiştir.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı A kitapçığı
    A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı A kitapçığı
    2.8.1. OHSAS 18001- İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sisteminin Yararları:
    • Bu yönetim sistemi ile zararla sonuçlanabilecek olası tehlikelerin önceden tespiti ve gerekli önlemlerin alınması sağlanır.
    • Çalışanlar işyerinin olumsuz etkilerinden korunur, rahat ve güvenli bir ortamda
    çalışmaları sağlanır.
    • İş kazaları ve meslek hastalıkları sebebiyle oluşabilecek iş gücü ve iş günü kayıplarının en aza indirgenmesi, dolayısıyla iş veriminde artışın sağlanmasıyla üretimin (ürün ve/veya hizmet) korunması sağlanır.
    • Çalışanların memnuyeti, müşteri memnuyeti ve üretim maliyetlerinde azalma sağlanır.
    • İş kazası ve meslek hastalıklarının oldukça yüksek maliyetleri en aza indirilir.
    • Çalışma ortamlarında alınan tedbirlerle, işletmeyi tehlikeye sokabilecek yangın, patlama, makine arızaları ve devre dışı kalmaların ortadan kaldırılması işletme güvenliği sağlanır.
    • Resmi makamlar önünde, organizasyonun iş güvenliğine karşı duyarlı olduğu
    kanıtlanır ve yasal ceza riski azaltılır.
    • OHSAS 18001, ISO 9001:2000 ve ISO 14001 ile uyumludur, mevcut kalite sistemi
    OHSAS 18001’i de içererek var olan alt yapı geliştirilir ve daha kapsamlı hale getirilir.
    • İsteyen işyerleri, OHSAS 18001'e göre oluşturdukları yönetim sistemini belgelendirebilirler.
    • Bu yönetim sistemi, işletmede çalışanların sağlığını dolayısı ile verimliliği ve üretimi de arttıran bir faktördür.

Yine WHC Türkiye’nin internet sayfasında benzer bilgiler bulunmaktadır ve D seçeneği burada yer almaktadır.

Yukarıda belirttiğim nedenlerden ötürü bende bu soruda bir hata olduğu sonucuna vardım. Bu sorunun yazdığım gerekçeler dikkate alınarak tekrar değerlendirilmesini.

2.İtiraz Etiğim Soru:
    GÜRÜLTÜ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
    Kişisel Korunma
    Madde 8 — Gürültüye maruziyetten kaynaklanan riskler başka yollarla önlenemiyor ise;
    a) İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 13 üncü maddesinin (b) bendine ve Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olarak ve aşağıda belirtilen koşullarda, işçilere, kişiye tam olarak uyan kulak koruyucuları verilecek ve bu koruyucular işçiler tarafından kullanılacaktır:
    1) Gürültü maruziyeti en düşük maruziyet etkin değerleri aştığında, işveren kulak koruyucuları sağlayarak işçilerin kullanımına hazır halde bulunduracaktır,
    2) Gürültü maruziyeti en yüksek maruziyet etkin değerlerine ulaştığında ya da bu değerleri aştığında, kulak koruyucuları kullanılacaktır,
    3) Kulak koruyucuları işitme ile ilgili riski ortadan kaldıracak veya en aza indirecek bir biçimde seçilecektir.
    b) İşveren kulak koruyucularının kullanılmasını sağlamak için her türlü çabayı gösterecek ve alınan önlemlerin etkililiğini denetlemekten sorumlu olacaktır.
    a) En yüksek ses basıncı (Ppeak) : "C"-frekans ağırlıklı anlık gürültü basıncının maksimum değeri.
    1) Maruziyet sınır değerleri : LEX, 8h = 87 dB (A) ve Ppeak = 200 µ Pai
    2) En yüksek maruziyet etkin değerleri : LEX, 8h = 85 dB (A) ve Ppeak = 140 µ Paii
    3) En düşük maruziyet etkin değerleri : LEX, 8h = 80 dB (A) ve Ppeak = 112 µ Paiii

Yönetmelikte de görüldüğü üzere B seçeneği doğru cevaptır ancak A seçeneği doğru kabul edilmiş bu soruda bir hata olduğunu tespit ettim.
    Yukarıda belirttiğim nedenlerden ötürü bende bu soruda bir hata olduğu sonucuna vardım. Bu sorunun yazdığım gerekçeler dikkate alınarak tekrar değerlendirilmesini.
    3.İtiraz Etiğim soru:
    X tipi matriste derecelendirmede bütün seçenekler doğrudur. Yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu İstanbul Grup Başkanlığı Kimya Yük. Mühendisi Bakanlık Teknik İş Müfettişi Sayın Özlem ÖZKILIÇ hazırladığı kitabında X tipi matris derecelendirmesinde bütün şıklar mevcuttur bütün cevaplar doğrudur ve belgesi aşağıda verilmiştir.
    ŞİDDET​
    DERECELENDİRME​
    ÇOK HAFİF
    Toplum : Direkt etki yok.
    HAFİF
    Toplum : Koku veya gürültü yayılması sonucu rahatsızlık verilmesi, direkt etki yok.
    ORTA
    Toplum : Doktor müdahalesi gerektiren şiddetli yaralanmalar
    CİDDİ
    Toplum : Hayatı tehdit edici yaralanma veya kaza sonucu bir kişinin ölümü
    ÇOK CİDDİ
    Toplum : Hayatı tehdit edici şekilde yaralanma, meslek hastalığına yakalanma veya kaza yada meslek hastalığı sonucu birden çok ölüm

Yukarıda belirttiğim nedenlerden ötürü bende bu soruda bir hata olduğu sonucuna vardım. Bu sorunun yazdığım gerekçeler dikkate alınarak tekrar değerlendirilmesini. Saygılarımla arz ederim.

Not: Bu not kısmında yazdığım sorularında hatalı olduğunu düşünüyorum siz yetkililerin incelemesi için bilgi amaçlı gönderiyorum. Asıl itiraz ettiğim sorular yukarıdaki 3 sorudur. A kitapçığı 98.soruda anlatma interaktif eğitim yöntemlerinden değildir denmiş. İnteraktif eğitimde cevaplardaki dört seçenekte uygulanır anlatıcı interaktif eğitimi anlatmadan nasıl yapabilmektedir bunu ben anlamakta güçlük çekmekteyim ancak bununla ilgili kaynak bulmama rağmen çok ciddi kurumsal kaynak bulamadığım için bu soruya itiraz edip etmemekte tereddütte kaldığımdan ötürü sadece siz yetkililere bildirmekle yetinmenin uygun olacağını düşündüm. Diğer bir hatalı olduğunu gördüğüm soruda A kitapcığı 39.soru pestisitler ile ilgili soru pestisitler hem kimyasal hemde biyolojik veya virüs gibi ajanlar olabilir bu pestisitlerin kaynaklardaki tanımında böyledir iş yeri ortamı diye sorulmuş bunun üretiminin veya bilimsel araştırmaların yapıldığı iş yeri ortamlarında hem biyolojik hem kimyasal vede virüs şeklinde çalışan tehlike yaşayabilir. Ben tarım ilede uğraşan birisi olarak tarım alanlarında kimyasal pestisit ile biyolojik pestisitin kullanıldığını biliyorum bununla ilgili pek çok kaynak literatürde mevcuttur. Son olarak A kitapçığı 61.soruda c sınıfı yangınlarda söndürme yöntemi olarak yanıcı maddeyi ortadan kaldırma doğru seçenek kabul edilmiş bir çok kaynakta havayı kesmede c sınıfı yangınlarda söndürmede kullanılır deniliyor.

Ekli Dosyalar:

2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İSGDER yönetiminin bu hususta çalışma yapmasını ve hatalı soruların neler olduğu ve de neden yalnış yada hatalı olduğunu kamuoyu önünde paylaşacağını düşünüyorum..
  3. sezginumt İSGforum Üyesi

ERKAN HOCAM ÖNCELİKLE ELLERİNİZE SAĞLIK . BEN BU SORULAR DIŞINDA A KİTAPÇIĞININ 63. SORUSUNDA DA HATA OPLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM GÖRÜŞÜNÜZÜ ALABİLİRMİYİM. BİDE PAYLAŞTIĞINIZ DİLEKÇEYİ AYNI ŞEKİLDE BİZDE GÖDEREBİLİRMİYİZ
  4. isguz_ İSGforum Üyesi

Ek olarak benim itiraz edeceğim sorular ;
    A Soru : 28

“Risk değerlendirme karar matrisi-çok değişkenli x tipi matris diyagramı” yaklaşımına göre bir olayın gerçekleşmesi durumunda toplum üzerindeki şiddeti ile bu şiddetin derecelendirilmesi ile ilgili eşleşmelerden hangisi yanlıştır?
    A) Hafif - Direkt etki yok
    B) Orta - Doktor müdahalesi gerektiren şiddetli yaralanmalar
    C) Ciddi - Hayatı tehdit edici yaralanma veya kaza sonucu bir kişinin ölümü
    D) Çok ciddi - Hayatı tehdit edici şekilde yaralanma, meslek hastalığına yakalanma veya kaza ya da meslek hastalığı sonucu birden çok ölüm
    Cevap Anahtarı : A

İtiraz Nedeni
    Cevap olarak “A” seçeneği belirtilmiştir. Ancak; TABLO 1’ de yer aldığı üzere “ÇOK HAFİF ŞİDDETTE” olduğu şekilde “HAFİF” şiddet içinde “Direkt etki yoktur”. Hem ÇOK HAFİF, hem de HAFİF toplum üzerindeki şiddet için “ DİREKT ETKİ YOK” ibaresi kullanılmıştır.
    HAFİF şiddet için Rahatsızlık vermesi söz konusudur ancak Direkt Etki Yoktur. A şıkkı “Hafif –Direk etki var.” yazılmış olsaydı yanlış olacağı için “Hafif –Direk etki yok.” Doğru olmalıdır. Tüm şıklar doğrudur.

Risk değerlendirme karar matrisi-çok değişkenli x tipi matris diyagramı” yaklaşımına göre bir olayın gerçekleşmesi durumunda toplum üzerindeki şiddeti ile bu şiddetin derecelendirilmesi ile ilgili eşleşmeler TABLO 1’ de yer almaktadır:

ŞİDDET
    DERECELENDİRME
    ÇOK HAFİF
    Personel : Hafif sıyrıklar, 3 günden az iş günü kayıplı kazalar.
    Toplum : Direkt etki yok.
    HAFİF
    Personel : İlk yardım gerektiren yaralanmalar.
    Toplum : Koku veya gürültü yayılması sonucu rahatsızlık verilmesi, direkt etki yok.
    ORTA
    Personel : Doktor müdahalesi gerektiren şiddetli yaralanmalar ve meslek hastalıkları
    Toplum : Doktor müdahalesi gerektiren şiddetli yaralanmalar
    CİDDİ
    Personel : Hayatı tehdit edici yaralanma, akut zehirlenmeli meslek hastalığı veya kaza yada meslek hastalığı sonucu bir kişinin ölümü
    Toplum : Hayatı tehdit edici yaralanma veya kaza sonucu bir kişinin ölümü
    ÇOK CİDDİ
    Personel : Birçok çalışanın hayatını tehdit edici şekilde yaralanması, meslek hastalığına yakalanması veya kaza yada meslek hastalığı sonucunda ölmesi
    Toplum : Hayatı tehdit edici şekilde yaralanma, meslek hastalığına yakalanma veya kaza yada meslek hastalığı sonucu birden çok ölüm

A Soru : 23

Aşağıdakilerden hangisi bir işletmede gerçekleştrilen risk analizi ve yönetimi açısından bir problem teşkil etmez?
    A)İşe uygun olmayan metodolojinin seçilmesi
    B)Risk analizini yapan kişinin tecrübesiz olması
    C)Risk analizi için bir metodolojinin kullanılması
    D)İşyerinde hangi tip risk analizi ve yönetimi metodunun uygulanması gerektiğinin belirlenmesi
    Cevap Anahtarı : C

İtiraz Nedeni
    Risk analizi ve yönetimi açısından D şıkkının da engel teşkil etmemektedir. Tüm işyerlerine uyan bir risk analizi metodolojisi mevcut değildir. Çünkü, her işyerinin kendine özel farklı farklı tehditleri vardır. Risk analizi ve yönetimi yapılan bir işyerinde, öncelikle ne tip bir risk analizi ve yönetimi metodunun uygulanması gerektiği belirlenmelidir.
    KAYNAK:
    http://www.tisk.org.tr/yayinlar.asp?sbj=ic&id=1407
    Özlem Özkılıç “ İş Sağlığı, Güvenliği ve Çevresel Etki Risk Değerlendirmesi” Kitabı

A Soru : 61

Aşağıdakilerden hangisi genellikle C sınıfı yangınları söndürmek için kullanılan yöntemlerden biri olarak kabul edilir?
    A) Soğutma Yöntemi
    B) Havayı Kesme Yöntemi
    C) Kimyasal Reaksiyon Yöntemi
    D) Yanıcı Maddeyi Ortadan Kaldırma Yöntemi
    Cevap Anahtarı : D

İtiraz Nedeni
    C SINIFI “ Yangınlar: Gaz halindeki yanıcı madde yangınları. Yanıcı gaz ve basınç altında sıvılaştırılmış gaz haldeki maddelerin yangınlarıdır. ( Doğal ve Üretilmiş Gazlar, Metan, Hidrojen, Asetilen , LPG, Propan Doğal Gaz )
    C Sınıfı Yangınlar, genel kural olarak, gaz yangınlarında, yangın kaynağı kesilerek ve soğutma işlemi yapılarak söndürülür. TS EN 2 ve TS EN 2/A1′e göre YANGIN SINIFLARININ TARİFİ açıklamalarında görülmektedir.
    KAYNAK :
    http://ahmetsertkan.blogspot.com/2011/01/yangin-siniflari-en-son-ve-gecerli-olan.html
    http://www.ozelguvenlikdunyasi.com/yangin-siniflari.html

Söndürme işleminde kullanılan CO2 ve kuru kimyevi toz gibi maddelerden biri olan CO2 de havayı kesme yöntemi olduğu için,hava içerisinde O2 bulunması gazlı maddelerin yanmasına sebep olduğundan boğma yani havayı kesme yöntemi de kullanılacağından Havayı kesme seçeneği de doğrudur. Doğru seçenek kabul edilen yanıcı maddenin ortadan kaldırılması ibaresi Havayı kesme yöntemlerinin içinde yer alan bir maddedir.
    (http://www.aadzonguldak.gov.tr/sayfalar-62-Yangin.html)
    Soruda geçen genellikle ibaresi dikkate alındığında ise genellikle kısmı kullanılan yöntemleri baz alacağından yine doğru cevap havayı kesme olacaktır. Sorunun birden fazla doğru seçeneği bulunmaktadır.
  5. mustafaa kartal İSGforum Üyesi

iyi günler bende basınç birimi sorusunun yanlış olduğunu söylüyorum fizik mezunuyum ve basınç biriminin nevton/m2 olduğunu biliyorum ancak böyle bir şık yok cevabı nevton/cm2 almış buna itiraz edeceğim. siz ne düşünüyorsunuz?
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eyvallah fatih bey...katılıyorum size.
  7. mustafaa kartal İSGforum Üyesi

eğer m2 alacaksak nevton değil dyn olması gerekmektedir ama m2 ise necton olur biz bu işin eğitimini gördük her kitapda da aynı şey var fizik kesindir. dyn/cm2 yada nevton/m2 olur.
  8. mustafaa kartal İSGforum Üyesi

eğer m2 alacaksak nevton değil dyn olması gerekmektedir ama m2 ise necton olur biz bu işin eğitimini gördük her kitapda da aynı şey var fizik kesindir. dyn/cm2 yada nevton/m2 olur.
  9. gnkt58 İSGforum Üyesi

An itibariyle komisyon toplantı yanlış soruları değerlendiriyorlar, hakkımızda hayırlısı..