1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

21 Ekim Sınavında Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz Sorular...

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve ahmet akko tarafından 23 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B kitapcığı 9.soru,toplu koruma önlemlerinden kkd en son başvurulacak çare olsa da bu da bir toplu koruma tedbiridir.bu soruda tüm şıklar doğrudur bence .bunu değerlendirilmisinz?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    kkd toplu koruma değildir?
  3. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tüm çalışanlara verildiği zaman toplu olmaz mı ;) :)) ,Erkan Bey yardımlarınız için teşekkür puanım 69 ,26.soru itirazı kabul olursa 70 olacak.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    doru cevap d şıkkı..:)
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    hayırlısı diyelim...olmassa bi daki sınava telafi edersin..sıkma canını..
  6. oguzzhann61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bureau veritas
    kkd toplu korumu yöntemi degildir...itiraz edilecekse dogru risk analizi metodu uygulaması diye bir soru vardı ona yapılabilir..
  7. isguz_ İSGforum Üyesi

İTİRAZLAR
    KİTAPÇIK TÜRÜ : A Soru : 28
    KİTAPÇIK TÜRÜ : B Soru : 21

“Risk değerlendirme karar matrisi-çok değişkenli x tipi matris diyagramı” yaklaşımına göre bir olayın gerçekleşmesi durumunda toplum üzerindeki şiddeti ile bu şiddetin derecelendirilmesi ile ilgili eşleşmelerden hangisi yanlıştır?
    A) Hafif - Direkt etki yok
    B) Orta - Doktor müdahalesi gerektiren şiddetli yaralanmalar
    C) Ciddi - Hayatı tehdit edici yaralanma veya kaza sonucu bir kişinin ölümü
    D) Çok ciddi - Hayatı tehdit edici şekilde yaralanma, meslek hastalığına yakalanma veya kaza ya da meslek hastalığı sonucu birden çok ölüm

Cevap Anahtarı : A

İtiraz Nedeni

Cevap olarak “A” seçeneği belirtilmiştir. Ancak; TABLO 1’ de yer aldığı üzere “ÇOK HAFİF ŞİDDETTE” olduğu şekilde “HAFİF” şiddet içinde “Direkt etki yoktur”. Hem ÇOK HAFİF, hem de HAFİF toplum üzerindeki şiddet için “ DİREKT ETKİ YOK” ibaresi kullanılmıştır.
    HAFİF şiddet için Rahatsızlık vermesi söz konusudur ancak Direkt Etki Yoktur. A şıkkı “Hafif –Direk etki var.” yazılmış olsaydı yanlış olacağı için “Hafif –Direk etki yok.” Doğru olmalıdır. Tüm şıklar doğrudur.

Risk değerlendirme karar matrisi-çok değişkenli x tipi matris diyagramı” yaklaşımına göre bir olayın gerçekleşmesi durumunda toplum üzerindeki şiddeti ile bu şiddetin derecelendirilmesi ile ilgili eşleşmeler TABLO 1’ de yer almaktadır:

ŞİDDET
    DERECELENDİRME
    ÇOK HAFİF
    Personel : Hafif sıyrıklar, 3 günden az iş günü kayıplı kazalar.
    Toplum : Direkt etki yok.
    HAFİF
    Personel : İlk yardım gerektiren yaralanmalar.
    Toplum : Koku veya gürültü yayılması sonucu rahatsızlık verilmesi, direkt etki yok.
    ORTA
    Personel : Doktor müdahalesi gerektiren şiddetli yaralanmalar ve meslek hastalıkları
    Toplum : Doktor müdahalesi gerektiren şiddetli yaralanmalar
    CİDDİ
    Personel : Hayatı tehdit edici yaralanma, akut zehirlenmeli meslek hastalığı veya kaza yada meslek hastalığı sonucu bir kişinin ölümü
    Toplum : Hayatı tehdit edici yaralanma veya kaza sonucu bir kişinin ölümü
    ÇOK CİDDİ
    Personel : Birçok çalışanın hayatını tehdit edici şekilde yaralanması, meslek hastalığına yakalanması veya kaza yada meslek hastalığı sonucunda ölmesi
    Toplum : Hayatı tehdit edici şekilde yaralanma, meslek hastalığına yakalanma veya kaza yada meslek hastalığı sonucu birden çok ölüm

Gerekli incelemelerin yapılıp sorunun iptal edilmesini rica ederim.

KİTAPÇIK TÜRÜ : A Soru : 23
    KİTAPÇIK TÜRÜ : B Soru : 26

Aşağıdakilerden hangisi bir işletmede gerçekleştrilen risk analizi ve yönetimi açısından bir problem teşkil etmez?
    A) İşe uygun olmayan metodolojinin seçilmesi
    B) Risk analizini yapan kişinin tecrübesiz olması
    C) Risk analizi için bir metodolojinin kullanılması
    D) İşyerinde hangi tip risk analizi ve yönetimi metodunun uygulanması gerektiğinin belirlenmesi
    Cevap Anahtarı : C

İtiraz Nedeni
    Risk analizi ve yönetimi açısından D şıkkının da engel teşkil etmemektedir. Tüm işyerlerine uyan bir risk analizi metodolojisi mevcut değildir. Çünkü, her işyerinin kendine özel farklı farklı tehditleri vardır. Risk analizi ve yönetimi yapılacak olan bir işyerinde, öncelikle ne tip bir risk analizi ve yönetimi metodunun uygulanması gerektiği belirlenmelidir.
    KAYNAK: http://www.tisk.org.tr/yayinlar.asp?sbj=ic&id=1407

KİTAPÇIK TÜRÜ : A Soru : 61
    KİTAPÇIK TÜRÜ : B Soru : 81

Aşağıdakilerden hangisi genellikle C sınıfı yangınları söndürmek için kullanılan yöntemlerden biri olarak kabul edilir?
    A) Soğutma Yöntemi
    B) Havayı Kesme Yöntemi
    C) Kimyasal Reaksiyon Yöntemi
    D) Yanıcı Maddeyi Ortadan Kaldırma Yöntemi

Cevap Anahtarı : D

İtiraz Nedeni

C SINIFI “ Yangınlar: Gaz halindeki yanıcı madde yangınları. Yanıcı gaz ve basınç altında sıvılaştırılmış gaz haldeki maddelerin yangınlarıdır. ( Doğal ve Üretilmiş Gazlar, Metan, Hidrojen, Asetilen , LPG, Propan Doğal Gaz )
    C Sınıfı Yangınlar, genel kural olarak, gaz yangınlarında, yangın kaynağı kesilerek ve soğutma işlemi yapılarak söndürülür. TS EN 2 ve TS EN 2/A1′e göre YANGIN SINIFLARININ TARİFİ açıklamalarında görülmektedir.
    KAYNAK :
    http://ahmetsertkan.blogspot.com/2011/01/yangin-siniflari-en-son-ve-gecerli-olan.html
    http://www.ozelguvenlikdunyasi.com/yangin-siniflari.html
    Söndürme işleminde kullanılan CO2 ve kuru kimyevi toz gibi maddelerden biri olan CO2 de havayı kesme yöntemi olduğu için, hava içerisinde O2 bulunması gazlı maddelerin yanmasına sebep olduğundan boğma yani havayı kesme yöntemi de kullanılacağından Havayı kesme seçeneği de doğrudur. Doğru seçenek kabul edilen yanıcı maddenin ortadan kaldırılması ibaresi Havayı kesme yöntemlerinin içinde yer alan bir maddedir.

(http://www.aadzonguldak.gov.tr/sayfalar-62-Yangin.html)
    Soruda geçen genellikle ibaresi dikkate alındığında ise genellikle kısmı kullanılan yöntemleri baz alacağından yine doğru cevap havayı kesme olacaktır. Sorunun 3 doğru seçeneği bulunmaktadır.

8. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :) umarım bu itiraz da kabul olur.ben de hava yı kesme yöntemi demiştim.
  9. ahmet akko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hatalı olduğunu düşündümüz sorular genel olarak aynı bu konuda birleşelim derim ben.
  10. oguzzhann61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bureau veritas
    o soruyu bende önce havayı kesme dedim sonra silip kaynagından yoketme dedim ,çünkü 02 olmadanda parlayan gazlar var...bir önceki aralık ayı sınavdada gaz çukurunu ne ile yok edilir gibi bir soru vardı cevabı dinamitti herkes yanlış yapmıştı
  11. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan bey itiraz etme yöntemini burada gösterdi,yapacağımız şey çok sayıda insana mail yoluyla ulaşmak ve yöntemi onlara iletmek olabilir.68le ve 69 la sınavı kaybetmek gerçekten kötü, bir de sınavın masraf yükü var.Ahmet Bey ulaşabildiğiniz kadar iş güvenliği ile ilgili kurumlara mail yoluyla ulaşın,Erkan Beyin hazırladığı soru itirazlarını onlara gönderin.Varsa sınava giren arkadaşlarınıza bu soruları ve itiraz yöntemini mail yoluyla gönderin.
  12. isguz_ İSGforum Üyesi

Ben gönderdiğim maili yolluyorum size...

MAİL ADRESİ : isggm@csgb.gov.tr

KONU : 21/10/2012 tarihli İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sorularına İtiraz Tarihi Hakkında

Milli Eğitim Bakanlığı’nca 21.10.2012 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım. Yapılan sınav da hatalı gördüğümüz sorular için itiraz etme hakkımız bulunmaktadır.

Sınav ile ilgili sorulara itiraz edebilmemiz için yapılan açıklama “Sorular internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren (23 Ekim 2012) en geç 3 (üç) iş günü içerisinde (30 Ekim 2012 saat 17:00’ye kadar), İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir. şeklindedir.

Kurban Bayramı dolayısıyla 24 Ekim 2012 tarihi de Resim Tatil olarak ilan edilmiştir. Bu yüzden ben ve benim gibi adayların sorular için itirazları 30 Ekim 2012 Salı gününe kalmıştır. Adayların sorulara itiraz etme haklarını kullanabilmesi ve mağdur durumda kalmaması için Ankara dışında yapılan itirazların kargoya verildiği tarihlerin dikkate alınmasını veya sorulara itiraz süresinin uzatılması talep ediyorum. Bu konu hakkında ben ve benim gibi adayları bilgilendirmeniz gerekmektedir. Yapılan itirazların az sayı da kişi olması durumda itiraz süresinin Kurban Bayram’ına denk gelmesi bu yüzden itiraz edemeyen adayların bulunduğunu bilmenizi isterim.

Gereğinin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.
  13. gnkt58 İSGforum Üyesi

Peki bu soruların iptal edildiğine yada edilmediğine dair bir açıklama en geç ne zaman gelir?
  14. sezginumt İSGforum Üyesi

Teşekkürler ilginiz için geçen sınav 69 ile takılmıştım.
    bu sınavda da 68 dogrum varr:) ve kesin hatalı olduğuna inan dığım A kitapçığının 37. ve 63. soruları var.
  15. isguz_ İSGforum Üyesi

Lütfen sizde başvurunuz yapın hatalı soru var ise hakkımızı arayalım.
  16. isguz_ İSGforum Üyesi

30 EKİM başvuru için son tarih.

9 KASIM'a kadar da sorulara itiraz edenlere posta yoluyla haberdar edecekleri yazıyor.
  17. isguz_ İSGforum Üyesi

30 EKİM başvuru için son tarih.

9 KASIM'a kadar da sorulara itiraz edenlere posta yoluyla haberdar edecekleri yazıyor.
  18. arda İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    b kitapçığı 7,21,57,59 sorunlu sorular bence bunlar...
  19. sezginumt İSGforum Üyesi

Benimle birlikte beş kişi aynı soruların hatalı olduğunu düşünüyoruz . Biz şikayetimizi bildireceğiz ,aynı şekilde herkesin aynı ilgiyi göstermesini bekliorum
  20. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ankarada çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının isgm birimi hangi semtte acaba.