1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

23 şubat sınavında bir kaç tavsiye

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Şuayip Aktaş tarafından 22 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Şuayip Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu yazacaklarımı imkan varsa çıktı alıp yanınıza götürmenizi tavsiye ederim.....herkese sınavda başarılar dileyerek bi kaç konuda acizane tavsiyelerim olacak....

1- milli eğitim sınavlarında soruların sıralaması oldukça dağınık olduğunu hepimiz gördük... yani mesela ilk 15 soruyu kasmış olsunlar ; şu fikre kapılmayın eyvah yandım daha 15 sorudan yandım en baştan yandım demeyin daha 9 yanlış hakkınız var ve devamında sorular oldukça basit olabilir diye sakinleşin... hatta ben biliyorum tüm sımavlarda son 20 soru hep kek oluyordu....

2- soruları direk çözmeye başlamadan önce kısaca bi sayım yapmanızın size moralden faydası olabilir .. şu fikre kapılabilirsiniz ; zor sorularda var ama bi 50 enaz cepte kek var derseniz moralı kapar o maralle diğerlerindende enaz 6 yaparsınız ve sakince onlara bakmış olursunuz...

yani diyorumki en başta istatistik yaparken kolaylara işaret koyun onları bi çözün 50 cepte deyin..... geriye 6 soru için mücadele etmiş olacağınızdan zihniniz dağılmaz.... 6 kapmaya başlarken bi bakmışınız 16 kapmışınız ;))

3- bakanlık mevzuattlarında yumuşak ifade yoktur... yuvarlak , belirsiz ifade yoktur.. kararlar nettir. şeffaf değildir... ( her ne kadar uygulamada öle olmasada)) ve güvenlik ön plandadır... şart olmasa bile ; şıkta belirtilen şey iyi bişeyse zararı yok yararı çoksa o şeyi doğru olumlu bilin....( genelde yorum sorularında)

2 adet örnek vermek istiyorum ; aşağıdakilerden hangisi doğrudur yada yanlıştır diye bi soru olsun... şıkkın birindede şöle bi şey olsun ; risk değerlendirme yapması gerekmeyen bi yerin risk değerlendirme yapmasından bahsetsin... mecbur değil diye bu şıkkı yanlış demeyin sonuçta adam doğru bişey yapıyor ... güvenlik işi bu... mevzuat karşısında haklı çıkma işi.... yani bu bi bakış açısı ... umarım anlatabilmişimdir....

örnek 2 ; hangisi doğru yada hangisi yanlıştır... sorularında (yorum sorusu tabi) ; gerekli değildir... olabilir , olmasada olur,, yeterlidir gibi kelimeler yuvarlak net olmayan ifadeler olduğu için bu ifadeleri sevmiyoruz..... aklımızda bulunsun içinde böyle ifade bulunan şıklar ( %100 olmasada) genelde yanlış oluyor)

4- kesinlikle şıkları 2 ye indirmeden atma yapmayın... atacaksanız bile mantıklı atın.... soru kökünü iyi okuyun..

5- aşağıdakilerden hangisi doğrudur ifadesinde eylemin doğru olmasından daha mühimmi yerinde doğrumu buda önemli... bunada dikkat ediniz.. mesela titreşimle ilgili hangisi korunma politikasındandır diye soruyorda şıkkın birinde forklit operatörüne kulaklık taktırıyorsa her ne kadar iyi güzel bi eylem yaptırıyorsada şık konumuzla alakalı olmadığından o şıkkı yanlış bilmeliyiz..

6-- her şıkkın parağrafları uzun , ve o soruyu yapamıyorsunuz bilemediniz diyelim.. eğer son şık mantığınıza yatıyorsa diğer şıklarıda eler gibi olduysanız size şunu diyeyim böle uzun şıklı sorularda genelde d şıkkı cevap oluyo5..

6-- 3-4 tane ifade var hangileri doğru diyor mesela ; içiniden sanki hepside doğru gibi diyebiliyorsanız korkmayın meb bu konuda ösym kadar hin değil o şıkkı işaretleyin...

7- eğer doğrular arasında kaldıysanız yaw hepsi doğru yaw hepsi yanlış diyorsanız bırakın iptal edilme olayı sonra düşünülsün o an doğrunun en doğrusunu yada istenen yanlışsa en yanlışını işaretleyiniz...

8-sınava giderken yanınıza şeker alın... her 20 dk da bir yarım dk mola verin şakağınıza masaj yapın...şeker atın... sonra devam edin

9- süreyi sonuna kadar kullanın ,,, zamanınız diyelim yarım saat var vermek yerine şaibeli dediğiniz soruları bi daha düşünün

herkese başarılar dilerim.... şuayip aktaş
  2. muhendis1970 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    boşverin sınavda soruları çözmek için uğraşın kazanıp kazanamayacağınızı unutun vesvese etmeyin ki dikkatinizi toplayabilesiniz haydi gazanız mübarek olsun
  3. selami cartıllı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97706
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar yarın ben de sınava giriyorum.
    Daha önceki girdiğim sınavlardan tecrübem, cevabını bildiğim kolay soruları yanlış cevaplamak beni her zaman üzmüştür.
    Onun için soruları iyi anlamak çok önemli. Zaten bilmediğim soruyu attığım için yanlış da yapsam fazla üzülmüyorum.
    Yarın sınava girecek arkadaşlara BAŞARILAR DİLERİM.
  4. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Aralık'ta yapılan son sınavda, ezbere dayalı soru sayısı azdı ve tüzükle alakalı da soru yoktu. Durum böyle olunca A-B için 80 almak dahi çok kolay hale geliyor. Eğer yine durum böyle olursa problem olmayacaktır. Bazı önceki A sınavlarında olduğu gibi aşırı şekilde bilmemnenin bilmemeneye uzaklığı kaç m olacak gibi ezebere dayalı sorular çok çıkarsa da mevcut kolay soruları kaçırmamak gerekecek. Niye çok ezbere dayalı rakamlı sorular sorarlar anlamak güç. Uzman zaten yönetmeliği açar bakar rakamsal ifadelere. Veya sorularda yanlış olan şıklar doğru şıktan çok uzakta olacak ki mantık yürütülebilsin. Tabi ki kişisel koruyucuların, iş güvenliğinin en önemli unsuru olduğunu düşünen ve sınavda da böyle şıkları işaretleyenler varsa da sınavdan kalsın. ÖSYM bu işi daha iyi yapacak gibi görünüyor. ÖSYM'nin de sınav koşulları saçma, yaptığı sınavdaki kopya iddialarının sebebi tamamen soruların sızdırılması olmasına rağmen, sınava girişlerde ve sınav esnasında abuk sabuk uygulamalar oluyor.

Sınava girecek arkadaşlara başarılar.